Літери чищ у суфіксах. Літери ч щ у суфіксах чик щик правило. I. Вступне слово вчителя

Технологічна карта уроку

Мета діяльності вчителя

Розвиваюча:

Освітня:

Виховна:

Тип уроку

Урок «відкриття» нових знань

Заплановані освітні результати

Предметні

Особистісні

Метапредметні:

Методи та форми навчання

Частково-пошукова, індивідуальна, групова, фронтальна

Устаткування

Інтерактивна дошка (екран), комп'ютер, мультимедійний проектор

Наочно-демонстраційний матеріал

Мультимедійна презентація.

Технології

Здоров'язбереження, навчання, поетапного формування розумових дій

Етапи уроку

Навчальні та розвиваючі компоненти, завдання та вправи.

Діяльність вчителя

Здійснювана діяльність учнів

Форми організації взаємодії

Формовані вміння (УУД)

Проміжний контроль

1. Організаційний етап

Ціль – створення доброзичливої ​​атмосфери, мотивація на навчання, створення ситуації успіху.

Входження в тему уроку та створення умов для усвідомленого сприйняття нового матеріалу

Добридень.

Гучно знову дзвенить дзвінок

Нам час розпочати урок

Всі хвилювання відкиньте-

Чи не забули про нас гості!

Огляньтеся, посміхніться,

Тихо по місцях сідайте.

− Я рада бачити ваші життєрадісні обличчя та добрі очі. Сподіваюся, що урок принесе нам радість спілкування. Я бажаю вам успіху, а ви побажайте мені удачі, адже мені треба провести для вас цікавий урок!

-Відкривайте зошити, записуйте число, класна робота

Вітання учнів

фронтальна

Особистісні:

Виявити інтерес до вивчення теми;

Пізнавальні:

формування емоційно-позитивного ставлення до процесу співробітництва

Усні відповіді

Перевірка домашнього завдання

– Сьогодні ми продовжуємо роботу з частиною промови нам уже знайомою: Здогадайтеся, про яку частину промови йтиметься.

Я в мові одні предмети називаю,
Запам'ятайте, друзі, – ось головний мій секрет:
Коли процес та ознака я позначаю,
То їх завжди представлю як предмет.

- Що це за частина мови?

Що спільного між фотографіями та цією частиною мови? А чи вам знайомі ці предмети, де вони знаходяться?

Правильно, це предмети, що знаходяться у нас у Клявлиному.

А ви любите Клявліне?

Відповідають усно, перевіряють правильність за ключами на слайді.

Зображення означає предмет.

Усні відповіді

2. Мотивація навчальної діяльностіучнів

Мета: поставити мету навчальної діяльності і на цій основі вибрати спосіб та засоби її реалізації

Цілепокладання, формулювання теми уроку, введення в урок проблемного діалогу, визначення учнями меж знання - незнання.

3. Постановка проблеми

4. Постановка теми, цілі.

Скажіть, будь ласка, ви любите своє селище? А за що?

Так, у нас гарне Клявлине, багато гарних будинків, будівель. А ви хотіли б звести нову будівлю? А яке?

Я вирішила організувати будівництво. (Вибір дітей)у нашому Клявлиному. Допоможете?

Що потрібно зробити, щоб розпочати будівництво? Як нам знайти людей? (Напишемо оголошення) Люди яких професій нам знадобляться?

…Я вже почала писати оголошення і не змогла, у мене виник сумнів під час написання деяких слів, наприклад груз..ік , кранів ... ік.

Ви не підкажете? Які є ідеї?

В якій морфемія сумніваюся? Тепер згадайте, людей, яких спеціальностей ми шукаємо, чи немає серед назв тих, які утворені за допомогою суфіксів?

Ці суфікси утворюють іменники зі значенням особи, позначають людей будь-якої професії, спеціальності за родом їх занять.

Чи можна визначити за вимовою, яку букву писати?

Яку орфографічну проблему виявили? Вимова відповідає написанню. Якою буде тема уроку?

-Яка мета уроку?

Скористайтеся допоміжними дієсловами. -Познайомитися, з'ясувати...(Відповіді дітей)

Так. (відповіді дітей)

-Так, високе, красиве.

Допоможемо.

Потрібно знайти робітників

Написати оголошення

Висловлюють свою думку

По вимові визначити не можна, можна заплутатися.

Вимова не відповідає написанню

-«Літери ч і щ в суфіксі-чик(-щик)»

Виявити умови написання чищ у суфіксах _-чик - щик).

фронтальна

Особистісні: мають бажання усвідомлювати свої труднощі і прагнуть їх подолання.

Пізнавальні: встановлюють причинно-наслідкові зв'язки, роблять висновки

Регулятивні: цілепокладання, усвідомлюють недостатність своїх знань

Комунікативні:ставлять питання з метою отримання необхідної для вирішення проблеми інформації.

3. Актуалізація знань

4. Вивчення нового матеріалу

Розмова. Підготовка мислення учнів до усвідомлення ними внутрішніх потреб побудувати нового методу действий.

Над вирішенням цієї мети ми і сьогодні працюватимемо.

Для досягнення нашої мети ми маємо два варіанти:подивитися в підручник чи провести дослідження

Що вибираєте?

Ми проведемо дослідження. Ви проводили колись дослідження? Що це означає?

Давайте поспостерігаємо, виділіть суфікси у цих словах, підкресліть приголосну букву перед суфіксами. Що помітили?

Замовник

Передплатник

Укладач

Паркетник

Перебіжчик

Каменяр

Комп'ютерник
бетонщик

Кранівник

− Отже, хлопці, ви можете відповісти, від чого залежить написання приголосних Ч і Щ у суфіксах –чик-щик? Сформулюйте, будь ласка, правило.

Давайте складемо алгоритм:

Яким буде перший крок нашого алгоритму?

вчитель фіксує на дошці алгоритм

Можемо ми тепер правильно написати суфікси -чик, -щик? (Так). Чи можемо обґрунтувати вибір літер Ч і Щ? (Так).

Подивіться на ці слова. Що бачимо спільного?

покрівельник; скляр; платник; прядильник; пильщик; (показую інші слова, бачать, як пишеться л с ь, а нщ без ь) кранівник, бетонщик,електрозварювальник

Провести дослідження

Працюють у парі.

-Згідна перед суфіксом, підкреслити у кожному слові

Виписати: д-т, з-с, ж – -чик
Інші – -щик

Формулюють правило

Алгоритм:

1. Виділити суфікс.

2. звернути увагу на букву, що стоїть перед суфіксом.

3. Перед суфіксом немає літер д-т, з-с, ж,отже треба писати суфікс -щик.

У всіх словах після л пишеться м'який знак.

Тепер треба потренуватися

Фронтальна робота з таблицею.

Пізнавальні: виконують навчально-пізнавальні дії в матеріалізованій та розумовій формі; встановлюють причинно-наслідкові зв'язки.

Комунікативні:слухають та ставлять запитання, формулюють власні думки, висловлюють та обґрунтовують свою точку зору

Усні відповіді

4. Первинне засвоєннянових знань

Мета: формування вміння знаходити різні форми заперечувач

них займенників у тексті, визначати їх роль у тексті; правильно писати негативні займенники з прийменниками та без.

Групова форма роботи.

Розвиток мовлення учнів, пізнавальної активності, логічного та образного мислення.

Фізкультхвилинка

Розвиток взаємодопомоги, комунікативності, колективізму.

Тепер ми можемо дати оголошення про набір робітників для будівництва…Я одна не впораюсь…

Учні працюють із картками. Оформляємо два стенди «Потрібні робітники».

Чому дві дошки об'яви? Вантажник та кранівникпишу, а тепер пропрацюємо за таким же принципом та розподілимо ці професії: Зварювальник, водопровідник, збирач, бурильник, комп'ютерник, наладчик, змащувач, вантажник, муляр, паркетник,

Багато професій у світі у нас!

Про них поговоримо зараз:

Каменяр кладе цеглу, (Поперемінно кладе кисті рук одна на одну зверху – вниз.)
А мисливець ловить дичину (Роблять бінокль із пальчиків)
Є вчитель, є коваль, (Загинають пальці, перераховуючи професії)
Балерина та співак.

Щоб професії мати, (Розгинаємо пальці)
Потрібно багато знати, вміти

(Повороти кистями – тильна сторона долоні)
Добре дружок вчись!
І, звичайно, не лінуйся!

Ще одне завдання на увагу.

– Щоб перевірити, наскільки уважно ви вивчили правило про суфікси -чик , -щик , визначте:чи відповідає зазначеному правилу написання цих слів?

1. Рубчик, рукавчик, тюльпанчик.
2. Ключик, цегла, коник.
3. Самоварчик, трамвайчик, барабанчик.
4. Ліхтарник, барабанщик, наборщик.

– Ці приклади доводять, що суфікс -чик має ще одне значення: зменшувальне.

Гра "Хто я такий?"

    Працівник, який займається прийомомчогось – приймальник .

    Особа, що має підпискуна якесь підписне видання – передплатник .

    Робочий, працюючий позмінноз іншим - змінник .

    Робітник, який замішує бетон бетонщик .

    Чоловік працює на екскаваторіекскаваторник .

-Хлопці, який висновок про виконану роботу можна зробити? Чого ви навчилися на прикладі цієї вправи?

Учні працюють із картками. Оформляємо два стенди «Потрібні робітники».

Один із суфіксом –чик, інший із суфіксом –щик

Працюють у парі, обговорюють, записують.

Виходять до дошки та розподіляють

Виконують вправи

(Не у всіх рядах слів іменники містять суфікси-чик і-щик : у другому ряду іменники мають зменшувально-пестливий суфікс.-Ік , а в першій та третій групах слів суфікс-чик надає слів значення маленького предмета. Тільки іменники четвертої групи відповідають вивченому сьогодні правилу).

- (познайомилися з професіями, навчилися застосовувати правило

(Записують слова, пояснюючи свій вибір)

письмова

Робота в парі

фронтальна

Особистісні: бажають набувати нових знань, уміння.

Пізнавальні : слухають, витягуючи потрібну інформацію

Особистісні: продовжують формування культури здоров'я

Комунікативні : здійснюють спільну діяльністьу робочих групах з урахуванням конкретних навчально-пізнавальних завдань

Усні відповіді. Письмова робота.

Виконують вправи

5. Первинна перевірка розуміння

Мета: виявити рівень засвоєння знань на тему уроку

На партах у вас підготовлені дві сигнальні картки. Літера ч і щ. У наступному завданні вам потрібно буде на слух визначити правопис літери в суфіксі чи щик, підняти потрібну картку.

Оповідач – год

Каменяр – щ

Скляр – щ

Замовник - год

Прикажчик - год

Ліхтарник – щ

Банщик - щ

Чи складно на слух відрізняти той чи інший суфікс один від одного? Який висновок можна зробити (на слух визначитине можна) всі ці слова вимовляються з суфіксом -щик, а пишуться по-різному.

- А ви знаєте, до мене до рук потрапили частини заяв деяких неписьменних людей. Давайте виправимо їхні помилки. ДОДАТОК 2.

    Працювати вантажником. (Гру з чик)

    Бути оповідачем (розка з чик)

    Юний барабанщик (немає помилки)

    Досвідчений різьбяр (ре з чик)

    Буду передплатником (підпис з чик)

6. Суворий замовник. (замовник)

Вибирають потрібну картку

Виправляють помилки

Робота в парі, самостійна

Пізнавальні: порівняння; усвідомлене та довільне побудова мовного висловлювання;

комунікативні: рефлексія способів та умов дій; навчальна співпраця;

Регулятивні: оцінка своєї діяльності; дотримання поведінці моральних і етичних вимог; вольова саморегуляція в ситуації скрути

Письмова робота, усна відповідь

6. Узагальнення, систематизація знань.

Мета: формування вміння самостійного застосування вивченого матеріалу практично

Здійснення принципу «зворотного зв'язку», розвиток пізнавальної активності учнів у творчому пошуку дослідницького типу.

Пробудження в учнів допитливості.

Самостійна робота із самоперевіркою за зразком

А що потрібно зробити, щоб не допустити таких помилок?

А тепер подивимося, як ви засвоїли це правило.

− У вас на столі лежать картки із завданням, яке пропоную вам виконати. Успіхів вам, у вас все вийде

Тест.

Питання №1
Вкажи правильну відповідь:

а) У суфіксі іменників чик (щик) після букв д-т, з-с і ж пишеться буква ч
б) У суфіксі іменників чик (щик) після літер д-т, з-с і ж пишеться літера щ
в) У суфіксі іменників чик (щик) після букв д-т, з-с і ж пишеться буква ж
Питання №2
У якому слові дома пропуску треба писати букву щ?

а) розвід ...
б) перебіг ...
в) вантаж ...
г) ліхтар ...

Питання №3
У якому слові дома пропуску треба писати букву ч?

а) вантаж ...
б) фасов ...
в) годин.
г)танців...ік

Питання №4
У якому слові дома пропуску не потрібно писати букву щ?

а) зйом ...
б) причіп ...
в) норма ...
г) літ ...

Питання №5
Вкажіть ряд слів, у яких на місці пропуску пишеться буква ч:

а) кам'яник, уклад...ик
б)сортиров...ік, кулемет...ік
в)барабан...ік, газет...ік
г)перебіж...ік, уклад...ик

Потрібно знати правило

Після виконання роботи учні самостійно перевіряють правильність виконання завдання відповідно до ключа

самостійна робота

Особистісні: позитивне ставлення до вчення, пізнавальної діяльності, бажання набувати нових знань, уміння, удосконалювати
існуючі.

Регулятивні : оцінюють свою роботу; виправляють помилки.

Комунікативні : формулюють власні думки, висловлюють та обґрунтовують свою точку зору

Письмова робота

Усна відповідь

7. Інформація про домашньому завданні, інструктаж його виконання

Мета: організуватиоцінку результатів роботи та постановку власної навчального завданняу процесі виконання Д/З

Матеріал параграфа 44 (вивчити правило.)

А) скласти зв'язкову розповідь

на тему «Робітники на будівництві», вживши іменники, що позначають людей за фахом.

Б) придумати і записати лінгвістичну казку про суфікси -чик-щик-.

8. Рефлексія

самоспостереження, роздум

Самооцінка особистого внеску до загального результату діяльності

− Скажіть, хлопці, де ми будемо застосовувати нові знання?

− Закінчується урок.

− Яку мету ми ставили на уроці?

− Досягли її?

− Доведіть

− У чому ви зазнали труднощів?

− Що вам допомогло їх подолати

-Завдяки нашій роботі ми грамотно склали оголошення, і тепер у нас буде будуватися нова будівля.

Критерії оцінювання:

Підніміть кружечки червоного кольору, хто

Впевнений у своїх знаннях.
Підніміть кружечки жовтого кольору, кому

Потрібно ще повторити.

Підніміть кружечки синього кольору, хто

Потребує допомоги.

Оцінки за тест я поставлю до журналу.

А я прощаюся з вами, до побачення, мені було дуже приємно працювати з вами.

Відповіді дітей

Підвести підсумок

Ми поставили за мету виявити умови написання ч і щ у суфіксах -чик - щик

Ми самі поставили мету, самі знайшли нове правило та алгоритм, дізналися умови написання чищ у суфіксах -чик - щик

Вибирають смайлик потрібного кольору

Фронтальна

Комунікативні: внутрішня оцінка діяльності учнів;

Особистісні:

Оцінювати результат своєї діяльності.

Регулятивні:

Співвідносити поставлену мету та отриманий результат діяльності.

Усна відповідь

Додаток №1

Замовник

Передплатник

Укладач

Паркетник

Перебіжчик

Каменяр

Комп'ютерник
Бетонник

Кранівник

Дод.2.

Зварювальник, водопровідник, збирач, бурильник, комп'ютерник, наладчик, змащувач, вантажник, муляр, паркетник

Самоаналіз уроку

Тема урока:«Літери чищ у суфіксі-чик(-щик)»

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань

Ціль:

Розвиваюча:

Особистісні УУД: вміння отримувати інформацію, що міститься в ЕОР та підручнику та застосовувати отримані знання

Регулятивні УУД: визначення та формулювання мети на уроці за допомогою вчителя, планування своєї дії відповідно до завдання.

Комунікативні УУД: дотримання правил мовної поведінки, вміння висловлювати та обґрунтовувати свою точку зору.

Освітня:формувати уявлення про смислові та граматичні особливості негативних займенниківі навички їх правильного написання

Виховна:прищепити любов до рідною мовою.

Заплановані результати:

Предметні: вміти писати правильно слова з суфіксами на -чик-щик, складати схему, алгоритм за правилом

Особистісні: вміти орієнтуватися у довідковому матеріалі, проводити самооцінку своєї діяльності

Метапредметні:вміти визначати та формулювати тему уроку; вміти висловлювати своє припущення з урахуванням роботи з матеріалом підручника; оцінювати правильність виконання на рівні адекватної ретроспективної оцінки; вносити необхідні корективи у дію після його завершення на основі його оцінки та обліку характеру зроблених помилок; планувати свою дію відповідно до поставленого завдання.

Дидактична метадосяжна, реалістична, діагностична. Відповідає відібраному змісту та сприяє досягненню запланованих результатів.

Урок з російської мови я будувала відповідно до вимог ФГЗС, спираючись на принцип співпраці, ділового партнерства вчителя та учнів. Урок досягнув поставленої мети. Він носив навчальний, розвиваючий та

що виховує характер.

Мною виявлено наступний рівень знань, умінь та навичок, набутих учнями:

Знають, від яких умов залежить правильне написання суфіксів-чик-щик, мета їх вживання в мові.

Вміють самостійно підбирати суфікси -чик- - щик.

Вміють виділяти орфограми, пояснювати правопис, застосовувати правила практично.

Володіють навичкою виконання різних видівграматичних розборів.

Відповідно до цілей і завдань уроку на занятті використовується репродуктивний метод (оперування вже наявними знаннями, відтворення, виконання роботи відповідно до зразка, складання алгоритму дії) з елементами частково-пошукового (учні набувають нових знань, оперуючи наявними).

Організаційний момент включав у собі релаксацію створення доброзичливої ​​атмосфери, налаштовував на продуктивну роботу. Застосування технологій здоров'язбереження, навчання, поетапного формування розумових дій дозволяють уникнути перевантажень дітей під час уроку. Проведення тематичної фізкультхвилинки сприяло запобіганню учням втоми.

Продуктивної діяльності учнів сприяли різні методи навчання:

Індивідуальне опитування:

Усна відповідь

    Монологічна відповідь за опорною схемою.

    Зв'язний у відповідь окремі питання.

Письмова відповідь

    Відповідь із використанням карток контролю знань.

Колективне опитування.

    Фронтальне опитування.

    Вибіркове опитування.

    Робота у парі: рецензування відповідей один одного; взаємоперевірка та оцінка знань.

Підсумок самоаналізу

При плануванні уроку я враховувала особливості особистості учнів та класного колективу. Завдання уроку планувалися комплексно (освітні, розвитку, виховні). Способи та шляхи реалізації завдань продумані за допомогою змісту, форм, методів, засобів. При відборі змісту враховувалися вимоги програми, матеріал підручника, методичні рекомендації. Враховано диференційований та індивідуальний підхід до дітей. Поєднання фронтальних, парних та індивідуальних форм роботи ретельно продумані. Забезпечено оптимальні умови для проведення цього уроку:

- Навчально-матеріальні (наявність необхідного для даного уроку оснащення);

Шкільно-гігієнічні (повітряний та світловий режим, розміщення учнів у класі, профілактика стомлюваності);

Морально-психологічні (педагогічний такт та оптимізм, відносини з класом, МіжособистіснІ стосункиучнів, загальний психологічний клімат у класі).

Тип та структура уроку вибрано оптимально (послідовність обраних елементів уроку, дозування часу). Вибрано оптимальний обсяг та оцінено складність домашнього завдання. Моя робота щодо попередження неуспішності учнів цілеспрямована.

292. Спишіть, позначаючи умови вибору орфограми, що вивчається (див. зразок у правилі).

293. Ч чи щ? Позначте суфікс, в дужках запишіть слово, від якого утворено іменник. . Яке із значень дієслова копіювати використано при утворенні виділеного іменника?

294. Прочитайте та озаглавте текст. На місці перепусток вставте іменники, які називають фахом. Яким чином вони утворені? . Поясніть постановку тире у першому реченні. . Які речення пов'язані за допомогою однокорінних слів?

Будівельні спеціальності.

Будівельник – це не одна, а багато різних професій.
Щоб збудувати великий будинок, укладають чимало каменю або цегли. Це роблять муляри. Потрібно встановити арматуру. Цю роботу виконують арматурники. Потрібно зварити металеві частини. Цим займаються зварювальники. Довго довелося б перераховувати всіх, хто будує прекрасні сучасні будинки.

295. За цим тлумаченням дізнайтеся слова та запишіть їх. Позначте в них умови вибору літер чищ у суфіксі -чик (-щик). . Які ще слова розвідник вам відомі? . Як утворено записані іменники?

296. Спишіть, розставляючи пропущені коми. Позначте умови вибору літери для позначення м'якості приголосних. . Складіть схему 2-го речення.

297. Розподіліть слова за видами орфограм.

1. Барабанщик, муляр, стаканчик, лимончик, нічка, свічка, пошта, мрія, зварювальник, збирач, доменщик, помічник, шпаківня.

2. Оголошення, підйом.

Клас: 6

Урок №: 19 (33)

Дата:

Тема: Літери Ч і Щ у суфіксах -ЧІК, - ЩІК.

Ціль: навчити правильно писати приголосні ч, щ у суфіксах -чик, -щик.

Завдання:

Освітні:

    ознайомити з правилом написання букв ч, щ у суфіксах іменників

чик і -щик,

    познайомити учнів зі способами дії при виборі написання іменників суфіксів -чик, -щик;

    навчити застосовувати цей спосіб дії для правильного написання суфіксів -чик, -щик;

    розширити кругозір учнів про професії.

Розвиваючі:

    розвивати розумово-мовленнєву діяльність учнів, вміння аналізувати, порівнювати;

    розвивати орфографічну пильність і творчі здібностіучнів;

    продовжувати роботу щодо розвитку критичного, образного мислення;

    створити умови у розвиток комунікативних навичок.

Виховні:

    виховання дбайливого та відповідального ставлення до слова, до культури мови;

    виховання вміння уважно слухати та чути, поважати думку інших;

    вдосконалення навичок етичного міжособистісного спілкування;

    продовжити формування шанобливого ставлення до різних видів професій.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форми організації навчальної діяльності на уроці:

фронтальна, індивідуальна, колективна, диференційована, дидактична гра, рольова гра.

Обладнання: проектор, ілюстрації учнів до уроку, пазл «Бакенщик», відеофільм «Суфікси Чик та Щик», презентаціяPowerPoint, магія яблуня.

Хід уроку:

    Організаційний момент. Вступне слововчителі (1 хвилина).

Доброго ранку хлопці! Я рада вас вітати сьогодні. На початку уроку я хотіла б перевірити,

Чи правильно сидять?

Чи все уважно дивляться?

Кожен хоче отримувати

Тільки оцінку?? («П'ять»)!

    Мотиваційна діяльність із формування теми уроку (5 хвилин).

Використання прийому «Відкинь зайве».

- Хлопці, я пропоную вам глянути на слайд.

Пр. .їхати, пол .. ж ити, газет..ік , набір..ік , про Ліді..

Уважно подивіться слова і скажіть, у яких морфемах пропущені орфограммы. При відповіді на це запитання згадайте, чи ми вивчали правопис тієї чи іншої орфограми.

(Приїхати – приставка, коли пишеться, тому що містить значення наближення.

Покласти корінь. Брехня пишеться, т.к. перед про – ж.

Газетник, набірщик - суфікси. Чується чик і щик, але правило не вивчали.

Про Лідію – закінчення. Пишеться і т.к. це П.П., істот.на - ія.)

- Діти, спробуйте самостійно сформулювати тему сьогоднішнього уроку, спираючись на виключені з цього ряду слова («Правопис ч, щ у суфіксах

Чик і -щик»).

Сьогодні на нашому уроці ми поринемо у дивовижний, величезний світ суфіксів.Кожен суфікс має своє значення, вчить нас бачити характер слів. Діти, а яка основна функція суфіксів?(Утворювати слова)
Вивчення суфіксів можна зробити більш цікавим, різноманітним, якщо ми протягом уроку допомагатимемо один одному, разом вирішуватимемо ситуації.
Спочатку за допомогою до вас хочу звернутися я (постановка проблемного питання)

Мені треба правильно написати словопереписувач . ( На дошці перепис…ік ). Я не знаю, яку букву мені обрати у суфіксі. Ви мені не підкажете? ( Заслуховуються варіанти відповідей .)
- Тож яку ж вибрати букву: ч чи щ? Аргументуйте свою відповідь!

Яку орфографічну та фонетичну проблему ви виявили?(Вимова не відповідає написанню. Відповідно до системи нашої артикуляції нам зручніше вимовляти переписувач).

А як дізнатися про те, як правильно писати суфікси -чик і -щик? Яка мета нашого уроку? (Познайомитись із правилом, навчитися застосовувати його на практиці).

Ви готові здобути нові знання? Якщо готові - підніміть праву руку вгору, як належить справжньому старанному учню! Тоді вперед!

Записуємо в зошит число. Сьогодні

Сімнадцяте грудня.

Класна робота.

    Вивчення нових знань та способів дії (10 хвилин).

Форма організації навчальної діяльності: фронтальна робота вчителя із класом.

Хлопці, перш ніж ми приступимо до вивчення нової теми, хотіла б звернути вашу увагу начарівну яблуню яка виросла у нас у класі. На ній висять зелені яблука. А як ви вважаєте, чому яблука можуть бути зеленими?(з однієї причини: від сорту (наприклад, гренісміт або семеренко), але ще вони зелені з іншої причини – незрілі).

Хлопці, а чому ж на нашому сьогоднішньому уроці всі зелені яблука, немає жодного червоного?Бо не знаємо матеріал).

А чи можливо зробити так, щоб за помахом чарівної палички яблука раптом почервоніли? За якої умови це станеться? (Вивчити нове правило, працювати ).

По ходу уроку у вас буде можливість зірвати своє яблуко і покласти собі на парту дозрівати, але тільки в одному випадку: якщо ви старанно працюватимете.

Я пропоную вам поринути у казковий світ. Вдома ви підготували дивовижні ілюстрації, я попросила вас зобразити суфікси, які ожили на ваших малюнках. Саме до них у гості, до країни Суфіксляндії ми й вирушимо.

Лінгвістична казка на відео.

«Жили-були суфікси ЧІК та ЩІК. І хоча ЧІК був тихоня, а ЩІК – задира і непосида, жили суфікси дружно. По черзі ходили на роботу, по черзі відпочивали. А працювали суфікси будівельниками, будували слова.

Ось виходить на роботу ЧВК і з'являються нові слова». ПАУЗА!

Хлопці, давайте спробуємо зайнятися будівництвом слів, якщо ми в казковій країні!

На дошці слова:

буфе т - Буфетчик

сма з ати – мастильник

хіба д ати - Розвідник

По-різному з ити - Розносник

Перебі г(//ж) ати - перебіжчик.

«А потім приходить зміна суфікса ЩІК, і він утворює нові слова»: ПАУЗА!

камінь – кам'яник

причіп – причіпник

ліхтар - Ліхтарник.

І все у братів йшло добре і складно, поки одного разу ЩИК не заявив своєму братові:

- Послухай, ЧІК, адже я цілком можу обійтися і без тебе. Послухай, як звучать тобою освічені слова: різьбяр - ре[ЩИК], змащувач - сма[ЩИК], візник - изво[ЩИК], перебіжчик - перебі[ЩІК]. Ну, що переконався, що в цих словах цілком можу писатися я, суфікс ЩИК.

- Але ж це несправедливо. Адже ми домовлялися з тобою всю роботу ділити навпіл.

- Коли це було! Домовлялися ми давно, а тепер я передумав. Словом, я вирішив: всю роботу робитиму я, а ти, ЧІК, сиди вдома, російською мовою обійдуться і без тебе.

ЩИК втік, а ЧІК гірко заплакав. Проходила повз компанія друзів-літер, побачили ЧВК і запитують:

- Що трапилося?

Пояснив суфікс ЧІК, як брат ЩІК його обдурив. Стали букви обурюватись:

- Морфеміка - це наука, і всі в ній повинні дотримуватися лінгвістичних законів . Суфікс – це значної частини слова, вона утворює нові слова. Але все-таки суфікс не найважливіша частина слова, чому хлопці?ПАУЗА!

(Корінь важливіше. Корінь – головна значна частина слова, в якій укладено загальне значення всіх однокорінних слів).

-А ми, букви, часто завершуємо корінь. Ти, суфікс ЧІК, нам дуже подобаєшся, і ми вважаємо тебе своїм другом. Тому запам'ятай: після нас писатимешся тільки ти, суфікс ЧВК.

Так з тих пір і пішло: як тільки в слові, що означає обличчя за професією, родом діяльності, корінь закінчується на букви (??? Що за букви, хлопці???)

Д, Т, З, З, Ж , Так пишеться суфікс ЧВК, а після інших букв пишеться суфікс ЩІК.

Ви не помітили, як сформулювали правило! (Суфікс ЧВК пишеться післяд, з, ж, с, т, а суфікс ЩИК після решти).

Уважно подивіться на слова. Що вони всі позначають? Яка морфема надає таке значення? (Ці суфікси позначають осіб за фахом, родом діяльності. Суфікс грає цю роль).

Перевіримо, чи правильно ми сформулювали правило, відкриємо підручник на сторінці102, параграф 44 .

ФІЗМИНУТКА Флеш Плеєр! (1 хвилина)

IV . Етап перевірки розуміння вивченого (2 хвилини).

Форма організації навчальної діяльності: спільно – розподільча робота.

Молодці, хлопці! Тепер ми зможемо вирішити нашу проблему, яку я поставила перед вами на початку уроку. Що напишемо на місці перепустки у слові перепис..ік?(Чик, тому що після с) На дошці ви бачите квіточку чик, але його пелюстки з назвами загубилися. Хлопці, давайте допоможемо квіточці знайти свої кольори та втрачені елементи.

На слайді ви бачите одну фразу: Ят прож езд ез ь. Хто здогадався, яка підказка укладена в цих словах?

Хлопці, чи готові ви спробувати застосувати нове правило на практиці? Тоді приготувалися до мого першого завдання.

V . Етап закріплення дослідженого.

    Давайте для розминки зіграємо у гру"Хто я такий?" (5 хвилин).

Мета цієї гри - поглибити свої знання з лексики, навчитися застосовувати нове правило.

Форма роботи: дидактична гра.

Ваше завдання полягає в тому, щоб вгадати, про яку професію чи рід діяльності йдеться, на дошці написати вгадане слово, застосовуючи нове правило, свою відповідь аргументувати(кожне слово – слайд із картинкою).

    Військовослужбовець, до обов'язків якого входитьрозвідка даних про супротивника –розвідник .

    Солдат, що обслуговуєкулемет кулеметник .

    Робочий, який займаєтьсямастилом чогось –змащувач .

    Той хтоперебіг до ворога, зрадник –перебіжчик .

    Працівник, який займаєтьсяприйомом чогось –приймальник .

    Особа, що маєпідписку на якесь підписне видання –передплатник .

    Робочий, працюючийпозмінно з іншим -змінник .

    Робітник, який замішуєбетон бетонщик .

    Чоловік працює наекскаваторі екскаваторник .

    Працівник, який укладаєпаркет паркетник .

Рефлексія.

Діти, який висновок про виконану роботу можна зробити? Чого ви навчилися з прикладу цієї вправи?(Познайомилися з професіями, навчилися застосовувати правило)

2. «Розподіл-ка!» (5 хвилин).

Наступне завдання розподільний диктант . Але ви не працюватимете поодинці. Уявімо себечик ом іщик ом. Тому одна людина, яка працює біля дошки, відповідатиме за слова на чик, а інша на щик. Від настрою у парі залежить якість вашої роботи.

Мета цього завдання – навчитися на слух визначати правопис букв у суфіксах чик, щик.

-чик

-щик

Перекладач, переносник, оповідач, вантажник, рознощик, замовник.

Комп'ютерник, складальник, збирач, барабанщик, зварювальник, шарманщик.

Рефлексія.

Хлопці, яку навичку ви відпрацьовували в цій вправі?

3 . «Коректор» (6 хвилин)

- Далі я вам пропоную уявити себе дорослим,попрацювати в ролі коректора .

Форма роботи: рольова гра.

Мета гри: навчитися бачити помилки у словах, виправляти їх.

Хто знає, в чому полягає завдання цієї професії? (Корегувати написане, виправляти).

На дошці - зашифрований пазл. Але тільки коли ми виправимо всі помилки, нам вдасться дізнатися, що було заховано за помилками. З місця ви читаєте пропозиції поп порядку, їли потрібно – виправляєте помилки у словах. Тільки потім я зможу відкрити картинку, яку ви забажаєте.

Мета цього завдання – навчитися бачити орфографічні помилки у словах із вивченою орфограмою, формувати вміння відстоювати свою думку.

    Працювати вантажником. (Груз чик)

    Бути оповідачем (розказ чик)

    Юний барабанщик (немає помилки)

    Відповідальний прикажник (наказз чик)

    Досвідчений різьбяр (рез чик)

    Підлий донощик (немає помилки)

    Професійні обхідники (обход чіки)

    Він став передплатником (підписз чик)

    Втомлений ліхтарник (фонурщ іч)

Хто зображений на картині? (Чоловік, рибалка). Як ви думаєте, хто він, якщо судити з діяльності? (??) Погляньте на слайд. (БАКЕН) Що це, хто здогадався? Хлопці, а що таке бакен? (плавучий знак, що встановлюється для позначення навігаційних небезпек на шляху прямування судів або для огородження фарватерів).

Як ви вважаєте, чи існує професія, пов'язана з цим словом? (Так, бакенщик - запалюють бакени) Отже, на зашифрованій картині зображений бакенщик.

Напишіть слово на дошці, транскрибуйте слово, поясніть правопис орфограми.

Рефлексія.

Діти, чому ви навчилися, виконуючи це завдання? Чи складно виправляти помилки, якщо знати правило? Про яку професію ви дізналися?

4. Фізхвилинка для очей (слайд) (1 хвилина).

5. Розподільча робота із сигнальними картками (1 хвилина).

Форма роботи: диференційована робота.

Мета завдання: навчитися на слух диференціювати слова з написанням.

Закріпимо наші знання. На партах у вас підготовлені дві сигнальні картки. Літера ч і щ. У наступному завданні вам потрібно буде на слух визначити правопис літери в суфіксі чи щик, підняти потрібну картку.

Оповідач – год

Каменяр – щ

Скляр – щ

Замовник - год

Прикажчик - год

Ліхтарник – щ

Буфетник - ч

Банщик - щ

Бакенщик-щ

Рефлексія.

Що це завдання дозволило простежити? Чи складно на слух відрізняти той чи інший суфікс один від одного?

Резервне завдання:

6. Самоперевірка (3 хвилини).

Форма роботи: індивідуальна.

Мета завдання: формувати вміння об'єктивно оцінювати свої знання, навчитися подумки будувати ланцюжок логічних міркувань, що стосуються тієї чи іншої вивченої орфограми.

Ну що ж, ми з вами вчилися застосовувати правило на практиці, закріплювали його на прикладах цікавих вправ. Тепер залишається одне – перевірити, наскільки ви опанували тему. Перевіряти ви будете себе самі. Оцінювати також. Проведіть у зошиті вертикальну лінію на 5 рядків так, щоб можна було з одного боку в стовпчик вписати букву, яка пишеться за новим правилом у суфіксах чільник, а з іншого боку ви напишете букву, яка пишеться наприкінці цього слова. Це буде виглядати приблизно так:

Ч І

ЩЕ

ЩИ

Ч Є

ЩИ

Слова для диктанту: про вантажника, змовника, водопровідника, навантажувача, укладача.

ПРАВИЛЬНУ ВІДПОВІДЬ:

Ч Є

ЩЕ

Ч Є

Ч Є

Ч Є

Якщо ви припустилися 0 помилок, можете сміливо поставити собі позначку «5», 1 помилку – «4», 2-3 помилки – «3». Передайте зошити із класною роботою, щоб я змогла виставити вам оцінки. Відкрийте щоденники.

VI . Етап інформації про домашнє завдання (2 хвилини + кульки!). (СЛАЙД)

    На вибір:

    Написати твір на будь-яку тему, використовуючи 10 слів із вивченою орфограмою;

    У Тлумачному словникузнайти значення 10 слів, що позначають належність до тієї чи іншої професії, що закінчуються суфіксами -чик або -щик, скласти з ними 3-4 пропозиції;

    Виконати вправи 244, 245;

    Обов'язковеіндивідуальне завдання.

VII . Етап рефлексії (2 хвилини).

Діти по колу висловлюються однією пропозицією, обираючи початокфрази з

рефлексивний екран на дошці:

Сьогодні я дізнався…
Було цікаво…
Я зрозумів, що…
Тепер я можу…

Я навчився…
У мене вийшло

Було важко…

VIII . Підбиття підсумків (1 хвилина).

Урок був дуже цікавим, цікавим. Ви працювали дуже активно, і ваші яблука встигли встигнути. Пригощайтеся та набирайтеся сил на наступний урок. До побачення!

§ 52. Літери ч і щ у суфіксі іменників -чик (-щик) - Російська мова 6 клас (Ладиженська, Баранов, Тростенцова)

Короткий опис:

У російській мові існує безліч правил, які регулюють правопис іменників. Для вашої зручності більшість цих правил виділяються в залежності від того, яку морфему потрібно правильно написати.
Ви пам'ятаєте, що серед морфем, що є в арсеналі російської мови, виділяється така, що розташовується після кореня. Ця морфема називається суфіксом і служить вона для створення нових слів.
Історично склалося, що деякі морфем є варіанти правопису залежно від цього, які голосні чи приголосні літери перебувають поруч із цими морфемами. Це стосується суфікса-чик-і його варіанта-щик-.
Необхідно запам'ятати, що чик пишеться після певних букв: д, т, з, с, ж. У решті випадків пишеться варіант даного суфікса - -щик-.
Окреме питання стосується правопису м'якого знака перед цим суфіксом. М'який знак пишеться лише у випадку, якщо перед суфіксом розташовується буква л, у інших випадках м'який знак відсутня.