Презентація на тему казка андерсена Снігова королева. Казка "Снігова королева". Андерсен вийшов із глибини простого народу. У спадок він одержав усе багатство народної поезії. С.Я.Маршак. Полк снігових пластівців

План-конспект відкритого уроку з казки Г.Х.Андерсена «Снігова королева».

Урок 1.

Тема урока:

«Великий казкар Г.Х.Андерсен. Казка "Снігова королева".

Світ прекрасний! Радуйтеся життю! Будьте оптимістами!

Боріться за людину, серце якої вкрите льодом!

Будьте терплячими у досягненні мети! Не шкодуйте часу

і сил, щоб виховати в собі людяність, чуйність

І доброту!

Г.Х.Андерсен.

Мета уроку: познайомити дітей із датським казкарем Г.Х.Андерсеном і першими казками «Снігової королеви», з урахуванням прочитаного вчити виділяти риси характеру героїв, аналізувати їх вчинки, розвивати усне мовлення учнів.

Метод: бесіда, коментоване читання уривків, інсценування епізодів, розповідь вчителя, різні види переказу (художній, переказ зі зміною особи).

Наочні посібники: презентація до уроку, пейзажі (літо та осінь); муз. запис звуків природи.

До уроку учні отримують індивідуальні завдання:

Переказ епізоду «Снігова королева відвозить Кая»

від імені Снігової королеви, Кая.

План уроку.

1. Розповідь вчителя про життя Г.Х.Андерсена з використанням спогадів казкаря про своє дитинство.

2. Коментоване читання "Казки першої".

Індивідуальне завдання: художнє переказ казки.

3. Розмова за змістом "Казки другий". Вибіркове читання, інсценування епізодів.

4. Коментоване читання "Казки третьої".

5. Домашнє завдання.

Хід уроку.

I . Вступне слово вчителя про Г.Х.Андерсена.

«У квітучій Данії, де побачив я, Бере мій світ свій початок,»- писав Г.Х.Андерсен.

Данія-прекрасна країна, що подарувала світові великого казкаря. Розглянемо портрети письменника, прочитаємо рядки його спогадів про дитинство (Дивись автобіографію казкаря)

Слайди 1,2.

"Світ прекрасний! Радуйтеся життю! Будьте оптимістами! Боріться за людину, серце якої вкрите льодом! Будьте терплячими у досягненні мети! Не шкодуйте часу і сил, щоб виховати в собі людяність, чуйність і доброту!» -стверджував Г.Х.Андерсен.

"Я зобов'язаний своїм становищем тільки самому собі", - говорив мудрий казкар, озираючись на пройдений шлях. П'ятдесят років Андерсен писав казки для дітей (Андерсен-автор 170 казок). Однією з найпоетичніших і найкрасивіших стала казка «Снігова королева».

На сьогоднішньому уроці ми з вами познайомимося з першими казками «Снігової королеви», її героями.

II . Коментоване читання "Казки першої".

Слайд 3.

Запис у зошиті: «Г.Х. Андерсен. "Сніжна королева".

Зверніть увагу на початок казки, як Андерсен запрошує читача увійти в казковий світ. (Див. «Ну, почнемо! Ось…)

Розмова після прочитання казки.

"Жив-був троль ..." -так починається казка Андерсена.

Слайди 4,5.

Данія, скандинавська країна, розташована на півночі, у свідомості народу існували уявлення про міфічні істоти, що населяли ліси, гори та річки. Такий троль.

Яким ви уявляєте троля?

У казці «Лісовий пагорб» Андерсен пише про троль: «Старий троль був у короні з крижаних бурульок та полірованих лісових шишок, у ведмежій шубі та хутряних чоботях» (Див. зображення троля на слайдах)

Які слова передають ставлення Андерсена до троля?

Які властивості мало чарівне дзеркало?

Чому уламки «наробили незрівнянно більше шкоди, ніж саме дзеркало»?

Перекажіть «Казку першу», включивши у переказ дії троля, його учнів, розповідь про властивості дзеркала.

Як пов'язана «Історія перша» із подіями, розказаними в інших розділах?

III . Робота над «Казкою другою».

1. «Як жили і дружили Герда та Кай».

Слайд 7.

Хто є героями другої казки?

Розкажіть про життя Герди та Кая, їх садок. Як жили обидві сім'ї?

Навіщо дві родини влаштували «сад» у дерев'яних ящиках? Що то був за сад?

Якими були стосунки між дітьми?

Словникова робота: довірчий, теплий, дружній, ніжний, дбайливий, доброзичливий.

«Інсценування» епізодів: «Як жили і дружили Герда та Кай», «Уламок чарівного дзеркала потрапляє Каю в очі».

2. Снігова королева.

Як починається розповідь про Снігову королеву? Що розповіла бабуся дітям про Снігову королеву?

Чому бабуся після слів Кая про королеву заговорила про інше?

Чому й уперше Снігова королева прийшла до Каю, а не до Герди: адже уламок ще не потрапив у його серце?

Який побачив Кай Снігову королеву вперше?(Зверніть увагу на очі: «Жінка ця, надзвичайно прекрасна, була вся з льоду, з сліпучого, сяючого льоду! І, однак, жива! Очі її сяяли, як зірки, але в них не було ні тепла, ні світу»).

Слайди 8,9.

Як змінився Кай після того, як уламок чарівного дзеркала потрапив йому в око та серце? Якими стали забави хлопчика? Що говорить про це автор?

Уявімо, що потрібно проінсценувати ще один епізод:«Снігова королева відвозить Кая» . Зобразіть декорації площі, де відбувається головна подія, визначити колір фарб, які потрібно використовувати для декорацій.

Як описується в казці друга поява Снігової королеви та її почту?

Який її тепер бачить Кай? Що сказав Кай, коли Снігова королева поцілувала його?

Слайди10, 11.

Переказ епізоду від імені Снігової королеви, Кая (Індивідуальне завдання)

Узагальнююче питання.

Чому саме Кай став бранцем Снігової королеви?

IV . Коментоване читання "Казки третьої".

Що ж було з маленькою Гердою після того, як зник Кай? -Так продовжує свою розповідь автор.

Слайд 12.

Герда потрапляє у прекрасний квітник жінки, яка вміла чаклувати. Яким ви бачите це місце? Чим раптом виявилася схожа стара-чарівниця на Снігову королеву?

Слайди 13,14.

«А волосся у Герди вилося, і кучері золотим сяйвом оточували її миле, привітне личко, кругленьке і рум'яне, наче троянда» (звертаємо увагу на ставлення автора до Герди)

«Доброму серцю чужа зарозумілість», -вважав мудрий казкар. Як ви вважаєте, чи можна ці слова віднести до Герди?

Знайдіть слова, які особливо яскраво характеризують відважну дівчинку?

Які зустрічі та які випробування чекають на Герду попереду?

Слайди 15,16.

V . Домашнє завдання.

VI . Отже, на сьогоднішньому уроці ми з вами познайомилися з героями казки «Снігова королева», Гердою та Каєм.

Якими словами можна охарактеризувати Герду Кая?

(Герда: самовіддана, мила, ласкава, дбайлива, тривожиться за Кая, любить природу, мрійлива. Кай: злий, жорсткий, грубий, різкий, егоїстичний)

Герої казки Г.Х.Андерсена добиваються щастя завдяки мужності, мудрості, доброті, а чи не з допомогою чарівних сил. Нам усім залишається терпляче вчитися у них.

У скандинавському фольклорі зустрічається образ крижаної діви, повелительки снігів і хуртовин, яка веде до свого царства нареченого дівчини. Снігова королева в казці Андерсена забирає у свої володіння хлопчика Кая. Проте грізну Снігову королеву перемагає маленька тендітна дівчинка Герда, її доброта та самовідданість допомагають Каю повернутися до людей. У цьому мудрість казки Андерсена.

Використана література:

    Н.Я. Мещерякова. Моральне виховання учнів під час уроків літератури. М. "освіта",1975.

    С.Є. Шамаєва. Класна та позакласна робота із зарубіжної літератури у 5-8 класах: Кн. для вчителя: З досвіду роботи / За ред. С.В.Тураева.-М.: Просвітництво, 1989.-128 з.

    Є.С.Барова. Уроки літератури у 6-му класі за підручником-хрестоматією «рік після дитинства». Методичні поради для вчителя. За науковою редакцією Е.В.т Бунєєвої. // Серія «Вільний розум».-М.: «Баллас», 1999.-256 з.

    Андерсен Г.Х. Сніжна королева.

Казка у семи історіях. Пров. з дат. А. Ганзен.

Худий. Е. Левандовська. Орджонікідзе, "Ір", 1978.

Слайд 2

У світі багато казок Сумних та смішних. І прожити у світі Нам не можна без них. Нехай герої казок Дарують нам тепло. Нехай добро навіки Перемагає зло. (Ю.Ентін)

Слайд 3

"Нехай добро навіки перемагає зло" - до цього прагнуть автори казок, цього чекають ті, хто читає казки. Епіграфом до уроку будуть слова "Добро перемагає зло":

Слайд 4

Слайд 5

Знає всі чотири дії арифметики, та ще й з дробами, знає, скільки в кожній країні квадратних кілометрів та мешканців. Кай Вгадай героя за описом:

Слайд 6

2. У великому місті жили двоє бідних дітей. Хлопчик і дівчинка ходили один до одного по даху в гості і сиділи на лавці під трояндами. Там вони весело грали. Кай та Герда

Слайд 7

3. Вони розповідали про дзеркало як про якесь диво. Вони бігали із дзеркалом всюди. Незабаром не залишилося жодної країни, жодної людини, які відбилися б у ньому у спотвореному вигляді. Насамкінець їм захотілося дістатися до неба. Учні троля

Слайд 8

4. Кай глянув на неї. Вона була така гарна! Розумнішого, чарівнішого обличчя він собі уявити не міг. Тепер вона не здавалася йому крижаною, як того разу, коли сиділа за вікном і кивала йому головою. сніжна королева

Слайд 9

5. Снігова королева полетіла, а він залишився один, дивився на крижини і все думав, думав, так що в голові в нього тріщало. Він сидів на одному місці – такий блідий, нерухомий, наче неживий. Можна було подумати, що він змерз. Кай

Слайд 10

6. Вона була страшенно розпещена і вперта. Зростанням з Герду, але сильніше. Очі в неї були зовсім чорні, але сумні. Вона обняла Герду і сказала: - Вони тебе не вб'ють, поки я не розсерджуся на тебе. Маленька розбійниця

Слайд 11

7. З хати вийшла, спираючись на журавлину, стара-престара бабуся у великому солом'яному капелюсі, розписаному чудовими квітами. Чаклунка

Слайд 12

8. Він змайстрував таке дзеркало, в якому все добре і прекрасне зменшувалося до снаги, все негідне і потворне, навпаки, так і впадало в очі і здавалося ще гіршим. Троль

Слайд 13

9. Це була висока, струнка, сліпучо-біла жінка; шуба та шапка на ній були зі снігу. сніжна королева

Слайд 14

10. Вона прочитала всі газети на світі і забула все, що прочитала, - ось яка розумниця! Якось якось сиділа вона на троні, а веселощів-то в цьому не дуже багато, - і співала пісеньку: "Чому б мені не вийти заміж?" "А справді!" - Подумала вона, і їй захотілося вийти заміж. Принцеса

Слайд 15

Кому з героїв належать ці речі:

Слайд 16

Слайд 17

Слайд 18

Стара розбійниця

Слайд 19

Кай та Герда

Слайд 20

Бабуся

Слайд 21

Маленька розбійниця

Слайд 22

Хто такі Герда та Кай і де вони жили? Як змінився після того, як уламок дзеркала потрапив у його очі

Слайд 23

Чому Герда, побачивши троянди на капелюсі доброї чарівниці, згадала про Кая? - Як і чому Герда втекла від старенької чарівниці, що оточила її такою турботою?

Слайд 24

Як починається розповідь про Снігову королеву? Поясніть, чому вперше Снігова королева прийшла до Каю, а не до Герди: адже уламок ще не потрапив у його серце. Нагадаємо, що Кай майже нічого ще не знає про Снігову королеву, добра вона чи зла, але він уже каже: «Я посаджу її на теплу грубку, вона й розтане». Які слова характеризують Кая? Чи мститься Снігова королева Каю за його зухвалі слова чи вона ставиться до нього як до свого? Чи можна уявити, що уламок дзеркала потрапив би в серце Герди? Чому ви так думаєте? Про що згадує Кай після поцілунку Снігової королеви, а що він не згадує?

Слайд 25

Як поводиться Герда, почувши розповідь Ворона про принцесу та хлопчика, якого вона вважає Каєм? Чому Герда відмовилася жити у палаці, приспівуючи? - Як ви ставитеся до маленької розбійниці? Чи змінюється вона протягом дії? Чим ви пояснюєте зміни у її поведінці та характері?



Казки Ганса-Християна Андерсена знають усі. І маленьку відважну дівчинку Герду, яка не злякалася Снігової королеви, і ніжну Елізу, що сколала всі пальці кропивою, поки вона шила чарівні сорочки для братів-лебедів... Усі пам'ятають, що в казках тільки цю людину з полін можуть розквітнути троянди. А речі в нього ночами розмовляють і розповідають свої чудові історії: кохання, розчарувань, надій...



А що ми знаємо про цю чудову людину? Хто зможе краще розповісти про письменника, якщо не він сам? Тому надамо слово самому Гансу Крістіану Андерсену. Він писав: "Життя моя справжня казка, багата подіями, прекрасна! Якби в ту пору, коли я бідною, безпорадною дитиною пустився по білому світу, мене зустріла на шляху могутня фея і сказала мені: "Обери собі шлях і справу життя і я , згідно з твоїми даруваннями і в міру розумної можливості, охоронятиму і направляти тебе!" - і тоді життя моє не стало б краще, щасливіше, радісніше ..."


"У 1805 році в містечку Оденсе (на острові Фіонія, Данія) - продовжує Андерсен, - у бідній комірчині жила молода пара - чоловік і дружина, які нескінченно любили один одного: молодий двадцятирічний черевичок, багато обдарована поетична натура, і його дружина, кількома роками старше, що не знає ні життя, ні світла, але з рідким серцем... Тільки недавно вийшов у майстри, чоловік своїми руками сколотив всю обстановку чобітної майстерні і навіть ліжко. Крістіан Андерсен.





Я ріс єдиною і тому балованою дитиною; часто мені доводилося вислуховувати від матері, який я щасливий, адже мені живеться набагато краще, ніж жилося в дитинстві їй самій. «Ну, справжній графський синку!» - казала вона. Її саму, коли вона була маленькою, виганяли з дому, просити милостиню. Вона ніяк не могла наважитись і цілими днями просиджувала під мостом, біля річки. Слухаючи її розповіді про це, я заливався горючими сльозами.


Вже ранньому дитинстві хлопчик відрізнявся емоційністю і тонким сприйняттям світу. Навіть найменші враження залишали глибокий слід у його душі. Початкову освіту Андерсен здобув у школі для бідняків. Там викладали лише Закон Божий, лист та арифметику. Навчався Андерсен погано, уроків майже не готував. Набагато з великим задоволенням він розповідав друзям вигадані історії, героєм яких був сам. Цим історіям, зрозуміло, ніхто не вірив.


Його часто за це піднімали на сміх. Гірке зізнання! Містечко було мало, все швидко ставало відомим. Коли Ганс повертався зі школи, за ним слідом бігли хлопчаки і, дражнячись, кричали: "Геть, біжить автор комедій!" Добігши до хати, Ганс забивався в кут, годинами плакав і молився Богові... Мати, бачачи дивні захоплення сина, що приносять одне тільки горе його вразливому серцю, вирішила віддати його в вчення до кравця, щоб вилетіли з голови дитячі безглузді фантазії. Ганс-Крістіан жахнувся від такої перспективи своєї долі!


І він почав благати матір дозволити йому краще спробувати щастя, вирушивши до Копенгагена (це було в 1819 році), який у його очах тоді був столицею світу. "Що ти там збираєшся робити?" - Запитала мати. "Я прославлю тебе" - відповів хлопчик, і розповів їй про те, що знав про чудових людей, які народилися у злиднях. "Спочатку, звичайно, доведеться багато-багато зазнати, а потім і прославишся!" - казав він.








Уява в Андерсена була настільки сильною і незвичайною, що іноді його з подивом називали чаклуном і ясновидцем: подивившись рази два на людину, він міг багато розповісти про нього, будучи з ним зовсім незнайомим. Багато хто читав епізод з біографії казкаря (у перекладі К.Г. Паустовського) про його нічну подорож з трьома дівчатами, кожною з яких він передбачив долю. Найдивніше те, що всі його передбачення мали реальний ґрунт і справдилися! Дівчат цих він раніше ніколи не бачив. А вони були вражені зустріччю з Андерсеном і на все життя зберегли про нього найблаговішніші спогади!