Презентация на тема: "Звук и буква Ш" презентация за урок по логопедия (старши, подготвителна група) по темата. Урок по ограмотяване с презентация "букви" ш "," ш "" Презентация в предучилищна група буква ш

Ето играта "Звукът и буквата Ш", фокусирана върху деца в предучилищна възраст 5-7 години. Можете да използвате играта както с група деца, така и индивидуално в предучилищни институции, както и у дома. Играта е удобна с това, че учителят може да избере някоя от задачите или игрите, предложени в съдържанието, а също така лесно се връща към съдържанието. За да поддържа интереса на децата в предучилищна възраст, играта е оборудвана с визуални и звукови ефекти (чрез щракване върху снимките с левия бутон на мишката). Всеки слайд съдържа инструкции за изпълнение на задачи („Как съска змия?“, „Звукови характеристики“ - слайдовете бяха озвучени от логопед). D / и „Играем на срички в снежни топки, четем“ - за да се появят снежни топки със срички, трябва да щракнете с левия бутон на мишката. За да преминете към следващия слайд - щракнете върху стрелката в долния десен ъгъл - . Играта може да приключи, като щракнете върху къщата в горния десен ъгъл - . Може да се наложи да помогнете на детето си да изпълни задачите, като му задавате насочващи въпроси. Не забравяйте да го похвалите за усилията му.

, Конкурс "Презентация към урока"

Презентация към урока




















Назад напред

внимание! Визуализацията на слайда е само за информационни цели и може да не представя пълния обем на презентацията. Ако се интересувате от тази работа, моля, изтеглете пълната версия.

Учебник: Буквар Моят първи учебник. УМК "Хармония".

Оборудване: компютър, мултимедиен проектор, екран.

Активни форми на обучение: групова работа, работа по двойки, форма на сътрудничество между ученици и учител, игрова дейност.

Урок: грамотност (четене)

Тип урок: изучаване на нова тема

Цел: въведете буква w, звучи [w].

Задачи:

  • формирането на способността за разграничаване и характеризиране на звука [w], за виждане и разграничаване на буквата wот други; наблюдение на мястото на употребата му в думите; запознаване с правилото за писане на комбинация от ши; разширяване на речниковия запас на децата;
  • развитие на фонематичен слух, реч, умения за сричково четене, способност за сравнение, анализ, контраст, класификация;
  • образование на познавателна активност.

Методическа цел: показват формирането на UUD в практическите дейности на учителя и децата.

Лични резултати:

  • формиране на образователен и познавателен интерес към нов учебен материал;
  • определят и изразяват, под ръководството на учител, най-простите общи правила за поведение за всички хора в сътрудничество

Резултати от метасубект:

Регулаторен UUD:

  • определят и формулират целта на дейността в урока с помощта на учителя;
  • научете се да изразявате своето предположение (версия) въз основа на работа с материала на учебника.

Когнитивно UUD:

  • правят изводи в резултат на съвместната работа на класа и учителя;
  • конвертиране на информация от една форма в друга;
  • намерете отговори на въпроси в текста, илюстрации.

Комуникативен UUD:

  • слушайте и разбирайте речта на другите;
  • научете се да работите по двойки, в група.

Резултати по темата:

  • обозначете дума със схема;
  • сравняват схеми и думи, сравняват и разграничават;
  • чувайте и подчертавайте звуци, обозначавайте ги със схема.

По време на часовете

Дейност на учителя Студентски дейности
I. Мотивация (самоопределение) за учебна дейност
(СЛАЙД 1)
Дългоочакваното обаждане е дадено,
Урокът започва!
- Ако кажа дума, която започва с гласна, момичетата ще седнат. Със съгласна - момчета.
- Умен!
- Много добре!
В света има много интересни неща
понякога непознати за нас.
Светът на знанието няма граници.
Така че побързайте, приятели, на работа!

Поздрав на учителя, самоорганизация

Момичетата сядат.
Момчетата сядат.

II. Актуализация на знанията.
(СЛАЙД 2)
1. Актуализация на знанията
Вчера се разхождах близо до реката. Наоколо цареше такава тишина, че на ум ми изникнаха следните редове:
Затворете очи, изслушайте ги и кажете това, което сте си представяли, това, което сте чули.
1. диалог с учителя
Нито жива душа край реката...
Само тръстиката тихо шумоли.
- Кой звук се повтаря и създава впечатление за шумолене?

2. произношение на звукове
Чува се шумолене.
Звук [w]
2. провеждане на звукова загрявка
- А сега нека изшумоляваме всички заедно: Ш-ш-ш
Къде другаде сте чували този звук?
– Ш-ш-ш
Звук [w]
Змия, шумолене на листа, вятър и др.

Даден е пълният курс на урока

Звукът [Ш] се отнася до звуците от късна онтогенеза и често може да бъде нарушен в речта. Този материал ще помогне на детето, както и на родителите, да работят правилно и ползотворно със звука [W]: настройте звука, разграничете го в потока от други звуци, срички, думи; настройте артикулационния апарат за произнасяне на звука и също го автоматизирайте в речта. Материалът е адаптиран за съвместни занятия с деца, съдържа интересен илюстративен материал, както и информация, полезна за логопеди и възпитатели на речеви групи.

Изтегли:

Преглед:

За да използвате визуализацията на презентации, създайте акаунт в Google (акаунт) и влезте: https://accounts.google.com


Надписи на слайдове:

Звукова характеристика съгласна винаги твърда съскаща глуха

Съгласна (на мястото на резонанса); - винаги твърд (според наличието на подем в задната част на езика); - глухи (според липсата на вибрации на гласните струни); - фрикативни (според начина на артикулация); - лингвално-преднепалатално (на мястото на артикулация); Звук Ш (информация за учителя):

Устните са изпънати напред и заоблени. Върхът на езика е повдигнат към предната част на небцето, но не го докосва. Страничните ръбове на езика се притискат към горните молари. Задната част на езика е повдигната. Формата на езика наподобява чаша. Гласните струни не работят, гърлото не трепери (няма глас). Артикулационни характеристики

Артикулационна гимнастика "Усмивка" Усмихнете се така, че да се виждат горните и долните зъби и задръжте това положение за 5-7 секунди. „Шпатула“ Изпънете широк език, отпуснете се, поставете долната устна. Задръжте в това положение за 10 секунди. Следвайте до! езикът не трепереше "Каликс" Устата е широко отворена. Повдигнете широкия език нагоре. Опънете страничните ръбове и върха на езика към горните зъби, не ги докосвам. "Sail" Устата е широко отворена. Повдигнете тесния език нагоре, докоснете туберкулите (алвеолите) зад горните зъби. Задръжте в това положение за 10 секунди Статични упражнения

Динамични упражнения „Художник“ Изпълнете упражнението „Плато“. Движете върха на езика по "тавана" (повърхността на небцето) напред-назад. Правете го бавно, за сметка на възрастен. "Swing" Отворете устата си. Изплезете тесен език. Протегнете езика си последователно към носа, след това към брадичката. Не си затваряйте устата. Правете го бавно, за сметка на възрастен.

Упражнения за развитие на въздушната струя "Бриз" Издухвайте през затворени устни, контролирайки струята издишан въздух с помощта на хартиена лента, донесена до устата, парче памук, окачено на конец, или просто като докоснете струя върху ръката, вдигната към устата. „Фокус“ ​​Усмихнете се, отворете устата си, поставете широкия преден ръб на езика върху горната устна, така че страничните му ръбове да са притиснати и да се образува жлеб в средата, и издухайте памучната вата, поставена на върха на носа . В същото време въздухът трябва да отиде в средата на езика, след което руното ще излети нагоре. „Топката се спука” Устни в позиция „Усмивка”, виждат се горни и долни зъби, отворени с 10-15 мм. Широк връх на езика зад горните зъби. Произнесете звука [C] (трябва да получите звук, наподобяващ съскането на излизащ въздух).

ЗВУКОВА ЗАГРЯВКА Разгледайте снимките и слушайте внимателно, докато възрастният казва имената им няколко пъти. Ако картината е наименувана правилно, вдигнете условната карта нагоре. Звукоусещане Ш в началото и в средата на думите

Възприемане на звука Ш в поток от други звуци - Слушайте внимателно и запомнете какъв звук издава спукана гума. Разтворете дланите си и след това ги приближете една към друга, сякаш стискате спукана гума (жестов символ на звука Ш). Правете тези движения само когато чуете съскането на спукана гума; S - T - X - W - A -F - L - 3 - C - W - O - SC - B-L - I - Th - SH - SH - F - L - XH - S -U-SH - E - Ts - I - U - S - упражнението трябва да се повтаря, докато детето уверено отговори на всяко произношение на звука Sh в дълга звукова серия от възрастни.

Фиксиране на произношението на звука Sh в директни и обратни срички (повторете или прочетете) Sh A O I U E A O I U E

ФИКСИРАНЕ НА ЗВУКА Ш В ДУМИТЕ Russell обекти в къщи на мястото в думата на звука Ш 2 1 3

Фиксиране на произношението на звука Ш в собствени имена (прочетете или повторете) Маша Наташа Саша Глаша

Фиксиране на произношението на звука Ш във верига от думи. Ясно, подчертавайки звука Ш, назовете животните. Избройте ги от най-голямото към най-малкото и обратно – от най-малкото към най-голямото.

Фиксиране на произношението на звука Ш в съчетания от думи - имената на знака и предмета.Слушайте думите-знаци. За всеки от тях изберете името на картината и ясно, подчертавайки звука Ш, кажете няколко думи 3-4 пъти. голямо шумно училище задушно просо вълнен шоколад груб

УТВЪРЖДАВАНЕ НА ЗВУКА Ш ВЪВ ФРАЗИ Вземете снимка на момиче. Дайте й име със звука Ш. Чуйте всяка дума за действие и изберете една или повече картинки със звука Ш, които са подходящи за нея. Катя

Фиксиране на произношението на звука Ш в римувани фрази. Клапачи на Илюшка. Джобовете на Наташа. Маргаритки при Наташа. Антошка има жълти ботуши на краката си. Дадоха на Наташа каша от просо. Нашият Илюшка има шайба и два клуба. Слушайте изречения, които са лесни за запомняне. Повторете всяка рима 3-4 пъти. След това, за първата дума, кажете цялата рима по памет.

Край Презентацията е подготвена въз основа на материалите на курса по магистратура II на T. A. Tkachenko 2012 г.


За да използвате визуализацията на презентации, създайте акаунт в Google (акаунт) и влезте: https://accounts.google.com


Надписи на слайдове:

Пътешествие из страната "АБВГДЕЙКА" 1 станция "Звук" Има висока светла къща, В нея има много пъргави момчета, Те пишат и броят, Аз рисувам и чета. Днес всички се радват! В ръцете на децата, Въздушен танц с радост ... Има гъба почти домашно - Засадете поне на обработваема земя, Поне под ябълково дърво в градината, Поне на шева, в движение. Изпънати през зимата, свити през лятото.

s h a k p r a sh m a s h i n m y s h i

2 станция "Буковка" Вижте буквата Ш - Буквата е много добра, защото можете да направите Е и У от нея.

Как изглежда писмото? Как изглежда буквата W?

ТОПКИ w Днес всички се радват! В ръцете на децата въздушните балони танцуват от радост...

ШИШАРКИ ш ш На високи тънки коледни елхи Заедно се крият в игли. Катериците и кръстоклюните обичат да пируват с тях. Прост Моят въпрос към вас, деца: - Какво ядат всички?

ША ШО ШУ ШИ ШЕ Прочетете сричките

Помня! SHI пиши с Y

Буква Ш, звук [ш] Ш

МАШИНА МАШИНА КАНА ЧАША w w w w


По темата: методически разработки, презентации и бележки

Тема на урока: „Съгласен ГЛУХ МЕК ЗВУК [h ']. БУКВИ H, h” 3. Вид на урока: „Урок за откриване на нови знания” 4. Форма на организация на урока: група 5. Предмет - литературно четене ( грамотност) 6. Клас: 1 7.Автор

Анотация на урока 2. Тема на урока: „Съгласен дълбок мек звук [h ']. БУКВИ H, h” 3. Вид на урока: „Урок за откриване на нови знания” 4. Форма на организация на урока: група 5. Предмет - литературно четене (обучение ...

Урок по грамотност. Гласният звук Буквите u, u. Презентация.

Презентацията за урока по ограмотяване съдържа слайдове, които разкриват същността на новия материал. Във формата на играта се въвеждат нов звук и буква. Поставя се проблем, дават се два начина за решаването му. По време на урока пре...

Звук ж, букви Ж, ж. Презентация към урока

Тази презентация ще улесни работата в урока и ще помогне на децата да научат новия материал по-добре и по-ясно.

1. Работа в "Буквар". 2 5 3

1) - Намерете схемата на думата шапка в"Буквар". Нека направим звуково-буквен анализ на тази дума.

- В думата шапкадве срички, ударена първа сричка.

Учителят произнася думата, като ясно подчертава всеки звук.

- Шшт шапка.

Звук [w] Ш.

- Ш-л-гаф.

Звук [l"]- съгласна гласна, мека, нарисувайте зелена точка, писмено се обозначава с буквата Л.

- Отиде-а-апа.

Звук [а]- ударена гласна, нарисувайте червена точка, писмено се обозначава с буквата НО.

- Шапка-п-па.

Звук [P]- съгласна глуха, твърда, нарисувайте точка в синьо, писмено се обозначава с буквата П.

- Шапка.

Звук [а]- неударена гласна, нарисувайте червена точка, писмено се обозначава с буквата НО.

Тази дума има 5 букви, 5 звука.

Думата се анализира по същия начинхижа или друга дума по избор на учителя.

2) Четене на срички с буква У.

3) Учене на усуквания на езици. Шест мишки шумолят в колиба.

Саша и Мишутка имат забавни вицове.

Чистота.

Ша-ша-ша- Мама мие бебето.

Шу-шу-шу- Пиша писмо.

Пепел-пепел-пепел- Марина има молив.

Нека се опитаме да напишем тези срички с главни букви. Къде ще работим сега?

3. Работа в „Буквар“. 5 6 3 1

Четене и анализ на думи.

Работа върху лексикалното значение, наблюдение на родствени думи, нюанси на техните значения.

Четене на 1-ва колона думи на себе си, след това на глас при задачи.

Какво е общото между тези думи? (Тези думи са едносрични.)

- Маркирайте първия звук с цветна точка. Какъв цвят си взе? (Син.)

- Защо?

Четене на думите от 2-ра колона.

- С какво са интересни двойките думи? (Назовете големи и малки предмети.)

- Какво има в думата-име на малък предмет, но не и в името на голям? ( ПРОПЕДЕВТИКА.Наставка . )

- Подчертайте тази част от думата.

Четене на 3-та и 4-та колона думи за себе си.

- Как се казва малко дете, бебе или животинче? (Чит.)

- Казват: троха хляб, тоест малко, дори мъничко парченце.

Има ли подобни думи в тази колона? ( ПРОПЕДЕВТИКА.да покрив, капак- корен -покриви-.)

Различават ли се тези думи в нюансите на значението? (Да, покрив- големи и капак- малки, например за затваряне на кутии.)

- Маркирайте същите звуци в думите от тази колона. Прочитане на следващата колона от думи на себе си.

Какво може да се каже за тези думи? (Те са еднокоренни, коренът -шега-.)

- Изберете корена със специална икона - дъга.

Коя от тези думи означава действие? ( палав, палав- корен

-шал-.)

- Когато кажат палава, и когато игриво? (Когато едно дете е разглезено, за него казват: палава.И можете да кажете нежно: игриво.)

- Да, една дума. игривоима умалително значение.

- Има ли разлика в нюансите на значенията на думите шут, шегаджия? (Шут- това е клоун шегаджияе човек, който обича да се шегува.)

- Подчертайте ударената сричка във всяка дума.

Нека намерим тези думи в сценария.

5. Работа в "Буквар". 7 6 1 1 3

Четене на текста „Паша шегаджията“.

1) Работете с текст преди четене.

Четене на заглавието, разглеждане на илюстрацията.

Кого изобразява художникът?

– Какво може да се каже? (Ще четем за Паша шегаджията. Това става ясно от заглавието. На илюстрацията виждаме клоун, тъй като лицето му е нарисувано. Той се смее. Това вероятно е Паша. Паша е облечен като клоун на сцената. Има панталони с презрамки Има маргаритки на панталоните му, смешна шапка на главата му, смешни обувки на краката му и маргаритки в ръцете му.)

За да разберем напълно, нека прочетем текста.

2) Работа с текст по време на четене.

Прочетете тихо, след това на глас в изречения.

Въпроси, докато четете.

- Кой е Паша? (Паша е клоун.)

- Кой е клоун? (Клоунът е цирков артист, който забавлява хората в цирка, развеселява.)

- Е, какъв Паша, като е шегаджия? (Весел, весел, остроумен.)

- Възможно ли е да се готви okroshka от лайка ? (Не, Паша се шегува.)

- Но от какво всъщност се прави окрошката?

Препрочитане.

3) Разговор след прочитане.

- Какво е смешното в облеклото на Паша?

- Погледнете отново илюстрацията. Прочетете изреченията, за които се отнася.

- Защо Паша е толкова необичайно облечен? (Той е клоун, трябва да разсмива хората, затова е облечен смешно.)

- И защо окрошка от маргаритки, а не от други цветя?

– Пребройте колко думи има една буква Усрещнат в текста.

Прочетете ги.

- Маркирайте с точка звука, който се обозначава с тази буква.

Какъв цвят е точката?

6. Работа в "Буквар". 6 1 1 3

Четене-слушане на разказа на В. Драгунски „Омагьосаното писмо” (с. 81). един

1) Работа с текст преди четене.

– Нашият художник не е нарисувал картина за текста, който е написан от Виктор Драгунски.

- Как се казва текстът?

Какво може да се случи с писмото? Кой я омагьоса? Това приказка ли е?

(Не, Драгунски пише само разкази.)

2) Този текст се предлага за слушане.

Учителят чете, децата слушат (книгите са затворени). След прочитане се задават въпроси за разбиране на съдържанието.

Колко герои има в историята? (Мишка, Альонка и разказвачът.)

Можете да кажете на децата, че всички истории на Драгунски са написани от името на главния герой - момчето Денис.

Възможно ли е да се определи на колко години са децата? (Да, около 6-7 пъти всички губят млечните си зъби...)

Можете ли да кажете кога се развива действието? (През зимата, в навечерието на Нова година.)

- Как позна?

- Какво беше дървото?

Какво накара приятелите ви да се смеят толкова силно?

– Кой беше най-трудният звук и за тримата? (Звук [ш].)

Разбрахте ли защо децата не могат да го произнесат по никакъв начин?

Защо смятате, че тази история е смешна?

– Но може ли такава история наистина да се случи или Драгунски си е измислил всичко?

имаш ли чувство за хумор?

Четене на текст от четящи деца.

3) Работа с текста след прочитане.

- Кое от момчетата беше прав? (Никой.)

- И така, кой омагьоса буквата (по-точно не буквата, а звука [w])?

- Как по-точно: омагьосана буква или омагьосан звук? Защо?

- Значи казвате, че сте се смяли, докато сте чели, тогава каква история е това? (Хумористично.)