Пнш презентація лист вивчених голосних запис пропозицій. Урок навчання грамоти (лист). Робота зі скоромовкою

Вибірковий диктант: запис літерами
голосних звуків під наголосом

Цілі: вчити писати букви та слова під диктовку; продовжити формування поняття про звук як найдрібнішої структурної та функціональної одиниці мови, за допомогою якої розрізняються слова та форми слова; вивчати аналізувати слово, речення, сприйняті на слух, співвідносити їх зі схемами та моделями; удосконалювати вміння перекодувати звукофонемну форму слова в буквену та навпаки; закріплювати графічні навички листа вивчених голосних літер; розвивати мовні вміння, увагу та логічне мислення.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми уроку.

– Сьогодні на уроці вчитимемося писати під диктовку вивчені літери.

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу.

– Назвіть голосні звуки.

- Знайдіть пару кожної букви.

Яка літера лишається без пари?(Літера «и», тому що немає слів на букву «и».)

IV. Чистопис.

Підготовка рук до листа.

Рибки весело граються

У чистій тепленькій воді.

То стиснуться, розпаляться,

То зариються у піску.

Імітувати руками рух рибок відповідно до тексту.

V. Лист у робочому зошиті.

1. Картинні диктанти.

Запишіть першу літеру, з якої починається слово.

Вчитель показує картинки:а рбуз, і голи, е скимо, про кно, а пельсин, а на нас, у литка, про блако,індик.

Запишіть останню букву, на яку закінчується слово.

Вчитель показує картинки:кенгур у , човен а , лейк а , мак і , слон ы , яблук про .

2. Запис звукобуквенних схем.

Під кожним малюнком запишіть звукобукові схеми.

3. Графічний диктант.

Запишіть графічно три перші речення.

Вчитель читає текст: «Жучка бігла через міст. Вона несла кістку. У воді Жучка побачила свою тінь. Жучка подумала, що то інший собака. Жучка захотіла відібрати в неї кістку. Вона випустила свою, щоб узяти ту. Ту кістку Жучка не взяла. А ось свою кістку вона втратила».

(По Л. Толстому.)

Чому вас вчить цей текст?

Запис у зошиті:

VI. Виконання логічних завдань із літерами.

Порівняйте літери. Чим вони схожі? Чим відрізняються?

ав малу літеру у».

– Переконструюйте малу літеру « ув малу літеру ы».

Один із учнів виконує завдання на магнітній дошці.

VII. Підсумок уроку.

ДЕРЖАВНА БЮДЖЕТНА ОСВІТАЛЬНА УСТАНОВА ЛУГАНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ «ЛОТИКІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛАI- IIIСТУПЕНІВ»

Урок-подорож

Конспект уроку

з російської мови

в 1 класі

вчителі Лотиківської

загальноосвітньої школиI- IIIсходів

Радько Алли Вікторівни

2019

Тема:Лист вивчених літер, складів та слів з цими літерами. Написання речень.

Ціль:Закріпити вміння писати раніше вивчені літери, склади та слова з ними. Вчити списувати з друкованого та рукописного текстів. Удосконалювати навички звуко-складового аналізу слів. Розвивати інтерес до вивчення російської; зв'язне мовлення, уважність. Формувати навички колективної роботи. Виховувати акуратність, старанність під час роботи у зошитах.

Обладнання:Картки з правилами роботи на уроці, предметні малюнки, плакат «Правильно сиди під час листа», картки з друкованими та рукописними літерами, мультимедіа-проектор, екран, ноутбук, презентація до уроку.

Хід уроку

    Організація класу

Голосно пролунав дзвінок.

Починається урок.

Слухаємо. Запам'ятовуємо.

Жодної хвилини не втрачаємо.

Слайд 1

    Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні на уроці ми подорожуватимемо. Будь-які труднощі зустрінуться нам на шляху, але з нами будуть наші вірні помічники.наші знання. А куди ми вирушимо, дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку;

Є у хлопців зелений друг,

Веселий друже, добрий,

Він їм простягне сотні рук

І тисячі долонь.(Ліс)

Слайд 2

А їхати ми будемо громадським транспортом, але таким, щоб у нього помістився весь наш клас.

Відвезу, куди хочете,

Тільки ви квиток купите!

За кермом сидить шофер,

І гуде на весь мотор,

Фари, круглі, як глобус.

Називаюся я – …….(Автобус)

Слайд 3

Моя порада вам:

    Під час подорожі все уважно роздивляйся.

    Відповідь точний шукай, швидко відповідай.

    Розум, слух, гостре око, терпіння розвивай.

    Намагайся, щоб про тебе сказали: «Молодець!»

А супроводжуватиме лісом нас його мешканець. Хто саме, підкаже загадка:

Комочок пуху,

Довге вухо,

Бігає вправно,

Любить морквину.(Зайчик)

Слайд 4

(Слова-відгадки ділимо на склади, визначаємо кількість голосних, приголосних звуків. Записуємо в зошиті:ліс, автобус, кролик. )

- Ну що ж, у дорогу!

    Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні разом із Зайчиком ми повторимо написання всіх раніше вивчених літер.

    Повторення вивченого матеріалу.

    Гра «Четвертий зайвий»:

а)А У П Ів)Л Н Т Р

б)Щ Ш Е Цг)Ж Щ Б Ш

Слайд 5

Чим відрізняється звук від літери? (Звук вживається в мовленні, а літери в письмовій мові)

    Гра «Віднови букву»:

О А І У Н З К Т Я Ф

Слайд 6

Уважно подивіться на літери

    Повторення гігієнічних правил письма.

    Повторення назв ліній сітки зошита.

    Повторення написання великих і малих літер.

    аналіз елементів букв.

    Запишіть великі та малі літери, які ми відновили.

О о А а І і У у Н н З з К т Т я Р

Фізкультхвилинка

Руки вгору піднімаємо,

А потім їх опускаємо

А потім їх розгорнемо

І до себе скоріше притиснемо.

А потім швидше, швидше

Плещи, плескай веселіше.

    Лист складів.

Перед нами перешкода. Це річка, яку нам потрібно перейти. Для цього треба побудувати міст із запропонованих «цеглинок».

Слайд 7

(На слайді піраміда з «цеглинок», на яких написані склади друкованими літерами.)

а) запишіть склади у зошиті;

б) які слова можна скласти із даних складів?

верба, сосна, липа, верба, осика

Молодці! Ми впоралися із цим завданням, перейшли через міст.

    А хто це сховався за деревом? Відгадайте.

Дід у шубу одягнений –

Назовні хутро.

Взимку спить.

Влітку вулики ворушить.(Ведмідь)

Слайд 8

Мишко підготував нам своє завдання і тільки виконавши його, ми підемо лісом далі. Але спершу давайте трошки відпочинемо.

Фізкультхвилинка

Пальчикова гімнастика

Ведмідь називає слова з м'якими приголосними, а учні мають назвати слово з твердим звуком:

М Я Л –М А ЛР Я Д –Р А Д

У Ё З -В О ЗБ І Л –Б А Л

Л Ю К -ЦИБУЛЯУ Ё Л ​​–В О Л

Слайд 9

Написання цих слів.

Молодці! І з цим завданням ви впоралися. Ведмедик клишоногий дякує вам за роботу і пропускає нас.

    А ось і ще один лісовий мешканець.

Їжак поспішав до себе додому,

Нес запаси він із собою,

Через купи їжак скакав,

Швидко лісом біг.

Раптом він сів і змінився.

У кульку круглу перетворився,

А потім знову схопився

І до діточок поспішив.

Ось він, цей Їжачок перед нами. Він хоче перевірити, як ми вміємо писати речення, як списуємо з друкованого тексту.

Стежкою йшли, йшли.

Білі гриби знайшли.

Слайд 11

Списують пропозиції у зошит.

    Розвиток зв'язного мовлення

    А хто це скаче з гілки на гілку? Чий руденький хвостик миготить у листі?(Це білочка)

Слайд 12

Хлопці! Давайте поділимо на склади слово: Б Е Л – К А. Скільки у ньому складів? Скільки літер? Звуків?

А яким звуком починається ім'я відомого лікаря всіх звірів?

А Й Б О Л І Т

Слайд 13

Згадаймо, яких звірів лікував добрий лікар Айболіт?

(корову, вовчицю, лисицю, жучка, павука, ведмедицю, зайчиху)

Слайд 14

З якими з цих тварин ми зустрічалися, мандруючи лісом?

(називають)

А з іншими словами давайте складемо речення.

КОРОВА КОРОВА - домашня тварина.

ЛІСА КОРОВА дає молоко.

Ж У Ч О К Ми читали казку про хитру лисицю і т.д.

Запишемо пропозицію:

У ЛИСИ ЛИСЯТА. (під диктування)

    Підсумок уроку. Рефлексія.

Ось і закінчилася наша подорож чарівним лісом.

Лікар Айболіт і всі звірятка дякують вам за допомогу. Вага переконалися, що ви, хлопці, багато чого навчилися.

Скажіть, завдання кого із звірят вам найбільше сподобалося?

А чиє завдання було найскладнішим?

Ви були уважними, розумними, старанними мандрівниками. Лікар Айболіт нагороджує вас медалями. Усі молодці! Дякую за урок!

Слайд 15

, Конкурс «Презентація до уроку»

Презентація до уроку




















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі уроку:
1) формування графічних навичок письма букв О,о та їх з'єднань;
2) вироблення досвіду фонетичного аналізу слова;
3) розвиток мови та мислення учнів, образної пам'яті та координації рухів;
4) виховання посидючості, акуратності.

Хід уроку

1. Організація початку уроку

2. Повідомлення теми та цілей уроку

Сьогодні на уроці ми говоритимемо про голосні звуки та про літери, якими їх позначають на листі.
Стежити за роботою на уроці наш помічник – комп'ютер.
У гарному будиночку в лісі мешкають букви голосних звуків. Давайте їх відгадаємо. А допоможуть нам діти з абетки. Артикуляція. Діти називають звуки, з'являються букви. Якими можуть бути букви? Ви повинні зібрати пари літер: друковану з письмовою. Перевірка по слайду. Піднімете руку ті, хто не мав жодної помилки. Виправте помилки ті, у кого вони були.
А ось яку букву ми писатимемо, ви дізнаєтеся, відгадавши загадку.

Ця буква така смачна,
Знати, мабуть, недарма,
І з рум'яним і з гарним,
З бубликом вона така схожа.

Писатимемо літеру о.

3. Написання малої літери "о"

Увага на слайд. Комп'ютер попереджає нас про те, що при виконанні цього завдання ми повинні бути дуже зосереджені. Починаємо писати трохи вище нижньої лінійки робочого рядка із заокруглення.
Ведемо до верхньої лінійки робочого рядка. Опускаємося вниз на вихідну точку. Візьміть ручку в руку, пишемо у повітрі разом із комп'ютером. А тепер пишемо разом зі мною. На дошці показ учителя під рахунок. Посадка під час листа, положення пропису. Пишемо букву. Напишіть 5 букв під рахунок. Розбір помилок. (Написати помилки заздалегідь на дошці, закрити листом) Допишіть рядок до кінця з урахуванням помилок.

4. Написання великої літери "О"

Проходить у тому алгоритмі, як і написання малої літери. Зверніть увагу дітей на те, що висота букви інша. Літера розміщується і в міжрядковому просторі. Напишіть на чистому робочому рядку 3 правильні літери. Пишемо букву. А тепер знайдіть робочий рядок з чергуванням малих і великих букв о. Дотримуючись закономірності, продовжіть рядок до кінця.

5. Написання з'єднань

На уроці ми будемо вчитися поєднувати літеру з іншими літерами в словах. Зробити це можна двома способами. Увага на слайд.
Сполучний елемент і двох прямих ліній. Написати, не відриваючи руки літеру о, потім першу сполучну лінію вгору до верхньої лінійки робочого рядка, потім пряму похилий лінію. Лист у повітрі разом із комп'ютером під рахунок. Пишемо з'єднання.
Спосіб другий. Увага на слайд. Сполучний елемент складається із двох ліній. Пояснення написання. Написання цього з'єднання має бути схожим на трикутник. Пишемо разом із комп'ютером у повітрі під рахунок. Перевірити положення пропису. Пишемо з'єднання.

6. Фізкультхвилинка

7. Робота зі схемами слів

А тепер попрацюємо зі словами, у яких є літера о. Промовте назви предметів. Розставте наголос. Перевірка. Позначте ненаголошені голосні. Перевірка. Який із цих предметів «зайвий»?
Визначте кольором знаки звуків. Перевірка. 1 схема учень біля дошки. 2 схема – колірні картки. 3 схема – перевірка на комп'ютері. Обведіть пунктир у словах. Пишемо слова.

8. Робота зі скоромовкою

Наступне завдання найскладніше. Прочитайте назву. Що це?
А хто може прочитати скоромовку? Поясніть значення кожного слова. А хто скаже її швидко? Яка літера зустрічається в словах найчастіше? А яким чином вона поєднана у словах? Згадайте, як писати цей вид з'єднання під рахунок. Обведіть пунктир у словах скоромовки. А чи є спільні частини у словах? Виділіть їх дугою. Перевірка на комп'ютері. Такі частини в словах називають корінням. А слова – однокорінними.

9. Абетка, що говорить(Електронний посібник)

Так як ви дуже добре працювали на уроці, то абетка, що говорить, приготувала вам скоромовку. 1 учень вибирає скоромовку на букву о. Кілька людей вимовляють швидкомовку швидко.

10. Підбиття підсумків

Комп'ютер уважно стежив за роботою на уроці. Що він нам скаже? Подарувати від комп'ютера жетон. А я, у свою чергу, подарую вам невеликий приз, такий схожий на букву о. Кожній дитині подарувати сушіння. Дякую всім за урок. Комп'ютер з нами прощається і бажає нам доброго дня.

Тематичне планування з листа
№ Тема уроку/
кількість годин Запланований предметний результат Запланована діяльність
(як результат) Вид контролю, вимірники
Ознайомлення з новим предметом. Гігієнічні правила письма. Орієнтування у просторі. Знайомство з гігієнічними вимогами під час листа. Правила посадки та користування письмовим приладдям. Формування культури навчальної праці. Орієнтування у зошиті. Визначення меж робочого рядка. Дотримання гігієнічних правил письма.

контроль, корекція, оцінка

Спостереження.
Лист прямої лінії. Просторова орієнтація. Формування поняття про вертикальні, горизонтальні та похилі (вправо) лінійки. Формування культури навчальної праці. Написання прямих ліній. Орієнтування у зошиті.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
Спостереження.
Робочий рядок. Крапка почала листи.
Гігієнічні правила. Розвиток дрібних м'язів пальців та свободи руху руки. Навчання просторового орієнтування у зошиту та його розлинівці. Формування культури навчальної праці. Спостереження.
Лист короткої та довгої прямої лінії. Розвиток просторових уявлень.
Гігієнічні правила. Формування вміння писати короткі та довгі прямі лінії. Формування культури навчальної праці. Написання коротких та довгих прямих ліній.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль, корекція, оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
.
Пряма лінія із закругленням з одного боку: вліво та вправо.
Гігієнічні правила. Формування вміння писати пряму лінію із заокругленням з одного боку: вліво та вправо.
Формування культури навчальної праці. Написання прямої лінії із закругленням з одного боку: вліво та вправо
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці

Перевірка на зразок.
Похила пряма із закругленням із двох сторін (зверху зліва та знизу вправо: г).
Гігієнічні правила. Формування вміння писати похилу пряму із заокругленням із двох сторін (зверху зліва та знизу вправо: г). Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці.
Написання похилої прямої із закругленням із двох сторін (зверху зліва та знизу вправо: г).
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний.
Перевірка на зразок.
Похилі прямі з петлею вгорі та внизу. Гігієнічні правила. Формування вміння писати похилі прямі з петлею вгорі та внизу. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Написання похилої прямої з петлею вгорі та внизу.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний.
Перевірка на зразок.
Лист півовала з петлею в робочому рядку (е). Гігієнічні правила. Формування вміння писати напівовали з петлею в робочому рядку (е). Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Написання півовала з петлею в робочому рядку (е). Називання та відмінність елементів друкованих та письмових літер.
УУД: аналіз синтез
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний.
Перевірка на зразок.
Лист плавної похилої лінії із закругленням ліворуч знизу та праворуч зверху. Формування вміння писати плавну похилу лінію із закругленням ліворуч знизу та праворуч зверху. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Написання плавної похилої лінії із закругленням ліворуч знизу та праворуч зверху. Називання та відмінність елементів друкованих та письмових літер.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний.
Перевірка на зразок.
Лист овалів: малого та великого: про О.
Документ-камера Формування вміння писати овали: малого та великого: про О. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Написання овалів: малого та великого: про О. Називання та відмінність елементів друкованих та письмових букв.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний.
Перевірка на зразок.
Лист напівовалів: лист праворуч – c та подібного – лист ліворуч. Формування вміння писати напівовали: лист праворуч – c та подібного – лист зліва Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Написання напівовалів: лист праворуч – c та подібного – лист зліва. Називання та відмінність елементів друкованих та письмових літер.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
аналіз синтез Поточний.
Перевірка на зразок.
Лист короткої прямої лінії з половинним овалом: ь. Формування вміння писати коротку пряму лінію з половинним овалом: Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Написання короткої прямої лінії із половинним овалом: ь. Називання та відмінність елементів друкованих та письмових літер.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
з учителем та однолітками Тематичний.
Самоперевірка
Рядкова а. Введення роботи зі звукобуквенною схемою. Формування вміння писати малі та великі літери. Опанування звукобуквенним аналізом як основою «перекладу» слова, що звучить у написане. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Написання букв за алгоритмом. Виконання візерунків-бордюрів.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
Величезна А. Лист літер А, а. Строкова о. Величезна О. Рядкова у. Величезна У. Закріплення листа букв голосних у поєднаннях: уа, ау. Підготовка до введення алгоритму листа під диктування Формування вміння виконувати верхнє та нижнє з'єднання літер у словах ау, уа. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист з'єднань, співвідношення друкованих та письмових літер. Лист під диктування. Звукобуквенний розбір. Перекодування звукової схеми слова на графічну. Написання вивчених літер.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція
оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
аналіз
синтез
Тематичне. Лист під диктовку,
самоперевірка.
Рядкова е. Формування вміння писати малі та великі літери. Введення алгоритму листа під диктування: темп, послідовність дій, перевірка роботи. Взаємоконтроль. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Величезна Е. Введення алгоритму листа під диктовку. Рядкова. Робота над алгоритмом листа під диктування: темп, послідовність дій, перевірка роботи. Взаємоконтроль. Робота над алгоритмом листа під диктування: темп, послідовність дій, перевірка роботи. Взаємоконтроль. Рядкова в. Формування вміння писати малі та великі літери. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист букв. Звукобуквенний розбір слів.
УУД: аналіз синтез
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. Самоперевірка на зразок.
Велика І. Лист вивчених голосних: слуховий диктант - запис букв, що позначають перші ударні голосні в словах. Запис речень на основі інтонації: А? Е... У-у-у! О! Навчання звуковому та зоровому диктантам. Формування навички правильного зображення букв і їх з'єднань. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Написання літер з урахуванням рухових елементів за певним алгоритмом.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
Поточний. Лист під диктування із взаємоперевіркою.
Введення уявлення про зорового диктанта по пам'яті (послідовність голосних літер на дошці дається на основі алфавіту - без повідомлення про це дітям): а, і, о, у, ы, е. Навчання звуковому та зоровому диктантам. Формування навички правильного зображення букв і їх з'єднань. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Поточний. Лист під диктування із взаємоперевіркою.
Лист вивчених букв гласних на основі ілюстрацій, які зображають обличчя дітей, які вимовляють голосні голоси.
Виділення звуків, що відрізняються особливою роботою губ, та літер, що їх позначають: [о], [у] – о, у. Навчання звуковому та зоровому диктантам. Формування навички правильного зображення букв і їх з'єднань. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Написання літер з урахуванням рухових елементів за певним алгоритмом.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль
корекція
оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
Поточний. Лист під диктування із взаємоперевіркою.
Вибірковий диктант: запис літерами голосних звуків під наголосом (кухлі –гуртки; стрілки –стрілки; білки – білки;
засипати – засипати)
презентація Навчання звуковому та зоровому диктантам. Формування навички правильного зображення букв і їх з'єднань. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Написання літер з урахуванням рухових елементів за певним алгоритмом. Звукобуквенний аналіз.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
[у],[и] - звуки, які не змінюються в ненаголошеному положенні. [а], [о],[е],[и] – звуки, які у ненаголошеному становищі можуть «одягати маски» інших звуків: річка – річки. Біля берега річки густа трава. Навчання звуковому та зоровому диктантам. Формування навички правильного зображення букв і їх з'єднань. Ударні та ненаголошені голосні. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Написання літер з урахуванням рухових елементів за певним алгоритмом. І під диктовку. Відпрацювання навичок каліграфії, орфографічної пильності.
УУД: аналіз синтез
оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. Лист під диктування із взаємоперевіркою.
Рядкова м. Лист з'єднань літер.
Введення алгоритму запису слів під диктування та самоперевірки. Формування навички написання букв. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
Поточний. Лист під диктування з перевіркою на зразок.
Велика М. Закріплення листа з'єднань літер.
Інтерактивна дошка Формування навички написання літер та їх з'єднань. Відпрацювання верхнього та нижнього з'єднання. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист складів, слів, речень з вивченими літерами.
УУД: аналіз синтез
оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці

Рядкова н. Велика літера в власних назвах.
Робота над алгоритмом запису слів під диктування та самоперевірки: темп, орфографічне читання по складах. Формування навички написання літер та їх з'єднань. Формування знання про написання великої літери в власних іменах і початку речень. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист букв, звукобуквенний розбір слова. Списування слів та речень.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль
корекція
оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
Поточний. Взаємоперевірка.
Величезна Н. Поточний. Самоперевірка.
Рядкова л. Величезна Л.
Введення алгоритму списування пропозиції та самоперевірки: темп, орфографічне читання за складами. Робота над алгоритмом списування пропозиції та самоперевірки. Формування навички вживання великої літери на початку речення, в власних назвах. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Написання вивчених літер. Списування слів та речень. Розташування наголосу. Розподіл слів на склади.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Тематичний. Списування з друкованого тексту, самоперевірка.
Рядкова нар. Формування навички написання літер та з'єднань. Вправи у розподілі слів на склади, постановка наголосу.
Навчання орфографічному читанню за складами. Написання букв. Співвідношення друкованої та письмової букв.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками

Велика Р. Робота над алгоритмом запису слів під диктовку та самоперевірки: темп, орфографічне читання по складах. Літера й. Робота над алгоритмом списування пропозиції та самоперевірки. Літера й. Робота над алгоритмом запису слів під диктування та самоперевірки: темп, орфографічне читання по складах. Формування навички роботи з алгоритму.
Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Рядкова я. Формування навички написання літер та з'єднань. Вправи у розподілі слів на склади, постановка наголосу.
Навчання орфографічному читанню за складами. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Написання букв. Співвідношення друкованої та письмової букв. Звукобуквенний розбір слів.
УУД: аналіз синтез
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
Поточний. С/р із самоперевіркою.
Величезна Я. Рядкова йо. Формування навички написання літер та з'єднань. Середньоплавне з'єднання. Вправи у розподілі слів на склади, постановка наголосу.
Навчання орфографічному читанню за складами. Велика Е. Робота над алгоритмом списування пропозиції та самоперевірки. Робота над алгоритмом запису слів під диктування та самоперевірки: темп, орфографічне читання по складах. Рядкова ю. Велика Ю. Робота над алгоритмом списування пропозиції та самоперевірки. Рядкова е. Величезна Е. Читання та списування з дошки однієї з пропозицій з іменами. Взаємоперевірка. (Олена мила. Олена мала. Ємеля розумний.). Формування навички списування з дошки. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Вправи каліграфії.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Тематичний. Спис з дошки.
Літера ь. Формування навички роздільної вимови звуків у слові та способів їх позначення. Лист слів із ь. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Написання слів та речень під диктовку.
УУД: аналіз синтез
оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. Взаємоперевірка.
Літера ь.
презентація Рядкова буд. Формування навички письма літер та з'єднань. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист під диктовку слів та речень з вивченими літерами.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. самоперевірка
Величезна Д. Складання речень з даних слів, списування однієї з речень з ім'ям. Взаємоперевірка. (Дай, Діма, меню. Юлу дару Дар'ї.). Формування вміння складати та списувати пропозиції. Знайомство з небуквенними графічними засобами: пробіл, рисочка. Відпрацювання правильного зображення букв і з'єднань. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Складання та списування пропозицій, перевірка результатів своєї праці.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
Поточний. Списування з друкованого тексту із взаємоперевіркою.
Рядкова т. Формування навички письма літер та з'єднань. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист під диктовку слів та речень з вивченими літерами. Звукобуквенний розбір.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. самоперевірка
Величезна Т. Робота над сенсоразличительной роллю звуків. УУД: аналіз синтез
оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Рядкова з. Формування навички письма літер та з'єднань. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист під диктовку слів та речень з вивченими літерами. Звукобуквенний розбір.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. самоперевірка
Робота над алгоритмом запису слів під диктовку та самоперевірки: темп, орфографічне читання по складах: усі слова зі звуками у сильних позиціях. Знайомство з алгоритмом письма під диктування та самоперевірки Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист під диктування.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
Поточний. з/р із самоперевіркою.
Велика З. Робота над алгоритмом списування пропозиції та самоперевірки. Формування навички письма літер та з'єднань. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист під диктовку слів та речень з вивченими літерами. Звукобуквенний розбір.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці

Рядкова с. Формування навички письма літер та з'єднань. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист під диктовку слів та речень з вивченими літерами. Звукобуквенний розбір.
УУД: аналіз синтез
оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний, самоперевірка
Велика С. Робота над алгоритмом списування речення та самоперевірки: усі слова зі звуками у сильних позиціях. Відпрацювання навички списування за алгоритмом. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Списування речень. Складання речень за схемою. Ігри зі словами.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
Тематичне. Списування з друкованого тексту.
Ігри зі словами: «Зламаний телефон»
(троянди – роси, сода – стільника, Зоя – соя).
презентація Рядкова г. Формування навички письма літер та з'єднань. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист під диктовку слів та речень з вивченими літерами. Звукобуквенний розбір.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. самоперевірка
Величезна Г. Рядкова к. Формування навички письма літер та з'єднань. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист під диктовку слів та речень з вивченими літерами. Звукобуквенний розбір.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. самоперевірка
Велика К. Робота над алгоритмом запису слів під диктовку та самоперевірки: темп, орфографічне читання по складах: усі слова зі звуками у сильних позиціях. Формування навички писати під диктовку та виконувати самоперевірку. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист під диктовку
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. Лист під диктовку із самоперевіркою.
Рядкова ст. Формування навички письма літер та з'єднань. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист під диктовку слів та речень з вивченими літерами. Звукобуквенний розбір.
УУД: аналіз синтез
оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
Поточний, самоперевірка
Велика В. Робота над алгоритмом списування речення та самоперевірки: усі слова зі звуками у сильних позиціях. Рядкова ф. Формування навички письма літер та з'єднань. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Поточний, самоперевірка
Великий Ф.
Інтерактивна дошка
Спостереження за сенсоразличительной роллю звуків: робота над алгоритмом списування речення та самоперевірки: усі слова зі звуками у сильних позиціях. Формування поглядів на сенсоразличительной функції звуків. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Вправи у списуванні за алгоритмом.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
Тематичне. Списування.
Спостереження за сенсоразличительной роллю звуків. Лист під диктування: темп; взаємоперевірка (всі слова зі звуками у сильних позиціях). Формування поглядів на сенсоразличительной функції звуків. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Вправи в лист під диктування.
УУД: аналіз синтез
оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Тематичний. Лист під диктування.
Рядкова б. Формування навички письма літер та з'єднань. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист під диктовку слів та речень з вивченими літерами. Звукобуквенний розбір.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. самоперевірка
Величезна Б. Рядкова п. Формування навички письма літер та з'єднань. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист під диктовку слів та речень з вивченими літерами. Звукобуквенний розбір.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. самоперевірка
Спостереження за сенсоразличительной роллю звуків: робота над алгоритмом списування речення та самоперевірки: всі слова зі звуками у сильних позиціях. Формування навички письма літер та з'єднань. Формування поглядів на сенсоразличительной функції звуків. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Вправи у списуванні за алгоритмом.
УУД: аналіз синтез
оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
Тематичне. Списування.
Великий П.
Спостереження за сенсоразличительной роллю звуків. Формування навички письма літер та з'єднань. Формування поглядів на сенсоразличительной функції звуків. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Вправи у списуванні за алгоритмом.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. самоперевірка
Рядкова ж Формування навички письма літер та з'єднань. Правило написання поєднань жи. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист під диктовку слів та речень з вивченими літерами. Звукобуквенний розбір.
УУД: аналіз синтез
оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. самоперевірка
Великий Ж, жи–пиши з літерою в. Рядкова ш, ши – пиши з літерою в. Формування навички письма літер та з'єднань. Правило написання поєднань ши. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист під диктовку слів та речень з вивченими літерами. Звукобуквенний розбір.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. самоперевірка
Складання тексту диктанту з жи – ши
(у парі; у групі – за бажанням). Формування навички письма літер та з'єднань. Правило написання поєднань жи-ши. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
Поточний. С/р із взаємоперевіркою.
Величезна Ш, жи – ши – пиши з літерою в. Формування навички письма літер та з'єднань. Правило написання поєднань жи-ши. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Поточний. самоперевірка
я, ье, ьё, ью Спостереження за сенсоразличительной роллю звуків: робота над алгоритмом списування речення і самоперевірки: всі слова зі звуками у сильних позиціях. Формування навички письма літер та з'єднань. Формування поглядів на сенсоразличительной функції звуків. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Вправи у списуванні за алгоритмом.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
Поточний. самоперевірка
я, ье, ье, ью.
презентація Написання слів з роздільними знаками під диктовку.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
аналіз синтез
Поточний. самоперевірка
'я, 'е, 'йо, 'ю Спостереження за сенсоразличительной роллю звуків: робота над алгоритмом списування речення і самоперевірки: всі слова зі звуками у сильних позиціях. Формування навички письма літер та з'єднань. Лист слів з роздільними знаками. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Поточний, самоперевірка

Поточний. С/р із перевіркою за зразком
Рядкова х. Формування навички письма літер та з'єднань. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист під диктовку слів та речень з вивченими літерами. Звукобуквенний розбір.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. самоперевірка
Величезна Х. Рядкова ч, ча, чу. Формування навички письма літер та з'єднань. Правило написання поєднань ча-чу. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Написання слів та речень з вивченими літерами.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
аналіз синтез
Поточний.
взаємоперевірка
Великий Ч, ча, чу. Робота над алгоритмом списування пропозиції та самоперевірки. Формування навички письма літер та з'єднань. Правило написання поєднань ча-чу. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Поточний.
з/р із взаємоперевіркою
Поєднання ча, чу.
презентація Формування навички письма літер та з'єднань. Правило написання поєднань ча-чу. Поточний. Самоконтроль
Рядкова щ, ща, щу. Робота над алгоритмом списування пропозиції та самоперевірки. Формування навички письма літер та з'єднань. Правило написання поєднань ща-щу. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Поточний. самоконтроль
Прописна Щ, ща, щу Формування навички письма літер та з'єднань. Правило написання поєднань ща-щу. Написання слів та речень з вивченими літерами.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. Самоперевірка.
Рядкова ц. Велика Ц. Робота над алгоритмом списування пропозиції та самоперевірки. Робота над алгоритмом списування пропозиції та самоперевірки. Формування навички списування та самоперевірки. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Списування з друкованого тексту. Звукобуквенний аналіз слів.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками

Вибірковий диктант. Взаємоперевірка
Діагностування орфографічної пильності. Формування навички написання диктантів та самоперевірки. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист під диктовку
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
аналіз синтез Поточний. С/р із самоперевіркою.
Лист пам'яті. Самоперевірка. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Лист пам'яті
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
аналіз синтез Поточний. С/р із самоперевіркою.
Веселі наборщики: запис слів під диктування, створення та запис за допомогою заданих на дошці складів нових слів (варіант 2: запис нових слів з літер, що є в записаних словах). Формування вміння складати та записувати слова із заданими складами. Звукобуквенний аналіз слів. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Запис слів під диктування. Створення та запис за допомогою заданих складів нових слів.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками
Поточний. Лист з друкованого тексту.
Складання та запис речень з 2-3 слів з дошки.
Інтерактивна дошка Формування та запис речень з 2-3 слів. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Запис речень з 2-3 слів під диктування.
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. Лист під диктування.
Складання тексту диктанту з ча – ща, чу – щу (у парі; у групі – за бажанням) Формування вміння складати текст диктанту із заданими поєднаннями у парі. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Написання слів та речень з поєднаннями з ча – ща, чу – щуУУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Вигадування тексту листа Міші та Маші, запис запропонованих думок у парах та групах з визначенням помилконебезпечних місць. Формування вміння складати та записувати тексти на задану тему за схемою-моделлю. Розвиток орфографічної пильності. Формування культури навчальної праці. Складання тексту за схемою моделі
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
аналіз синтез
контроль корекція оцінка
облік позиції співрозмовника (партнера)
організація та здійснення співпраці
кооперація з учителем та однолітками Поточний. С/р із взаємоперевіркою.
113
114, 115 Запис пропозицій з подякою «Азбуці» до свята «Прощання з першою книгою».
Резервні. Формування вміння писати під диктовку
Навчання складання та самостійного запису коротких текстів Запис слів та пропозицій під диктовку
УУД: оволодіння дією моделювання
пошук та виділення необхідної інформації
контроль корекція оцінка
кооперація з учителем та однолітками
Тематичне. Лист під диктування.