Орфограма НЧ приклади. Поєднання чк чн, нч, рщ, чт, щн, нщ. Актуалізація знань та фіксація утруднення в пробній навчальній дії

Дані про автора

Хасаншина Аніса Ханіфівна

Місце роботи, посада:

МОУ - гімназія №1 імені Р.Фахретдіна м.Альметьевськ РТ, вчитель початкових класів

республіка Татарстан

Характеристики уроку (заняття)

Рівень освіти:

Початкове Загальна освіта

Рівень освіти:

Основна загальна освіта

Цільова аудиторія:

Вчитель (викладач)

Клас(и):

Предмет(и):

Російська мова

Мета уроку:

Допомогти дітям засвоїти, що [ч'] завжди м'який, тому його м'якість не потрібно позначати.

Тип уроку:

Урок вивчення та первинного закріплення нових знань

Короткий опис:

Урок отримання та закріплення знань на тему

Знаємо ми напевно,

як писати «ЧК», «ЧН»

Тема.Правопис поєднань чк, чн

2-й клас

Ціль.Допомогти дітям засвоїти, що [ч'] завжди м'який, тому його м'якість не потрібно позначати.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Вчитель.Хлопці, сьогодні на уроці знайомитимемося з поєднаннями букв чк і чн у словах. Давайте потренуємось у написанні таких слів.

ІІ. Чистопис

Вчитель.Почнемо урок із чистописання.

На дошці вчитель показує правильне написання літер та з'єднань.

Чччччччччч

Чашкагодинний хмара

ІІІ. Актуалізація

Вчитель.Діти, уважно подивіться на дошку та у свої зошити. Яка літера найчастіше зустрічалася в чистописанні?

Діти.Літера год .

Вчитель.Правильно. А яке правило ми обов'язково маємо пам'ятати при написанні слів із цією літерою?

Діти. Ча пиши з літерою а .

Вчитель. Зауважте, будь ласка, це поєднання в словах чашка, годинник, хмара .

Діти виконують завдання.

IV. Пояснення нового матеріалу

На дошці написані слова:

чк чн

печкапічник

вудку нудний

свічка соковитий

ялинка ялинковий

Вчитель.Прочитайте слова з першого стовпчика.

Діти читають слова.

А тепер прочитайте слова з другого стовпчика.

Діти виконують завдання вчителя.

Вимовте [ч']. Який це звук?

Діти. Згідний, м'який.

Вчитель.Чи є у [ч'] парний приголосний за твердістю?

Діти.Ні.

Вчитель. Чи потрібно позначати м'якість цього приголосного?

Діти.Не потрібно.

Вчитель.Чому?

Діти.Він завжди м'який.

Вчитель.Як написано поєднання чк, чн у словах на дошці?

Діти.Без м'яких знаків.

Вчитель. Чому?

Діти.Звук [ч’] завжди м'який, тому на листі його м'якість не позначається. Поєднання чк, чн пишуться без м'якого знака.

Вчитель вивішує таблицю з правилом: «Поєднання чк, чн пишуться без ь (купина, річковий )».

Учні списують із дошки слова та підкреслюють поєднання чк, чн .

V. Закріплення пройденого матеріалу

Вчитель.А зараз, хлопці, ми спробуємо скласти та записати поєднання слів, змінивши слово у дужках на зразок. Тож подивимося на дошку.

Образок: швидка (Річка) - річка; (Казка) - казковий герой.

Руді (білки), хитра (лисиця), спритні (синиці), золоте (яйце), маленькі (собаки); (Сік) кавун, (удача) день, (річка) трамвай, (ялинка) іграшки.

VI. Вправа для розвитку писемного мовлення .

Вчитель розповідає початок казки «Лисичка зі качалкою».

Ішла лисичка по доріжці. Знайшла скалочку. Постукалася до хати. Її впустили. Лігла лісичка-сестричка на лавочку. Скелечку сховала під грубку.

Послухавши початок добре знайомої казки, діти записують відповіді питання, вживаючи у яких слова з поєднаннями чк, чн .

1. Що знайшла лисичка?

2. Де вона лягла спати?

3. Куди лисичка сховала скалочку?

Відповіді на запитання діти записують на дошці та у зошитах, підкреслюють поєднання чк, чн .

VII. Робота із картками.

Вчитель роздає картки, у яких написано вірш.

Вчитель.Хлопці, із цього вірша вам потрібно виписати слова із поєднанням чк .

Прилетіла до нас синочка.

Села прямо над вікном.

Цю маленьку пташку

З нетерпінням ми чекаємо.

І щоб їй легше стало,

Адже зникли черв'яки,

Для неї шматочки сала

Ми повісимо на сучки.

Які слова з поєднанням чк ви виписали?

Діти.Слова: сині чка, пти чку, хробака чкі, кусо чкі, су чкв.

VIII. Веселі рими.

Кізочка, гірочка,

Тридцять три пагорби!

Ой, чк! чк! чк!

Купка, нирка, зірочка!

Ялинка та білочка,

Хмарка, щучка, стрілочка,

Бочка, нічка, сірник,

Річка, ручка, пташка.

Жарт, хвилиночка,

Донька, примовка,

Булочка та рядок,

Свічка, грубка, крапка!

Терміновий, вуличний, нічний,

Точний, жартівливий, річковий.

Знаємо ми напевно,

Як писати "чн", "чк".

Ці чотиривірші можна використовувати як фізкультхвилинки з різними рухами.

IX. Робота над правильною вимовою слів.

Вчитель.Дуже часто слова звичайно, навмисне, нудно люди вимовляють з чн хоча правильна вимовацих слів з шн . Зараз ми з вами потренуємося правильновимовляти ці слова на прикладі одного з віршів.

Діти читають вірш разом із учителем.

Я, звичайно, не навмисне

Заштовхав кота в буфет.

І, звичайно, не навмисне

З'їв я кілограм цукерок.

І, звичайно, не навмисне

Вазу мамину розбив.

І вже зовсім не навмисне

На килим кисіль пролив.

Просто було дуже нудно.

Але тепер я слухняний!

X. Відгадування загадок

Вчитель.Хлопці, я зараз загадуватиму загадки, а ви повинні написати слова-відгадки в зошиті.

Різнокольорові сестрички

Занудьгували без водиці,

Дядько довгий і худий

Носить воду бородою,

І сестриці разом із ним

Намалюють будинок та дим.

На зеленій тендітній ніжці

Виросла кулька біля доріжки.

Вітерець прошурхотів

І розвів цю кулю.

Грамоти не знаю,

А повік пишу.

Що це у Галочки?

Ниточка на паличці.

Паличка в руці,

А ниточка у річці.

Які відгадки ви написали?

Діти. Фарби та пензлик, кульбаба, ручка, вудка.

XI. Дидактична гра.

Вчитель.А зараз ми з вами пограємось у гру «Хто це? Що це?"

Частина завдання написано на дошці.

- - - нирка, - - нирка, - пі - ка.

Вчитель.У першій нирці нитка розжарення.

Діти.Лампочки.

Вчитель. Друга брунька із металу.

Діти.Ланцюжок.

Вчитель. Ця «піка» не гостра.

Діти.Сірник.

XII. Рефлексія.

Вчитель.Хлопці, що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

Діти.Сьогодні на уроці ми дізналися, як правильно писати слова із поєднаннями чк, чн .

Вчитель.Давайте ще раз повторимо правило, пов'язане із цими поєднаннями.

Діти. Поєднання чк, чн пиши без м'якого знака.

Вчитель.Не ставте м'який знакміж чк, чн щоб не ображати чванливе год, вкотре надаючи йому м'якість. Це, звичайно, не закон природи, а правило (як і правила дорожнього руху), і його треба поважати, щоб стати грамотною людиною.

ЗАВДАННЯ

1. Напиши де потрібно замість пропуску Ь знак.

Ден..., печ...ка, ніч....ний, кон...ки, овоч... ний, слон..

2. У слова встав потрібне буквосполучення: Сіні.....і, пти.......а, черв'яка.....ки.

3. Дізнайся слово: колю.....а., Жу......а, ще......а

4. Встав у пропозиції потрібні буквосполучення.

На воді грають сонні... зайчики.

Пте.. .ік сидить у крихті.. .му гнізді.

5. З великих предметів отримати малі.

Рядок -

Кішка -

Діва -

6. Закресліть ті буквосполучення, які не можна писати

Ово(щн/щьн)ой, хі(щнн/щн)ік, лимо(ньч/нч)ік

7. Відгадайте загадки, запишіть слова-відгадки

Різнокольорові сестрички

Занудьгували без води.

Дядько, довгий і худий,

Носить воду бородою,

І сестриці разом з ним намалюють дім та дим.

(фарби та кісто чка)

Що це у Галочки?

Ниточка на паличці.

Паличка в руці,

А ниточка у річці. ( удо чка)

У дерев'яному будиночку

Проживають гноміки.

Такі вже добряки

Роздають усім вогники.

(спи чкі)

На гілках щільні грудочки,

У них не сплять клейкі листочки.

(по чкі)

Відгадайте, що за пташка:

Темненька невелика,

Біленька з живота,

Хвіст розсунутий у два хвости.

(ласто чка)

З іменем смачним,

Не буває сумним,

Дивиться весело навколо,

Він Незнайці найкращий друг.

(За нчіч)

1. Прочитайте. Коли так кажуть?

    Поганий друг у справі не помічник.
    На своїй вуличці і курочка хороброго.

  • Знайдіть у словах літери, що позначають непарні м'які шиплячі приголосні звуки. Вимовте ці звуки.
  • Спішіть. Підкресліть у словах буквосполучення чк, щн. Що треба знати про їхнє написання?

2.

Пісочниця, мрія, вудка, помічник, ластівка, пошта, квіткарка, хижак, щогла, сірники, грубка, молочний, потужний.

  • Згадайте, чому у виділених буквосполученнях не позначено на листі м'якість приголосних звуків [ч"]і [щ"].
  • Випишіть по порядку слова з різними буквосполученнями:
    1. з чк,
    2. з чн,
    3. з чт,
    4. з щн.

3. Прочитайте. Що означає кожне з цих слів?

Кульбаба, пончик, кінчик, млинець, стаканчик, пташеня.

  • Вимовте слова. Який приголосний звук ви чуєте в словах перед звуком [ч"]: твердий чи м'який? нч.
  • Поспішайте слова. Підкресліть буквосполучення нч.

Буквосполучення чк, чн, чт, щн, нч- це орфограми.

Ці буквосполучення пишуться без ь(м'якого знака): то чка, ре чной, по чта, поміч щніч, пте нчгик.

4. Прочитайте.

    Мишеня встало навшпиньки,
    Він зростання невеликого,
    Грає він на скрипочці,
    Тихонечко пилікає.
    І. Токмакова

  • Що значить встати навшпиньки? Як можна сказати інакше, що хтось зростання невеликого? Чому поетеса вжила слово пилікає?
  • Спішіть. Підкресліть буквосполучення чк.

5. Прочитайте. Спішіть. Підкресліть у кожному рядку зайве слово. Поясніть свою відповідь.

  1. Щогла, пошта, матч, мрія, читання.
  2. Яблучко, скоринка, пончик, капці.

6. Прочитайте. Які дві групи можна об'єднати слова? Поясніть свою відповідь.

Мале[н"]кий, крише[ч"]ний, зірко[ч"]ка, пи[с"]мо, хи[щ"]ний, па[л"]то, дево[ч"]ка, сі [л"]ний, березо[н"]ка, кри[л"]цо, рече[н"]ка, спи[ч"]ки, ступе[н"]ки, тарело[ч"]ка.

  • Поспішайте, позначаючи виділений звук літерою або літерами.
  • Підкресліть у словах вивчені орфограми.
  • Підберіть до виділених слів однокорінні.

т аре́лка

7. Прочитайте. Назвіть казки.

  1. Сн..сла курочка яєчко: яєчко не просте, а з..лоте.
  2. Стала рости у старих донька не щодня, а по ч..сам. Сама белен..ка, точно сні.., к..са руся до пояса.
  3. Ішла л..січка по д..ріжку, знайшла скалочку.
  • Поясніть написання слів із пропущеними літерами.
  • Поспішайте будь-яку пропозицію, вставляючи пропущені літери. Підкресліть буквосполучення чк, чн.

8. Вимовте слова.

нудно, навмисне, помічник, щоб, звичайно, шпаківня, яєчня, що

  • Перевірте за орфоепічним словником, чи правильно ви промовили слова.
  • Усно складіть речення з будь-яким словом.

9. Прочитайте. Заголовок тексту.

У мене є чарівна поличка. Вона прикріплена до кватирки.

Посиплю на поличку крупи чи хлібних крихт — прилетять голуби та горобці. Зміцню на поличці шматочки сала – прилетять синочки. Покладу на поличку пензель горобини — прилетять снігурі та сопілці.

Зроби собі чарівну поличку! Нехай прилетять до тебе різні птахи у гості.

(Н. Сладков)

  • Чому у тексті виділено три частини?
  • Спишіть будь-яку пропозицію, в якій йдеться про те, які птахи прилітали до чарівної полички. Підкресліть у словах вивчені орфограми.

10. Прочитайте уривок із вірша М. Цвєтаєвої «На бульварі». Спішіть.

    У небі - вечір, у небі - хмарки,
    У зимовому сутінку бульвар.
    Наша дівчинкавтомилася,
    Усміхатися перестала.
    Тримають маленькі ручки
    Синій м'яч.

  • Підкресліть у виділених словах вивчені орфограми.

Мовленнєва розминка

На початку уроку проведемо мовну розминку:

Ш - завжди шиплячий звук.

Куля повітряна здулася раптом:

На камінні змія шипить:

Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш!

Море Чорне шумить:

Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш!

Ж - звичайно, звук дзижчить.

Це жук дзижчить блискучий:

А ще дзижчить пила:

Ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж!

І бджола, що летить:

Ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж!

Ч - нагадає цей звук,

Як пускає пар праска:

Як вагончики поспішають:

Ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч!

Як шкодують малюка:

Ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч-ч!

Щіткою речі чистю чисто:

Обриває вітер листя:

Щ - щ - щ - щ - щ - щ - щ - щ - щ!

Щ - метемо ми сміття щіткою:

Щ - щ - щ - щ - щ - щ - щ - щ - щ!

Вимовляємо звуки чітко:

Ж Ш ​​Ч Щ!

Ми вже знаємо, що звуки Ж, Ш, Ч, Щ- згодні. А ще Ж, Ш, Ч, Щ – шиплячі. Шиплячі приголосні не мають пари за твердістю та м'якістю. Тому звуки Ж і Ш завжди тверді, а звуки Ч і Щ завжди м'які. Нам уже знайомі правила: ЖИ-ШИ пиши з літерою І, ЧА-ЩА пиши з літерою А, ЧУ-ЩУ пиши з літерою У. Сьогодні ми дізнаємося про особливості написання буквосполучень ЧК - ЧН - ЩН.

Особливості написання буквосполучень ЧК - ЧН - ЩН

У поєднаннях ЧК – ЧН – ЩН м'який знак не пишетьсятому що звуки Ч і Щ завжди м'які. Їхню м'якість позначати не потрібно.

Прочитаємо вірш, який допоможе нам запам'ятати це правило:

Ялинка та білочка,

Жарт, хвилиночка.

Терміновий, вуличний, нічний,

Точний, жартівливий, річковий.

Знаємо ми напевно,

Де ЧН, а де ЧК.

М'який знак не пишеться,

Навіть якщо чується!

Закріплення знань на практиці

Розглянемо картинки та назвемо предмети. Запишемо слова із поєднанням ЧК.

Перевіримо, що вийшло: хмарка, синочка, свічка, річка, сірник, грубка.

Назвемо казкових героїв, у чиїх іменах є поєднання ЧК.

Це Червона Шапо чка, Дюймово чка, Русало чка. За словами Чиполліно, Буратіно, Принцеса поєднання ЧК немає.

Змінимо виділені слова те щоб у них з'явилося поєднання ЧК.

Хижа щука, свіже молокоруда білка, добре серце, біла собака, яскрава свічка, молода гілка.

Перевіримо:

Хижа щу чка, свіже моло чко, руда біло чка, добре серце чко, біла соба чка, яскрава све чка, молода вето чка.

Підберемо до цих слів слова-родичі, які відповідають на запитання який?Виділимо буквосполучення, які ми використали.

Яблуко - ……….пиріг;

пшениця - ……хліб;

огірок - ………сік;

овочі - …… салат;

ніч - ………поїзд;

дача - ……… сезон;

хижак - ……звір.

Перевіримо:

Яблуко чний пиріг

Пшені чний хліб

Огуре чний сік

Ово щной салат

Але чной поїзд

Так чний сезон

Хі щний звір

Ми використовували буквосполучення ЧН-ЩН.

Спишемо, вставляючи потрібне буквосполучення: моя машина, сонний день, то наука, ре вода, пі труба.

Перевіримо: мо щная машина, сонці чний день, то чная наука, ре чная вода, пе чная труба.

З'єднаємо слова у словосполучення.

Потужний суп

витончений звір

сонячна машина

Синічкін день

хижий пташеня

овочевий ваза

Перевіримо, що вийшло:

Потужна машина

Витончена ваза

сонячний день

Синичкин пташеня

Хижий звір

Овочевий суп

На наступному уроці ми дізнаємося, що однакові приголосні, які пишуться у слові поспіль, називають подвоєними. Вивчимо правила їх написання та перенесення слів з подвоєними приголосними.

  1. Кліманова Л.Ф., Бабушкіна Т.В. Російська мова. 2. - М: Просвітництво, 2012 (http://www.twirpx.com/file/1153023/)
  2. Бунєєв Р.М., Бунєєва Є.В., Проніна О.В. Російська мова. 2. - М: Балас.
  3. Рамзаєва Т.Г. Російська мова. 2. - М: Дрофа.
  1. Dondokova-tutor.ucoz.ru ().
  2. Nsportal.ru().
  3. Arhschool1.ucoz.ru ().
  • Кліманова Л.Ф., Бабушкіна Т.В. Російська мова. 2. - М: Просвітництво, 2012. Виконай упр. 114 С. 78, упр. 116 С. 79.
  • Підберіть до цих слів слова-родичі, які відповідають на запитання який?Виділіть буквосполучення, які ви використовували.

Полуниця - ……….торт; яблуко - ………повидло; овочі – …… сік; пекти - ………труба; столиця - ………клініка; житло - ……комплекс.

  • * Використовуючи отримані на уроці знання, придумай загадки, де відповідями будуть слова з ЧК, ЧН, ЩН.