1 поема мцирі творча історія джерела поеми. Історія створення поеми "мцирі" Лермонтова. Враження знайшли свій відбиток у мальовничих полотнах

"Мцирі". Історія створення поеми, тема та ідея твору, значення епіграфа. Композиція.

Мета уроку: створити умови для знайомства учнів з історією створення поеми, сприяти розвитку умінь учнів виявляти структурні особливості твору

Словникова робота.

Поема - Великий віршований твір з розгорнутим сюжетом. Відносять поеми зазвичай до ліро-епічних творів, оскільки розповідаючи про долю своїх героїв, малюючи картини життя, поет висловлює в поемі власні думки, почуття, переживання.

Тема - Зображення характерів і ситуацій, взятих автором з реальної дійсності та певним чином перетворені в системі даного художнього світу. (Це те, про що пише автор.)

Ідея - головна, узагальнююча думка у художньому творі, що відбиває ставлення автора до дійсності і виступає через систему образів.

Сюжет - основні епізоди подієвого ряду літературного творуу їхній художній послідовності (тобто у послідовності, яка передбачена композицією даного твору).

Композиція - Побудова художнього творуструктура з'єднання окремих частин в одне ціле

Хід уроку

Я мало жив і жив у полоні.

Таких два життя до одного,

Але тільки п'яну тривогу,

Я проміняв би, якби міг.

М.Л. Лермонтов "Мцирі".

1. Історія створення поеми. Слово вчителя.

1837 року Лермонтов замислився написати «записки молодого ченця 17-ти років. З дитинства він у монастирі; крім священних книг не читав. Пристрасна душатомиться. Ідеалу...» Від цього запису до появи «Мцирі» минуло вісім років. За цей час Лермонтов кілька разів повертався до задуманого сюжету. Спершу він пише поему "Сповідь", дія якої відбувається в Іспанії в середині століття. Герой «Сповіді» - чернець, який порушив обітницю, полюбив черницю і засуджений за це на смерть. У 1835 - 1836 роках з'являється поема «Боярин Орша», герой якої, Арсеній, безправний раб могутнього боярина, вихований у монастирі, закохується в панночку і також зрадив суду ченців, але вдається втекти. У цих двох творах, де велике місце займає монологи - сповіді, є рядки, які пізніше увійшли до поеми «Мцирі», написаної в 1839 році. Саме в ній задум Лермонтова знайшов найбільш досконале втілення.

дія поеми відбувається у Грузії, яку Лермонтов добре знав. Виникнення задуму біограф Лермонтова П.А. Вісковатів пов'язує з подорожжю поета старою Військово-Грузинською дорогою. Тоді Лермонтов відвідав древню столицю Грузії, місто Мцхета поруч із Тбілісі), розташовану на місці злиття річок Арагва і Кури; собор Светіцховелі, де знаходяться могили останніх грузинських царів Іраклія ІІ та Георгія ХІІ. Там, за свідченням родичів

Лермонтова О.П. Шан-Гірея та А.А. Хастатова, Лермонтов зустрів самотнього ченця, який розповів йому свою історію. Горець за народженням, він був взятий у полон генералом Єрмоловим. У дорозі хлопчик захворів, і Єрмілов залишив його у монастирі. Маленький горець довго не міг звикнути до монастирського життя, сумував і намагався втекти на батьківщину. Наслідком однієї такої спроби була довга тяжка хвороба, яка ледь не вбила його. Однак зрештою він змирився зі своєю часткою і провів життя у стінах стародавньої обителі.

Прообразом описаного в поемі монастиря став монастир Джварі, що стоїть на горі навпроти Свєті Цховелі, з іншого боку річки.

ІІ. Виразне читанняпоеми вчителем.

У сильному класі поема читається вдома самостійно.

для класів непідготовлених-складання плану поеми із записом у зошитах.

ІІІ. Бесіда з прочитаної поеми.

Мета - виявити ставлення учнів до твору Лермонтова.

- Які враження справив твір Лермонтова на вас?

Які сцени у поемі найбільше запам'яталися?

Яким ви уявляєте головного героя?

- Які почуття викликає у вас герой поеми? Чи змінювалися вони у процесі читання?

Яким ви назвете головний настрій поеми?

(Сумне, сумне; важке, безвихідне; вільне і сумне одночасно; з'являється відчуття самотності та щастя, віри у перемогу.)

I V . Визначення теми та ідеї твору.

Перечитаємо епіграф до поеми. Він узятий з біблійної легенди про ізраїльського царя Саула та його сина Йонатана, юнака «негідного і непокірного», як у запалі гніву назвав його батько. Одного разу Саул діл клятву: хто з його воїнів скуштує хліба до вечора, доки він не помститься своїм ворогам, той буде проклятий і загине. Йонатан порушив клятву. Самовільно напавши на ворогів і розгромивши їх, він, смертельно втомлений, у лісі вмочив ціпок у сот медовий «і звернув рукою до уст своїх, і просвітліли очі його». Саул, дізнавшись про це, вирішив умертвити сина. Йонатан сказав: «Я покуштувавши кінцем палиці, яка в руці моєї, трохи меду, і ось я маю померти». Але народові сказав Саулові: «Чи померти Йонатанові, який завдав такого великого спасіння Ізраїлю? Хай не буде цього. І звільнив народ Йонатана, і не помер він.

- Як ви думаєте, з якою інтонацією - смирення чи протесту- сказав ці слова Йонатан, відповідаючи Саулові?

- Спочатку епіграфом до поеми «Мцирі» Лермонтов хотів обрати французький вислів Батьківщина буває лише одна. Чому, на вашу думку, поет відмовився від такого епіграфа і звернувся до Біблії («Смакуючи, скуштував мало меду, се я вмираю»)?

- Як епіграф пов'язаний із темою та ідеєю твору?

Тема «Мцирі» - зображення сильної, сміливої, бунтівної людини, взятої в полон, що виросла в похмурих стінах монастиря, що страждає від гнітючих умов життя і вирішив ціною ризику для власного життя вирватися на волю в той самий момент, коли це було небезпечніше:

І в годину нічна, жахлива година,

Коли гроза лякала вас,

Коли, стовпившись при вівтарі,

Ви ниць лежали на землі,

Я втік.

Ідея – краще 3 дні справжнього життяна волі, ніж багаторічне ув'язнення у стінах монастиря, де людина живе повноправно, а існує. Для героя смерть краща, ніж життя в монастирі.

V . Сюжет та композиція поеми.

1. Група питань, що має на меті забезпечити засвоєння школярами змісту поеми:

- Що бачив Мцирі на волі?

- Що робив він, вирвавшись із монастиря?

- Що дізнався про себе герой за три блаженні дні?

- Чому так коротко виклад життя Мцирі у монастирі?

(Життя в монастирі не дуже барвисте, а З дня свободи стали цілим життям. Та й про що писати-про страждання?)

2. Який сюжет поеми?

(Він простий: історія короткого життя Мцирі, розповідь про його невдалу спробу втекти з монастиря. Життя Мцирі бідне на зовнішні події; ми дізнаємося лише, що герой ніколи не відчув щастя, з дитинства потрапив у полон, переніс важку хворобу і виявився самотнім у чужому краю. і серед чужих йому людей, ченців.Юнак робить спробу дізнатися, навіщо живе людина, для чого вона створена.Втеча з монастиря і триденне поневіряння знайомлять Мцирі з життям, переконують його в безглуздості монастирського поневіряння, приносять відчуття радості життя, але не призводять до бажаного цілі - повернути батьківщину і свободу.Не знайшовши шляху до рідної країни, Мцирі знову потрапить до монастиря.

3. У поемі така послідовність у викладі сюжету не витримана.

Подивіться ще раз текст поеми та визначте, як вона побудована.

- Що дає розуміння характеру героя 2-я глава?

(Композиція поеми дуже своєрідна: після невеликого вступу, що малює вигляд занедбаного монастиря, у невеликому другому розділі - строфі розказано все життя Мцирі, а всі інші глави (їх 24) представляють монолог героя, його сповідь монаху. Таким чином, про життя героя автор розповів у 2-х розділах, а про три дні, проведені на свободі, написана ціла поема.І це зрозуміло, бо три дні вільності дали герою стільки вражень, скільки не отримав він за багато років монастирського життя.)

- Чому, на вашу думку, оповідання в наступних розділах передано герою?

(У центрі поеми - образ юнака, поставленого життям у незвичайні умови. Монастирське існування бідне на зовнішні події, він не приносить людині радості, але й не може знищити його прагнень і поривів. Автор звертає основну увагу на ці прагнення, на внутрішній світгероя, а зовнішні обставини його життя лише допомагають розкриттю характеру. Монолог - сповідь дозволяє проникнути в потаємні думки і почуття героя, хоча юнак спочатку і заявляє, що з розповіді лише про те, що він бачив і що робив, а не що пережив («чи можна душу розповісти?» - звертається він до ченця. )

- Слово «сповідь» має такі значення: покаяння у гріхах перед священиком; відверте визнання у чомусь; повідомлення своїх думок, поглядів. У якому значенні, на вашу думку, вжито це слово в поемі?

- Композиція монологу – сповіді дає можливість поступово розкрити внутрішній світ героя. Перегляньте текст, визначте, як вона побудована?

(Глава 3,4,5, - Мцирі говорить про своє життя в монастирі і відкриває те, що не було відомо ченцям. Зовні покірний, «душою - дитя, долею - монах», він був одержимий полум'яною пристрастю до свободи, юнацькою жагою до життя з усіма її радощами і смутками... За цими мріями та прагненнями вгадуються ті обставини та причини, що викликали їх до життя, виникає образ похмурого монастиря з задушливими келіями, нелюдськими законами та атмосферою, де пригнічуються всі природні прагнення.

Глава 6,7 - Мцирі розповідає, що він побачив на волі. Відкритий їм чудовий світ різко контрастує із похмурим виглядом монастиря. Юнак так захоплюється спогадами про речові їм живі картини, що ніби забуває про себе, майже нічого не говорить про свої почуття. У тому, які картини він згадує і якими словами їх малює, розкриває його полум'яна, цілісна у своїх устремліннях натура.

З 8 глави Мцирі розповідає про зовнішні події трьох денного поневіряння, про все, що з ним трапилося на волі, і про все, що відчув і пережив за ці дні своєрідного життя. Тепер уже послідовність подій не порушується, ми крок за кроком рухаємося разом з героєм, жваво уявляємо навколишній світ і стежимо за кожним душевним рухом Мцирі.

Глава 25-26 - прощання Мцирі та її заповіт. Не зумівши повернутися на Батьківщину, Мцирі готовий піти з життя. Але перед смертю він відмовляється визнати монастирське існування. Останні його думки - батьківщині, свободі, житті.)

V I. Висновки

З усього сказаного про композицію сюжету учні засвоюють таке:

1. Поема складається з вступу, короткого оповіданняавтора про життя Мцирі та сповіді героя, причому порядок при викладі подій змінено.

2. Сюжет поеми становить не зовнішні факти життя Мцирі, яке переживання.

3. Усі події триденних поневірянь Мцирі показано через його сприйняття.

4. Названі особливості сюжету та композиції дозволяють зосередити всю увагу на характері центрального героя.

VII . Домашнє завдання.

1. Підготувати переказ «Життя Мцирі у монастирі. Характер та мрії юнака-послушника».

2. Відповісти на запитання:

- Яка мета втечі Мцирі? (Виписати цитати у зошит.)

- Які епізоди триденних поневірянь Мцирі ви вважаєте особливо важливими? Чому?

- Чому загинув Мцирі?

Історія створення Задум поеми «Мцирі» виник у Лермонтова ще 1831 року. 17-річний поет розмірковував про долю свого ровесника, ченця, що нудиться в монастирі: «Написати записки молодого ченця 17-ти років. З дитинства він у монастирі; крім священних книг не читав. Пристрасна душа нудиться. – Ідеали…». Але поет було знайти для цього задуму втілення: все написане досі не задовольняло. Найважче полягало у слові ідеали. Минуло вісім років, і Лермонтов, коли йому було 25 років, втілив свій старий задум у поемі Мцирі. Рідний дім, вітчизна, свобода, життя, боротьба – все поєдналося в єдиному променистому сузір'ї і наповнює душу читача нудною тугою мрії. Романтична мрія створює нового героя, вольового та сильного, полум'яного та мужнього, готового, на думку Лермонтова, до подальшої боротьби.


В уста Мцирі Лермонтов вклав свої почуття та думки. Як і Мцирі, засланий поет рвався додому, подібно до нього мріяв про свободу. Свого часу дорогою до заслання Лермонтов зробив зупинку в древній грузинській столиці Мцхете. Монах показав йому могили грузинських царів, зокрема й Георгія XII, у якому сталося приєднання Грузії до Росії. Це враження в поемі перетворилося на старого сторожа, що змітає пил з могильних плит: Яких напис говорить Про славу минулої і про те, Як, засмучений своїм вінцем, Такий цар в такий рік Вручав Росії свій народ.


На появу задуму поета вплинули також враження від природи Кавказу, знайомство з кавказьким фольклором. Вперше Лермонтов побував на Кавказі у дитинстві разом із бабусею. Дитиною його возили лікуватись на води. Згодом враження від кавказької природи ще більше посилилися. Біограф поета П.А.Висковатов пише (1891): «Стара військово-грузинська дорога, сліди якої видно і понині, своєю красою і цілою низкою легенд особливо вразила поета. Легенди ці були йому відомі вже з дитинства, тепер вони відновилися в його пам'яті, вставали у фантазії його, зміцнювалися в пам'яті разом із могутніми, то розкішними картинами кавказької природи». Одна з таких легенд – народна пісня про тигра та юнака. У поемі вона знайшла відгук у сцені бою з барсом.


Виникнення задуму поеми пов'язане з подорожжю Військово-Грузинською дорогою. Тоді Лермонтов відвідав древню столицю Грузії, місто Мцхета (поряд із Тбілісі), розташовану на місці злиття річок Арагви і Кури. Там Лермонтов зустрів самотнього ченця, який розповів йому, що родом він горець, полонений дитиною генералом Єрмоловим. Генерал віз його з собою і залишив хлопчика монастирської братії, що захворів. Тут і виріс; довго не міг звикнути до монастиря, сумував, робив спроби до втечі в гори.




На рукописі поеми рукою Лермонтова поставлено дату її завершення: «1839 року. Серпня 5». Наступного року поему було надруковано у книзі «Вірші М.Лермонтова». У чорновому варіанті поема звалася «Бері» (виноска Лермонтова: Бері по-грузинськи: чернець»). Послушник – грузинською мовою – «мцирі».


Рід, жанр, творчий методПоема – улюблений жанр Лермонтова, їм було написано близько 30 поем (1828 – 1841), але опублікував поет лише з них. Поеми, як і лірика Лермонтова, мали сповідальний характер, часто вони були монологом або діалогом героїв, ставали психологічним портретом виняткової особистості. Поема «Мцирі» є романтичним твором Поема написана як пристрасної сповіді героя.


Сюжет і композиція В основі сюжету Мцирі лежить традиційна романтична ситуація втечі з неволі. Монастир як в'язниця завжди приваблював думку та почуття поета, причому Лермонтов не ставив знак рівності між монастирем та вірою. Втеча Мцирі з чернечої келії означає безвір'я: це лютий протест героя проти неволі.


Сюжет та композиція У поемі 26 розділів. Мцирі не лише герой, а й оповідач. Форма сповіді є найглибшим і правдивого розкриття психології героя. У поемі вона займає більшу частину. Він допомагає читачеві співвіднести дію поеми з певними історичними подіями. Тут Лермонтов приділяє увагу найбільш яскравим епізодам поеми: це споглядання природи Кавказу та думки героя про батьківщину, сцена грози та втечі Мцирі з монастиря, зустріч героя з грузинкою, його поєдинок із барсом, сон у степу.








Художнє своєрідність Лермонтов створив у поемі «Мцирі» яскравий образ героя-бунтаря, нездатного до компромісів. Це характер винятковий за глибиною та ретельністю психологічного опрацювання. У той самий час особистість Мцирі – разюче цілісна, завершена. Він - герой-символ, в якому автор висловив свої уявлення про певний тип особистості. Це особистість бранця, який прагне абсолютної свободи, готового вступити у суперечку з долею навіть заради ковтка свободи. Герої та автор внутрішньо близькі. Сповідь героя – це сповідь автора. До єдиного схвильованого і хвилюючого монологу поеми включено і голос героя, і голос автора, і сам величний кавказький пейзаж. Втіленню авторського задуму допомагають поетичні образи. Серед них важливу роль відіграє образ грози


Лермонтов створив у поемі "Мцирі" яскравий образ героя-бунтаря, нездатного до компромісів. Це характер винятковий за глибиною та ретельністю психологічного опрацювання. У той самий час особистість Мцирі – разюче цілісна, завершена. Він - герой-символ, в якому автор висловив свої уявлення про певний тип особистості. Це особистість бранця, який прагне абсолютної свободи, готового вступити у суперечку з долею навіть заради ковтка свободи. Мцирі - це могутня, полум'яна натура. Головне в ньому – пристрасне та полум'яне прагнення до щастя, яке неможливе для нього без свободи та батьківщини. Він непримиренний до життя в неволі, безстрашний, сміливий, відважний. Мцирі поетичний, по-юнацькому ніжний, чистий і цілеспрямований. Художня своєрідність


Втіленню авторського задуму допомагають поетичні образи. У тому числі важливу роль грає образ грози. Гроза – це явище природи, а й вираз гніву Божого. Протиставляються образи «Божого саду» та «вічного лісу». Три дні свободи присвячена вся сповідь героя. Вже у часі: три дні – свобода, все життя – неволя, автор звертається до антитези. Тимчасове протиставлення посилюється образним: монастир – в'язниця, Кавказ – свобода.


Порівняння Вони підкреслюють емоційність образу Мцирі (як сірка гір, полохливий і дикий і слабкий і гнучкий, як очерет; він страшенно блідий був і худий і слабкий, ніби довгий працю, хворобу чи голод відчув). Порівняння відображають мрійливість юнака (Я бачив гірські хребти, Вигадливі, як мрії, Коли о першій ранковій зорі Курилися, як вівтарі, Їх виси в небі блакитним). За допомогою порівнянь показано як злиття Мцирі з природою, зближення з нею (сплетячись, як пара змій), так і відчуженість Мцирі від людей (Я сам, як звір, був чужий людей І повз і ховався, як змій; я був чужий для них навіки, як звір степовий).


Метафоричні епітети передають: душевний настрій, глибину почуттів, їх силу і пристрасність, внутрішній порив (полум'яна пристрасть; похмурі стіни; блаженні дні; палаючі груди), поетичне сприйняття світу (снігах, що горять, як алмаз; у тіні розсипаний аул). Метафори передають напруженість, гіперболічність переживань, силу почуттів Мцирі, емоційне сприйняття навколишнього світу. Це мова високих пристрастей. Шалена жага свободи породжує шалену стилістику вираження почуттів (бій закипів; але землі сирий покрив їх освіжить і смерть навіки заживить; доля… сміялася з мене!


Розгорнуті уособлення З їхньою допомогою передається розуміння природи, повне злиття Мцирі з нею. Високоекзотичні пейзажі гранично романтичні. Природа наділена тими самими якостями, як і романтичні персонажі, вона існує у одному ряду з людиною: людина і природа рівновеликі і рівнозначні. Природа людяна (Там, де, зливаючись, шумлять, обійнявшись, ніби дві сестри, Струмені Арагви і Кури) Риторичні питання, вигуки, звернення є засобом вираження сильних душевних переживань. Їх велика кількістьнадає промови схвильованість і пристрасність (дитина моя, залишся тут зі мною; о милий мій! Не втаю, що я тебе люблю).


Анафора сприяє створенню ліризму, вона посилює враження, нагнітає ритм. І знову я до землі припав І знову вслухатися став... Він з дитячих очей уже не раз Зганяв видіння снів живих Про милих ближніх і рідних, Про волю дику степів, Про легких, шалених коней, Про битви дивні між скель, Де всіх один я перемагав ! У різноманітності образотворчих засобів проявляється багатство переживань, почуттів ліричного героя. З їхньою допомогою створюється пристрасний, піднятий тон поеми.

1839, 5 серпня - цього дня, як свідчить поставлена ​​на рукописі дата, Михайло Юрійович Лермонтов завершив роботу над поемою «Мцирі». Написання твору передували багато років пошуку джерела натхнення, роздумів над втіленням ідеї та, безумовно, безпосередня робота над текстом.

У своєму щоденнику сімнадцятирічний Лермонтов написав таке: «Створити записки юнака-ченця у віці сімнадцяти років. Живе у монастирі з дитячих років. Читає лише священні книги». Мине ще 10 років, перш ніж юний Михайло зміг втілити задум у життя.

Створенню поеми «Мцирі» передувала робота над іншими творами – «Сповіддю» та «Боярином Оршею». Обидві історії розповідають читачеві про долю людей, які присвятили себе служінню Богу: у «Сповіді» ліричного героя, ченця, засуджують страту за любов, а поемі «Боярин Орша» центральним чином стає вихованець монастиря. Примітно, що текст ранніх розробок включено до змісту «Мцирі».

Проте, основним джерелом натхнення для написання поеми, за словами двоюрідного брата Лермонтова, стала природа Кавказу, що зачаровує. З гірським життям письменник познайомився у молодому віці. Вслухаючись у багатовікові легенди про бій відважного юнака та тигра, вдихаючи чисте повітря та насолоджуючись пейзажами, – мабуть, тоді хлопчик Мишко ще не підозрював, що в його чолі вже зародилася геніальна ідея… Справжнім поштовхом до роботи над романтичною поемою стала подорож Лермонтова Кавказ у свідомому віці. Під час тривалих мандрівок Михайло Юрійович перейнявся традиціями місцевого населення. Стара Військово-грузинська дорога - шлях, пройшовши яким, поет отримав необхідні для створення шедевра російської літератури знання: тут він зустрів героя свого твору, літнього ченця. Довгу розмову до душі переконав Лермонтова в унікальності долі монастирського слуги. Історія реальної людини лягла основою поеми «Мцирі».

Повернувшись до Царського Села, Михайло Юрійович починає старанно працювати над поемою. Письменник проектує створені раніше начерки на прототип з реального життя. Єдина коректива, яку Лермонтов вносить у розповідь ченця, щоб надати твору воістину романтичний дух, - «Мцирі» не мириться із життям у монастирі. З-під натхненного пера швидко вилітали рядки, яскраві метафори, наповнені кавказьким менталітетом і фольклором думки, унікальні епітети.

Одним із перших легендарну поему «Мцирі» пощастило почути з вуст автора А. Н. Муравйову. Слова захоплення поетичним талантом Лермонтова, його вмінням грати словами і викривати разючі сцени в живі образи виражені в одному з його мемуарів. Муравйов пише: «Ніколи ніякий твір не чинив для мене такого сильного впливу». Мабуть, сучасний читач неспроможна погодитися з наведеним висловлюванням: настільки яскраво Лермонтов виявив свого внутрішнього романтичного генія у поемі «Мцирі», чим вписав своє ім'я золотими літерами у історію як російської, а й світової літератури.

Лермонтов Мцирі Історія створення поеми

Початок історії створення знаменитої поеми «Мцирі», однієї з найромантичніших поем Лермонтова Михайла, при грамотній обробці могла б сама по собі дуже легко лягти в основу сюжету для цілої повісті, а не лише поеми. Але, на думку автора, весь сенс дуже логічно склався в поему.

Ідея створити та написати поему про якогось юного ченця, який за збігом долі гинув у неволі місцевого монастиря, з'явилася у поета ще в дуже юному, практично дитячому віці.

Почав працювати над поемою Михайло ще під час свого сімнадцятирічного віку, пізніше в його особистому щоденнику було знайдено записи про цю поему, або як прийнято говорити про перші її замальовки.

Також слід зазначити, що вся поема "Мцирі" складається з кількох частин, а в її написанні задіяно кілька етапів життя самого автора.

Зробити поему незвичайною, допомогло враження та любов автора до Кавказу, який він відвідував ще у дитячому віці, разом зі своєю бабусею. Ось саме дитячі замальовки він і використав згодом у поемі, адже всі ми родом з дитинства.

Вважається, що основна історія створення поеми "Мцирі" примітна тим, що автор особисто був знайомий із головним героєм свого твору. Про це розповідали у своїх спогадах одразу два родичі великого російського поета, та автора таких чудових рядків.

У 1837 році Михайло Лермонтов познайомився зі старим ченцем, який розповів йому цю захоплюючу і захоплюючу історію, про життя ченця, який був останнім з монастиря, поблизу Мцхете.

Зовсім маленьким хлопчиком він був привезений до цього монастиря, оскільки через свою хворобу не міг продовжувати шлях. Після того як хлопчик подорослішав і зміцнів він не раз намагався втекти з того самого монастиря, бо дуже хотів опинитися вдома.

Одна з таких спроб мало не коштувала йому життя. Незабаром він захворів і лише після тривалої хвороби вирішив залишитися в монастирі, змирившись зі своєю долею.

Малюнок або малюнок Мцирі історія створення

Воєнний час. 1943 рік. В одне підмосковне містечко прибуває ешелон із солдатами, які їдуть на фронт. Тут часто проїжджають потяги, але не для всіх бійців це місто – рідне.

  • Короткий зміст Шекспір ​​Зимова казка

    Як і багато творів Шекспіра, Зимова казка входить у жанр трагікомедії. П'єса, написана в 1611 році, повністю відповідає своїй назві, завдяки присутності в ній вигаданих місць та фантастичної географії

  • Історія створення поеми Мцирі

    Ще в 1830-1831 роках у Лермонтова зародився задум створити образ юнака, який рветься на волю з монастиря або в'язниці. За своїм характером створений тут образ близький Мцирі. Але поема не задовольнила Лермонтова і залишилася незакінченою. Однак задум створити такий характер не зник у поета. В одній із нотаток від 1831 року знаходимо: «Написати записки молодого ченця 17 років. - З дитинства він у монастирі... Страсна душа нудиться. Ідеали...»

    Але минуло кілька років, як Лермонтову вдалося здійснити цей задум. У 1837 році, мандруючи Військово-Грузинською дорогою, у Мцхеті зустрів старого ченця, який розповів поетові історію свого життя. Родом він горець; у дитинстві було взято в полон військами генерала Єрмолова. Генерал віз його з собою, але хлопчик дорогою захворів і був залишений у монастирі під опікою ченців. Тут він і виріс, але довго не міг звикнути до монастирського життя і неодноразово намагався тікати в гори, на батьківщину. Наслідком однієї з таких спроб була довга та важка хвороба, після якої молодий горець примирився зі своєю долею та залишився у монастирі.

    Ця розповідь старого ченця-гірця нагадала поетові про колишній задум і дала йому реальну, взяту з життя сюжетну основу. Визначилося і місце дії: Кавказ, околиці Мцхета, монастир при злитті Кури та Арагви.

    Опис блукань Мцирі в лісі в пошуках шляху на батьківщину дало можливість Лермонтову наситити поему картинами кавказької природи, яку він чудово знав, і використовувати народів Кавказу: сцена боротьби Мцирі з барсом підказана хевсурською піснею про тигра і юнака та сценою боротьби Таріель поета Шота Руставелі «Витязь у тигровій шкурі».

    Якщо домашнє завданняна тему: » Історія створення поеми Мцирі - художній аналіз. Лермонтов Михайло Юрійовичвиявилося вам корисним, то ми будемо вам вдячні, якщо ви розмістите посилання на це повідомлення у себе на сторінці у вашій соціальній мережі.

     
      • Свіжі новини

        • Категорії

        • Новини

        • Твори на тему

            Тема поеми - зображення сильної, сміливої, волелюбної особистості, юнака, який рветься на волю, на батьківщину з чужої та ворожої йому монастирської У поемі «Мцирі» Лермонтов створив образ позитивного героя. У разі російської дійсності на той час образ Мцирі сприймався сучасниками поета як Мцирі – грузинською мовою означає «неслужащий чернець», щось на зразок «послушника». А в грузинській мові це слово має сенс, як Страсну тугу передових сучасників Лермонтова за прекрасною, вільною вітчизною втілив поет у поемі «Мцирі». Доторкнутися до рідній землі- ось про
          • Тест ЄДІ з хімії Зворотні та незворотні хімічні реакціїХімічна рівновага Відповіді
          • Оборотні та незворотні хімічні реакції. Хімічна рівновага. Зміщення хімічної рівноваги під впливом різних чинників 1. Хімічна рівновага у системі 2NO(г)

            Ніобій у компактному стані є блискучим сріблясто-білим (або сірим у порошкоподібному вигляді) парамагнітним металом з об'ємноцентрованими кубічними кристалічними гратами.

            Іменник. Насичення тексту іменниками може стати засобом мовної образотворчості. Текст вірша А. А. Фета «Шепіт, несміливе дихання...», у своє

    Історія створення поеми «Мцирі», відомої романтичної поемиМ. Лермонтова, могла б як така послужити сюжетом для повісті. Задум написати поему про юного ченця, який гине в неволі монастиря, з'являється у поета ще в юності. У щоденнику сімнадцятирічного Лермонтова читаємо такі рядки: «Написати записки молодого ченця 17-ти років. З дитинства він у монастирі, окрім священних книг, нічого не читав. Пристрасна дума таїться - Ідеали». Але знадобилося багато часу, майже 10 років, щоб задум поета втілився. Найскладнішим виявилося ті ідеали, які могли б загинути герой.

    1830 року Лермонтов пише невелику поему «Сповідь». У ній герой-монах засуджений до страти за любов. За кілька років поет створює ще одну поему, «Боярин Орша». Її герой також вихованець монастиря. Проте ці ранні розробки (пізніше включені до тексту «Мцирі») було неможливо задовольнити Лермонтова. Головний твір ще чекав на нього попереду.

    Наступним етапом історія створення «Мцирі» стають враження Лермонтова від природи Кавказу. Кажуть, що всі ми родом із дитинства – і великий поет не стає винятком. Ще дитиною бабуся привозить його на Кавказ лікуватись. Тут він знайомиться із величною природою, слухає гірські легенди. Одна з таких легенд, кавказькі перекази про юнака та тигра, пізніше відобразиться у «Мцирі» у сцені битви з барсом.

    Ставши дорослим, Лермонтов знову повертається на Кавказ, та спогади дитинства спалахують перед ним з новою силою. Особливо вражає його стара Військово-грузинська дорога. «Стара військово-грузинська дорога, сліди якої видно і досі, своєю красою і цілою низкою легенд особливо вразила поета. Легенди ці були йому відомі вже з дитинства, тепер вони відновилися в його пам'яті, вставали у фантазії його, зміцнювалися в пам'яті разом із могутніми, то розкішними картинами кавказької природи». Так пише про враження поета його перший біограф П.А. Вісковатів. Милуючись цією дорогою, Лермонтов ще й не знає, що на ній на нього чекає зустріч із його героєм.

    Історія героя Мцирі примітна тим, що Лермонтову судилося зустрітися з ним наживо. Про цю подію згадували відразу два родичі поета – його двоюрідний брат А. П. Шан-Гірей та родич по материнській лінії, А. А. Хастатов. За їхніми словами, в 1837 р., мандруючи Військово-грузинською дорогою, поет зустрівся з літнім ченцем, вірніше з монастирським служником. Вони розмовляли. Так Лермонтов дізнався життя ченця – той був останнім з монастиря поблизу Мцхете. Зовсім маленького, його привіз до монастиря російський генерал Єрмолов. Хлопчик був хворий і не зміг продовжувати шлях. Коли чернець виріс, він не раз намагався втекти, бо сумував за домом. Одна з таких спроб ледь не коштувала йому життя. Після довгої хвороби чернець все ж таки змирився і вирішив залишитися при монастирі.

    Щира розповідь не могла не справити на Лермонтова враження. Поєднавши почуте від ченця зі своїми ранніми нарисами, поет створює остаточний варіант поеми. Цікаво, що він практично не зрадив розказаного ченцем, за винятком однієї ключової деталі. Герой "Мцирі" не може змиритися з монастирем, це залишається для поета найважливішим. Так народжується романтичний твір "Мцирі".

    У літературознавців існують сумніви щодо поетичної легенди про створення «Мцирі», викладеної тим самим Вісковатовим. Одне, принаймні, точно не викликає сумнівів – така історія могла статися на той час. Війна Росії з Грузією спричинила появу безлічі дітей-полонених, що відрізняються незгасною любов'ю до свого краю. Відомий ще один схожий випадок, який також напевно був знайомий Лермонтову: сумна історія художника П. З. Захарова. Він, за народженням чеченець, також був захоплений у полон росіянами. Той самий генерал Єрмолов привіз його до Тифлісу, де він і виріс.

    Зрозуміло, яка б з історій не лежала насправді в основі поеми, потрібен був величезний поетичний талант, щоб перетворити її з простої розповіді про військові події на геніальну поему. Створення «Мцирі» Лермонтова зажадало від нього багато років натхненної праці, а їх результат захоплює читачів і досі

    Тест з твору