Первинне засвоєння нових знань фгос. Практичне заняття проектування уроку первинного пред'явлення знань чи способів дій (урок «відкриття» нового знання). Прийоми створення художнього образу людини

При використанні матеріалів цього сайту - та розміщення банера -ОБОВ'ЯЗКОВО!

Типи відкритих уроків

I. Урок вивчення та первинного закріплення нових знань. Вигляд навчальних занять: лекція, екскурсія, дослідницька Лабораторна робота, навчальний та трудовий практикум.

Мета - вивчення та первинне усвідомлення нового навчального матеріалу, осмислення зв'язків та відносин в об'єктах вивчення.

Організація початку уроку:

Перевірка домашнього завдання

Підготовка учнів до засвоєння

Вивчення нового матеріалу

Первинна перевірка засвоєння знань

Первинне закріплення знань

Контроль та самоперевірка знань

Підбиття підсумків уроку

Інформація про домашнє завдання

ІІ. Урок закріплення знань.Вид учбових занять: практикум, екскурсія, лабораторна робота, співбесіда, консультація.

Мета - вторинне осмислення вже відомих знань, вироблення умінь та навичок щодо їх застосування.

Логіка процесу закріплення знань:

Актуалізація опорних знань та їх корекція.

Визначення меж (можливостей) застосування цих знань: що з допомогою можна визначити, де застосувати?

Пробне застосування знань

Вправи за зразком та у подібних умовах з метою вироблення умінь безпомилкового застосування знань.

Вправи з перенесенням знань у нові умови.

ІІІ. Урок комплексного застосування ЗУН учнів.Вид уроків: практикум, лабораторна робота, семінар.

Мета - засвоєння умінь самостійно в комплексі застосовувати знання, вміння та навички, здійснювати їх перенесення у нові умови.

Логіка – процесу комплексного застосування ЗУН:

Актуалізація ЗУН, необхідні творчого застосування знань.

Узагальнення та систематизація знань та способів діяльності.

Засвоєння зразка комплексного застосування ЗУН.

Застосування узагальнених ЗУН у нових умовах.

Контроль та самоконтроль знань, умінь та навичок.

IV. Урок узагальнення та систематизації знань.Вид уроків: семінар, конференція, круглий стіл.

Мета – засвоєння знань у системі. Узагальнення одиничних знань у систему.

Підготовка учнів: повідомлення наперед теми (проблеми), питань, літератури.

Озброєння учнів під час узагальнювальної діяльності на уроці необхідним матеріалом: таблицями, довідниками, наочними посібниками, узагальнюючими схемами, фрагментами фільмів. Найголовніше у методиці узагальнення - включення частини до цілого.

Узагальнення одиничних знань у систему (самими учнями)

Підбиття підсумків. Узагальнення поодиноких знань учителем.

V. Урок контролю, оцінки та корекції знань учнів.

Вид навчальних знань: контрольна робота, залік, колоквіум, суспільний огляд знань.

Мета – визначення рівня оволодіння знаннями. Коригування знань, умінь, навичок.

У процесі навчально-пізнавальної діяльності учнів лежить діяльність, спрямовану виконання поступово ускладнюються завдань з допомогою комплексного охоплення знань, застосування їх у різних рівнях.

Рівень свідомо сприйнятого та зафіксованого у пам'яті знання. Це означає: зрозумів, запам'ятав, відтворив.

Рівень готовності застосовувати знання за зразком та у подібних умовах. Це означає: зрозумів, запам'ятав, відтворив, застосував за зразком та в змінених умовах, де потрібно дізнатися зразок.

Рівень готовності до творчого застосування знань. Це означає: опанував знання на 2 рівні та навчився переносити в нові умови.

IV. Комбінований урок

1. Організаційний етап

2. Етап перевірки домашнього завдання

3 . Етап всебічної перевірки знань

4. Етап підготовки учнів до активного свідомого засвоєння нового матеріалу

5. Етап засвоєння нових знань

6. Етап закріплення знань

7. Етап інформації учнів про домашнє завдання та інструктаж щодо його виконання

Самоаналіз уроку

Яке місце цього уроку у темі, розділі, курсі? Його зв'язок із попередніми уроками?

Які особливості класу були враховані під час планування уроку?

Які завдання планувалося вирішувати на уроці? Чим обґрунтовувався такий вибір завдання?

Чим обґрунтовувався вибір структури та типу уроку?

Чим обґрунтовувався вибір змісту, форм та методів навчання (за елементами уроку)?

Які умови (навчально-матеріальні, гігієнічні, морально-психологічні, естетичні та тимчасові) були створені на уроці?

Чи були відхилення від плану уроку? Чому? Які саме? До чого вони спричинили?

Як можна оцінювати результати уроку? Чи вирішено його завдання? Чи не буде навантаження учнів?

Які висновки на майбутнє можна зробити із результату уроку?

Типи відкритих уроків

Сподобалось? Подякуйте, будь ласка, нам! Для Вас це безкоштовно, а нам – велика допомога! Додайте наш сайт у свою соціальну мережу:

1. Структура уроку засвоєння нових знань:

1) Організаційний етап.

3) Актуалізація знань.

6) Первинне закріплення.

7) Інформація про домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

8) Рефлексія (підбиття підсумків заняття)

3. Структура уроку актуалізації знань та умінь (урок повторення)

1) Організаційний етап.

2) Перевірка домашнього завдання, відтворення та корекція знань, навичок та вмінь учнів, необхідних для творчого вирішення поставлених завдань.

4) Актуалізація знань.

§ з метою підготовки до контрольного уроку

§ з метою підготовки до вивчення нової теми

6) Узагальнення та систематизація знань

2 Структура уроку комплексного застосування знань та умінь (урок закріплення)

1) Організаційний етап.

2) Перевірка домашнього завдання, відтворення та корекція опорних знань учнів. Актуалізація знань.

3) Постановка мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльностіучнів.

4) Первинне закріплення

§ у знайомій ситуації (типові)

§ у зміненій ситуації (конструктивні)

5) Творче застосування та добування знань у новій ситуації (проблемні завдання)

6) Інформація про домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

4. Структура уроку систематизації та узагальнення знань та умінь

1) Організаційний етап.

2) Постановка мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

3) Актуалізація знань.

4) Узагальнення та систематизація знань

Підготовка учнів до узагальненої діяльності

Відтворення на новому рівні (переформульовані питання).

5) Застосування знань та умінь у новій ситуації

6)Контроль засвоєння, обговорення допущених помилок та його корекція.

7) Рефлексія (підбиття підсумків заняття)

Аналіз та зміст підсумків роботи, формування висновків з вивченого матеріалу

5. Структура уроку контролю знань та умінь

1) Організаційний етап.

2) Постановка мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

3) Виявлення знань, умінь і навиків, перевірка рівня сформованості в учнів загальнонавчальних умінь. (Завдання за обсягом або ступенем складності повинні відповідати програмі та бути посильними для кожного учня).

Уроки контролю можуть бути уроками письмового контролю, уроками поєднання усного та письмового контролю. Залежно від виду контролю формується його остаточна структура

4) Рефлексія (підбиття підсумків заняття)

6. Структура уроку корекції знань, умінь та навичок.

1) Організаційний етап.

2) Постановка мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

3) Підсумки діагностики (контролю) знань, умінь та навичок. Визначення типових помилокі прогалин у знаннях та вміннях, шляхів їх усунення та вдосконалення знань та умінь.

Залежно від результатів діагностики вчитель планує колективні, групові та індивідуальні методи навчання.

4) Інформація про домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

5) Рефлексія (підбиття підсумків заняття)

7. Структура комбінованого уроку.

1) Організаційний етап.

2) Постановка мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

3) Актуалізація знань.

4) Первинне засвоєння нових знань.

5) Первинна перевірка розуміння

6) Первинне закріплення

7) Контроль засвоєння, обговорення допущених помилок та його корекція.

8) Інформація про домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

9) Рефлексія (підбиття підсумків заняття)

Самоаналіз уроку з ФГОС

Удосконалення майстерності вчителя та навчального процесу багато в чому залежить від грамотно організованого самоаналізу уроку. Вчитель відчуває труднощі у моделюванні та конструюванні сучасного урокусаме самоаналіз дозволить йому виявити причини недостатньої ефективності вирішення тих чи інших навчально-виховних завдань на уроках, взяти їх до уваги при подальшому проектуванні навчально-виховного процесу. Для вчителя самоаналіз уроку, рефлексивна діяльність загалом набуває особливо важливого значення, оскільки вчитель, не навчився осмислювати свої дії, не вміє озирнутися і відновити хід уроку, навряд чи колись по-справжньому глибоко освоїть ФГОС другого покоління.

Самоаналіз уроку дає можливість:

- правильно формулювати та ставити цілі своєї діяльності та діяльності учнів на уроці;

- розвивати вміння встановлювати зв'язки між умовами своєї педагогічної діяльностіта засобами досягнення цілей;

- формувати вміння чітко планувати та передбачати результати своєї педагогічної праці;

- формувати самосвідомість учня, коли він починає бачити зв'язок між способами дій та кінцевим результатом уроку.

Самоаналіз уроку – засіб самовдосконалення вчителя

План самоаналізу уроку

1. Характеристика класу:

- МіжособистіснІ стосунки;

- недоліки біологічного та психічного розвитку;

- Недоліки підготовленості класу.

2. Місце уроку в темі, що вивчається:

- характер зв'язку уроку з попереднім та наступним уроками.

3. Характеристика загальної мети уроку, що конкретизується в дидактичних цілях: освітньої, що розвиває та виховує.

4. Характеристика плану уроку:

- зміст навчального матеріалу;

- методи навчання;

- прийоми навчання;

- форми організації пізнавальної діяльності

5. Як було побудовано урок відповідно до плану:

- аналіз етапів уроку, тобто. як використовувані навчально-виховні елементи вплинули перебіг уроку (позитивно, негативно), отримання кінцевого результату.

6. Структурний аспект самоаналізу уроку:

- аналіз кожного елемента уроку;

- його внесок у досягнення результату;

- докази оптимального вибору кожного елемента уроку.

7. Функціональний аспект:

- наскільки структура уроку відповідала спільній меті;

- відповідність можливостям класу;

- аналіз стилю відносин вчителя та учнів;

- впливом геть кінцевий результат уроку.

8. Аспект оцінки кінцевого результату уроку:

- формування універсальних навчальних дійна уроці;

- визначення розриву між загальною метою уроку та результатами уроку;

- причини розриву;

- висновки та самооцінка.

СИСТЕМНИЙ ПІДХІД ДО ПЕДАГОГІЧНОГО САМОАНАЛІЗУ УРОКУ

I. Коротка загальна характеристика класу

1. Загальна підготовленість класу:

- вміння дітей працювати у парах;

- вміння дітей працювати у малих групах;

- вміння слухати один одного та фронтально взаємодіяти;

- вміння самооцінювати себе та взаємооцінювати один одного.

2. Загальна характеристикаспілкування.

3. Що переважає: суперництво чи співпраця? Проблема лідерів та аутсайдерів.

4. Включеність дітей у навчальну діяльність та загальний рівень її сформованості у класі.

5. Загальна характеристика освоєння програми на той час.

ІІ. Аналіз ефективності проекту уроку

1. Реальність цілі уроку.

2. Як організувати роботу на уроці?

3. Що проектувалося вивчити? Навіщо? Роль цього матеріалу у предметі. Чи глибоко вчитель сам знає цей матеріал?

4. Які поняття були намічені для засвоєння учнями? На які інші поняття вони спираються? Для яких понять є основою?

5. Що знають учні про поняття, що вивчається?

6. Сутність характеристики поняття, що вивчається, які повинні бути в центрі уваги учнів.

7. Які навчальні дії мають здійснити учні, щоб освоїти це поняття та загальний спосіб дії?

8. Як проектувався вод учнів у навчальне завдання?

9. Як проектувалося здійснення інших етапів вирішення навчальної задачі?

10. Чи передбачалися у проекті уроку реальні труднощі, з якими могли зустрітися діти під час вирішення навчальної задачи? Чи прогнозувалися можливі помилки учнів?

11. Які критерії освоєння даного матеріалупланувалися у проекті уроку?

12. Загальний висновок про реальність та ефективність проекту уроку.

ІІІ. Як було здійснено урок, з його задуму?

1. Чи збігається мета уроку з його кінцевим результатом? У чому полягає розрив? Чи вдалося здійснити намічену програму? Якщо так, то чому? Якщо ні, то чому?

2. Відповідність форми організації поставленої мети уроку? Чи вдалося вчителю зайняти роль рівноправного члена дискусії?

3. Як на початку уроку вчитель створив ситуацію успіху?

4. З допомогою яких методів було створено ситуацію прийняття учнями навчальної завдання? Як вона вплинула на подальший перебіг її вирішення?

5. Чи було прийнято навчальне завдання учнями?

6. Наскільки ефективно здійснювався етап перетворення умов задачі?

7. Яким чином вчитель створив ситуацію, за якої діти прийняли такі навчальні дії як моделювання та перетворення моделі?

8. Які форми використав учитель для організації вирішення приватних завдань? Рівень завдань, їхня «цікавість» з погляду лінгвістичного чи математичного матеріалу?

9. Як було організовано контроль? Контроль проходив, як самостійна діячи було включено до складу інших дій? Що учень контролював: процес виконання дії чи лише результат? Коли контроль здійснювався: на початку дії, у процесі дії чи після закінчення? Який арсенал засобів та форм використовував вчитель для освоєння дії контролю за дітьми?

10. Чи спиралися діти під час роботи на власну оцінку чи вдавалися до оцінки вчителя?

IV. Оцінка цілісності уроку

1. Наскільки зміст уроку відповідав вимогам ФГЗС?

2. На якому рівні було організовано на уроці взаємодію учень-учень, учень-вчитель, учень-група?

3. Охарактеризувати взаємодію етапів навчального завдання під час саморішення. Виділити найбільш сильні та слабкі етапи (з точки зору якості їх здійснення) та їх впливу на кінцевий результат уроку.

4. Рефлексивна діяльність учнів у результаті вирішення навчальної задачі.

Типи сучасного уроку.

Типологія уроків – важлива дидактична проблема. Вона повинна сприяти приведенню даних про уроку в порядок, систему для широкого кола цілей, оскільки представляє основу для порівняльного аналізу уроків, для судження про схоже та різне в уроках. Відсутність точної та обґрунтованої типології уроків перешкоджає підвищенню ефективності практичної діяльності.

Тип уроку відбиває особливості побудови провідної методичної задачі.

Типи уроку

Тип уроку

Цільове призначення

Результативність навчання

Урок первинного пред'явлення нових знань

Первинне засвоєння нових предметних та метапредметних знань

Відтворення своїми словами правил, понять, алгоритмів, виконання дій за зразком, алгоритмом

Урок формування початкових предметних навичок, оволодіння предметними вміннями

Застосування засвоюваних предметних знань чи способів навчальних дій за умов рішення навчальних завдань(завдань)

Правильне відтворення зразків виконання завдань, безпомилкове застосування алгоритмів та правил при вирішенні навчальних завдань

Урок застосування метапредметних та предметних знань

Застосування універсальних навчальних дій за умов вирішення навчальних завдань підвищеної складності

Самостійне вирішення завдань (виконання вправ) підвищеної складності окремими учнями чи колективом класу

Урок узагальнення та систематизації предметних знань

Систематизація предметних знань, універсальних навчальних дій (вирішення предметних завдань)

Вміння сформулювати узагальнений висновок, рівень сформованості УУД

Урок повторення предметних знань

Закріплення предметних знань, формування УУД

Безпомилкове виконання вправ, вирішення завдань окремими учнями, колективом класу; безпомилкові усні відповіді; вміння знаходити та виправляти помилки, надавати взаємодопомогу

Контрольний урок

Перевірка предметних знань, умінь вирішувати практичні завдання

Результати контрольної чи самостійної роботи

Корекційний урок

Індивідуальна робота над допущеними помилками

Самостійне знаходження та виправлення помилок

Інтегрований урок

Інтеграція знань про певний об'єкт вивчення, що отримується засобами різних

Поглиблення знань матеріалу уроку рахунок реалізації міжпредметних знань

Комбінований урок

Вирішення завдань, які неможливо виконати в рамках одного уроку

Запланований результат

Нетрадиційні уроки (навчальна екскурсія, навчальний похід, лабораторний практикум, урок у бібліотеці, музеї,

комп'ютерному класі, предметному кабінеті)

Застосування УУД щодо явищ навколишнього світу в реальних життєвих ситуаціях; творче оформлення звітів; вміння використовувати лабораторне обладнання; вміння користуватися додатковими інформаційними джерелами

Урок вирішення практичних, проектних завдань

Практична спрямованість вивчення теоретичних положень

Використання коштів навчального курсуз метою вивчення навколишнього світу

Технологічна карта.

Тема урока

Тип уроку

Дата уроку

Освітні ресурси

План уроку

Цілі уроку

Форми та методи навчання

Основні терміни та поняття

Заплановані освітні результати:

Навчаться:

Отримають можливість навчитися:

Організаційна структура уроку

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Форми організації взаємодії на уроці

УУД

Організаційний момент

Актуалізація знань

Вивчення нового матеріалу

Первинне осмислення та закріплення

Підсумки уроку.

Рефлексія

Домашнє завдання


Підготовка до уроку передбачає визначення завдань, вкладених у формування умінь і навиків, отримання та засвоєння нових знань. Вчитель повинен скоригувати подачу матеріалу так, щоб діти максимально засвоїли конкретну тему, при цьому він має використовувати особистісно-орієнтований підхід.

Цей тип уроку передбачає кілька етапів:

Перевірка домашнього завдання, відтворення та корекція опорних знань школярів.

Повідомлення теми, мети, завдань уроку та мотивація навчальної діяльності учнів.

Сприйняття та первинне усвідомлення нового матеріалу, осмислення зв'язків та відносин в об'єктах вивчення.

Узагальнення та систематизація знань.

Підбиття підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання.

Як засоби, що відтворюють і коригують опорні знання учнів, і навіть службовців мотивацією навчальної діяльності, можна використовувати вправи, у виконання яких учні знайомляться з істотними властивостями понять.

Як показує практика, підготовка учнів до вивчення нового матеріалу через виконання наочних вправ дає найкращий результат проти тієї ситуацією, коли вчитель прагне “освіжити” опорні знання шляхом теоретичного опитування учнів, “сухих” формулювань теорем і термінів.

На етапі сприйняття та первинного усвідомлення нового матеріалу, осмислення зв'язків та відносин в об'єктах вивчення розглядаються вправи, виконання яких призводить до ідеї доказу теореми або до ознайомлення з суттєвими ознаками понять, а також вправи, у процесі виконання яких учні самостійно “відкривають” нові знання .

На етапі узагальнення та систематизації знань здійснюється засвоєння суттєвих властивостей поняття, що становлять його визначення, прийомів та осягається зв'язок досліджуваного з раніше вивченим. Тому цьому етапі слід використовувати вправи на засвоєння структури визначення поняття, на засвоєння прийомів його використання.

Домашнє завдання найчастіше пропонується для закріплення матеріалу, вивченого під час уроку. p align="justify"> Ефективність виконання домашнього завдання залежить від перспективи подальшого використання результатів домашньої роботи учнів, від того, наскільки активно вони використовуються при отриманні нових знань. Тому при визначенні домашнього завдання слід передбачити можливість використання його для поглиблення вивченого матеріалу, для відтворення опорних знань, особливо тих, що використовуються при поясненні нового матеріалу.

Як приклад розглянемо урок на тему: “Одночлен”, однією з цілей якого вважатимемо: формування поняття одночлена та вміння знаходити його числові значення; актуалізацію опорних знань та умінь.

До опорних знань відносяться поняття алгебраїчного виразу, твору, Числового множника, літерного множника; до умінь – запис алгебраїчного виразу за його елементами, виділення елементів заданого виразу алгебри. Актуалізація знань здійснюється у вигляді виконання вправ.

1. З цього набору виразів алгебри виберіть такі, які є творами декількох множників:

а) 5а 3 b;

б) 8ab 2 + c;

г) 9a 2 b 4 b 2 a;

Зазначеною умовою задовольняють алгебраїчні

вирази: 5а 3b; 9a 2 b 4 b 2 a; ; .

Якщо учні не назвуть у числі необхідних виразів алгебри 7; ;.

2.Складіть новий алгебраїчний вираз, використовуючи вираз 5а 3 bта .

Можливі відповіді учнів:

5а 3 b+; 5а 3 b-; 5а 3 b:; 5а 3 b*.

Підсумком виконання таких вправ є поняття одночлена. Далі формулюється визначення одночлена та пропонуються вправи на розпізнавання одночленів.

3. Які із зазначених виразів є одночленами:

а) 3a 2 bxy *; б); в); г) *2 9 д) е) (-7)a * b*9c; ж) -n 5 з) - mnc? Назвіть числові та літерні множники одночленів.

4. Запишіть кілька алгебраїчних виразів, які є одночленами.

5. Запишіть кілька одночленів, які відрізняються лише числовим коефіцієнтом.

6. Заповніть пропущені місця:

а) 18a 6 b 4 =2a 3 …*…b; б) -36mn 2 c 5 =36mc 2

Також можна використовувати вправи на запис словесних формулювань у формі виразів алгебри і назад.

7. Запишіть вираз алгебри: а) подвоєний добуток чисел m і n; б) потрійний добуток квадрата числа p і числа g.

8. Витлумачити вирази: а) 4ab; б) a5b.

Наприклад, вираз 4ab можна витлумачити як:

Добуток чисел 4, a та b;

Добуток чисел 4a та b;

Площа прямокутника зі сторонами 4a та b.

9. Знайдіть числові значення одночлена:

5abc при a=2, b=, c=.

10. Знайдіть значення виразу:

(-0,125) a при a = 14, b = 8.

Організація виконання вправ може бути різною:

  • рішення біля дошки;

Аналіз образу Манілова. Простежте за текстом другий розділ, як створюється портрет Манилова.

Коли відбувається перша зустріч із поміщиком?

    З Маніловим зустрічаємося у першому розділі. «Поміщик Манілов… мав очі солодкі, як цукор», «він дуже довго тиснув йому руку».

    Неодноразове опис очей, посмішки, «приємності обличчя»; «риси обличчя його були позбавлені приємності, але в цю приємність, здавалося, надто було передано цукру»; «Він усміхався заманливо, був білявий, з блакитними очима; під час мрії очі його робилися надзвичайно солодкими і обличчя набувало найдостатнішого виразу…».

    Опис портрета Манилова Гоголь завершує ємною фразою: «явивши в особі своїм вираз не тільки солодкий, але навіть нудотний…»

Слайдіз зображенням образу Манилова різних художників: А.А. Агін «Чічіков і Манілов», В.Є. Маковський «Манілови», Кукринікси «Манілов».

Хто з художників, на вашу думку, зміг наблизитися до персонажа, описаного Гоголем?

Якими словами з тексту можна назвати кожен із малюнків?

Яка деталь в описі героя переважає? Який сенс вклав у неї автор?

(Переважаючий відтінок в описі героя - тема цукру і солодощі, який перетворюється на настирливий мотив, супутній Манілову майже невідступно. Переслідуючи нудотно «солодкими» порівняннями посмішку Манілова, його голос, фрази, автор домагається того, що у читача з'являється почуття, близьке огиді.)

Що ховається за усмішкою Манілова? Як сам автор характеризує героя?

(Найприємніша манілівська усмішка для всіх - це ознака глибокої байдужості до всього навколишнього. Такі люди позбавлені здатності відчувати гнів, скорботу, глибоку людську радість. Це підтверджується прямою авторською характеристикою: «У першу хвилину розмови з ним не можеш не сказати: який приємний і добрий людина!.. Наступної хвилини нічого не скажеш, а третю скажеш: "Чорт знає що таке!" - і відійдеш далі; а якщо ж не відійдеш, відчуєш нудьгу смертельну".)

За допомогою яких деталей Гоголь надає комічного забарвлення образам своїх персонажів?

(Складовою частиною гоголівського портретного малюнка, що пов'язує зовнішність героя з духовним виглядом в одне ціле, є також пози, жести, рухи, міміка, одяг. Саме з їхньою допомогою письменник посилює комічне забарвлення образів, розкриваючи через індивідуальні риси героя справжню соціальну сутність.

Особливо виразний у цьому плані Манілов, жести якого свідчать про розумове безсилля, нездатність осягнути те, що виходить за межі його убогого світу.)

Простежте темп життя Манилова, виявіть художні деталі, які допомагають письменнику здійснити свій задум.

(Після аналізу кількох уривків, учні приходять до висновку, що події навколо Манілова розвиваються надзвичайно повільно, вірніше не розвиваються. Гоголь створює лише видимість самого життя).

Які особливості мови Манілова? Про що вони свідчать?

(Мова відрізняється особливою тонкістю. «Магнетизм душі; іменини серця; храм самотнього роздуму; це крісло у мене вже асигноване для гостя, - так каже Манілов, людина, від якої не дочекаєшся жодного... слова». Звичка жити за рахунок кріпаків розвинула у його характері риси апатії та лінощів, убила всяку здатність до мислення та корисної діяльності).

За допомогою якихось деталей чи замальовок письменник розкриває сутність Манілова?

Як його характеризує?

(Гоголівська глузування підстерігає його всюди. Кожна подробиця обстановки викриває свого господаря, кожен крок обертається проти нього. Особливо нещадний Гоголь до різного роду претензій свого «героя». Кожній з них він дає розвернутися у всій красі, щоб потім одним точним рухом розбити її вщент. Так Манілов фантазує, наприклад, про будівництво мостів і замків - і автор вказує на два крісла, які фантазер за вісім років не спромігся обшити.

В осуді, висміюванні негативного виявляється найважливіша особливість сатири Гоголя. Це більше, ніж насмішка - це жорстокий суд, який вершиться письменником.)

Яка відмінна риса Манілова стосовно оточуючих?

(Головна його соціально-психологічна риса - бажання всім і завжди подобатися: ввічливість і чемність - його «гербова печатка».)

(Манілов - спокійний спостерігач всього, що відбувається; казнокради, хабарники, злодії - все для нього «переважніші» люди. Манілов - людина невизначена, у ньому немає живих людських бажань. Це мертва душа, людина «так собі, ні те ні се».)

Чи можна говорити про манілівщину взагалі?

(Так, і маніловщина – явище соціальне, особливий психологічний тип особистості, який властивий дуже багатьом і найчастіше знаменує собою повну непривабливість людини до активної діяльності. Тому письменник наполегливо застерігає читача від можливості трагічного розриву між мрією та дійсністю.)

    Закріплення. Висновок

Гоголь підкреслює порожнечу і нікчемність героя, прикриту цукровою приємністю зовнішності, деталями обстановки його маєтку.

У Манілові немає нічого негативного, але немає нічого позитивного. Він – пусте місце, ніщо. Тому цей герой не може розраховувати на перетворення та відродження: у ньому нема чого відроджуватися. Світ Манилова – це світ хибної ідилії, шлях смерті. Недарма навіть шлях Чичикова в Манілівку, що загубилася, зображений як шлях у нікуди. І тому Манілов, поряд із Коробочкою, займає одне з найнижчих місць у «ієрархії» героїв поеми. Образ Манилова уособлює загальнолюдське явище - «маніловщину», тобто схильність до створення химер, псевдофілософствування.

    Рефлексія

Характер героя

Освіта, мова

Якості

Дозвілля Манілова

    «Один бог хіба міг сказати, який у Манілова характер. Є рід людей, відомих під ім'ям: ні те, ні се, ні у місті Богдан, ні у селі Селіфан».

    Манілов - мрійник, і мрії його повністю відірвані від дійсності, "як добре було, якби раптом від будинку провести підземний хід або через ставок збудувати кам'яний міст".

    Він настільки типовий, сірий, нехарактерний, що в нього навіть немає певних схильностей до чогось, немає імені та по батькові.

    В особі Манілова «вираз не тільки солодкий, але навіть нудотний, подібний до тієї мікстури, яку спритний світський лікар засолодив немилосердно ...».

    Негативна якість: "риси обличчя його були не позбавлені приємності, але в цю приємність, здавалося, надто було передано цукру".

    Сам Манілов – людина зовні приємна, але це якщо з нею не спілкуватися: «У першу хвилину розмови з нею не можеш не сказати: яка приємна і добра людина! Наступної хвилини нічого не скажеш, а третю скажеш: «Чорт знає що таке!» - І відійдеш далі; а якщо ж не відійдеш, відчуєш нудьгу смертельну».)

    Розмовляти з ним нема про що, він нудний співрозмовник.

    Манілов вважає себе вихованим, освіченим, благородним, але в кабінеті Манілова два роки поспіль лежить книжка із закладкою на 14 сторінці.

    Він у всьому виявляє «прекрасність», жвавість манер і люб'язне щебетання в розмові.

    Зачепившись за будь-яку тему, думки Манилова спливають у далечінь, у абстрактні роздуми. Витончена делікатність і сердечність Манілова виявляється в абсурдних формах невгамовного захоплення: «щи, але від щирого серця», «травневий день, іменини серця»; чиновники, за словами Манилова, суцільно найшановніші і прелюбовніші люди.

    У промові найчастіше зустрічаються слова: «любовна», «дозвольте», так невизначені займенникиі прислівники: якийсь, такий собі, якийсь, так…
    Ці слова надають відтінок невизначеності всьому, що каже Манілов, створюють відчуття смислової безплідності мови.

    Манілов мріє про сусіда, з яким можна було б розмовляти «про люб'язність, про гарне поводження, стежити якусь таку науку», «як було б справді добре, якби жити так разом, під однією покрівлею, чи під тінню якого -небудь в'яза пофілософствовать».

    Думати про реального життяА тим більше приймати якісь рішення цей герой не здатний. Все у житті Манилова: дія, час, сенс – замінені вишуканими словесними формулами.

    Позитивні якості - захопленість, вона (Манілов ще зберігає симпатію до людей), гостинність.

    Манілов - сім'янин, любить дружину та дітей, щиро радіє приїзду гостя, всіляко намагається догодити йому та зробити приємне. І з дружиною у нього солодкі взаємини. Любов Манілова та дружини пародійно-сентиментальна.

    Негативні – Манілов був безгосподарним, справа «йшла якось сама собою». Безгосподарність Манилова відкривається нам ще дорогою до садиби: все неживо, шкода, дрібно.

    Манілов непрактичний - він бере купчу на себе і не розуміє вигоди продажу мертвих душ.

    Він дозволяє селянам пиячити замість роботи, його прикажчик не знає своєї справи і так само, як і поміщик, не вміє і не хоче господарювати.

    Манілов - нудний співрозмовник, від нього «не дочекаєшся жодного живого чи навіть зарозумілого слова», що, поговоривши з ним, «відчуєш нудьгу смертельну».

    Манілов - поміщик, абсолютно байдужий до долі селян. Гоголь підкреслює бездіяльність та соціальну марність поміщика: господарство йде якось само собою; ключниця краде, слуги сплять і повісничають.

    Будинок Манилова відкритий усім вітрам, всюди видно рідкі верхівки беріз, ставок повністю заріс ряском, зате альтанка в саду пишномовно названа «Храмом самотнього роздуму».

    Панська хата стоїть на юру; у сіреньких хат села Манилова жодного деревця - «тільки одна колода».

    Друк сірості, убогості, невизначеності кольору лежить на всьому, що оточує Манилова: сірий день, сірі хати. У будинку у господарів теж все неохайно, тьмяно: шовковий капот дружини блідого кольору, стіни кабінету пофарбовані «якоюсь блакитною фарбою, наче сіренькою»…, створюється «відчуття дивної ефемерності».

    Обстановка завжди рельєфно характеризує героя. У Гоголя цей прийом доведено до сатиричного загострення: його герої занурені у світ речей, їхній вигляд вичерпується речами.

    Манілов проводить час у альтанці з написом «Храм відокремленого роздуму», де йому спадають на думку різні фантастичні проекти (наприклад провести підземний хід від будинку або вибудувати через ставок кам'яний міст).

    У кабінеті Манилова два роки поспіль лежить книжка із закладкою на 14 сторінці.

    У картузах, тютюні розсипаний попіл, гірки вибитої з трубки золи акуратно розставлені на столі та вікнах, занурений у привабливі роздуми, ніколи не виїжджає на поля, а тим часом мужики пиячать.

Переверзєва Наталія Петрівна

Додаток №1

Методична розробка уроку літератури у 6 класі

Тема урока«Роль художніх описів (портрет, пейзаж, інтер'єр) в ідейно-подібній структурі твору (за розповідю І. С. Тургенєва «Бірюк»).

Навчально-методичний комплектза редакцією Г.С. Меркіна.

Мета уроку:

навчальна:навчити

    аналізу художніх описів оповідання (портрет, пейзаж, інтер'єр) з метою розкриття їхньої ролі в ідейно-образній структурі твору, дослідження позиції автора – тобто цілісне сприйняття та тлумачення твору;

    розрізняти прийоми зображення художніх образів твору та знаходити образотворче виразні засоби (порівняння, метафори, епітети);

розвиваюча:

    розвиток навичок вдумливого читання, уважного та дбайливого відношеннядо художнього слова;

    розвиток асоціативно-образного мислення, спостережливості, пам'яті;

    розширення лексикону та розвиток мовної діяльності;

яка виховує:виховання інтересу до росіян національним проблемам, витоків російської національного характеру; розуміння мови природи, музики та образотворчої діяльності людини.

Тип уроку:урок отримання нових знань

фронтальна; індивідуальна; групова.

Методи навчання:словесний; наочний; проблемно-пошуковий, дедуктивний, практичний.

Прийоми діяльності вчителя: евристична розмова; робота зі словниками; аналітична робота із текстом.

Технологія: комп'ютерна (використання мультимедійних засобів)

Обладнання:мультимедіапроектор, запис музики Свиридова "Дерев'яна Русь", портрет І.С. Тургенєва, виставка "Інтер'єр селянської хати XIX століття", словник Даля, репродукції картин російських художників на теми селянського життя.

Хід уроку

    Організаційний момент

Ми продовжуємо роботу над оповіданням І.С. Тургенєва "Бірюк". Послухайте музиці Свиридова «Дерев'яна Русь», потім поділіться враженнями, які залишила музика в душі кожного з вас.

Який настрій виник? (Виникло тривожне почуття, ніби душа болить. Видаються старі селянські хати, жебраки, що йдуть дорогою. Створюється безвихідне, тужливий настрій).

Як ці почуття перегукуються із вашим враженням про оповідання «Бірюк»? (Оповідання залишає у душі важке почуття, як і музика).

До якого моменту оповідання підходить ця музика? (До початку і до кінця оповідання. Ця музика звучить як гіркий роздум автора).

    Постановка мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Музика допомогла налаштуватися вивчення оповідання. При вдумливому читанні Тургенєва, ви помітили, яке місце займають художні описи зовнішності людини, природи, обстановки житла героя.

Сформулюйте мету уроку? (Зазирнути у творчу лабораторію письменника про те, щоб зрозуміти, яку роль грають художні описи у розкритті характеру героя, проблем твори, простежити взаємодію авторських прийомів зображення художнього образу).

    Актуалізація знань

Попрацюйте у ролі літературознавців. Розгляньте всі художні описи оповідання «Бірюк» у процесі розвитку сюжету. Важке завдання легше вирішувати разом, тому працюватимемо у групах.

    Первинне засвоєння нових знань.Слайди презентації представляють завдання кожної групи.

Завдання 1групі - «Пейзаж»:

1. Виразно прочитайте фрагмент тексту з описом початку грози («Гроза насувалася… Дощ полив струмками»).

2. Які слова точніше і образно передають стан природи, фарби, запахи, звуки? (Назвіть ключові слова. Які частини мови переважають?)

3. Які почуття викликає цей пейзаж?

4. Яка роль образу-символу грози? Як пейзаж пов'язаний із розвитком усієї розповіді «Бірюк»? Складіть схему використання прийомів до створення пейзажу.

Завдання 2 групі – «Інтер'єр»:

1. Художнє оповідання (опис житла Бірюка).

2. З яким почуттям мисливець-оповідач описує хату Бірюка? Як цей опис допомагає зрозуміти характер героя?

3. Які слова є ключовими? Зробіть висновок, навіщо потрібно у цьому оповіданні опис хати? (Шлях від опису житла [інтер'єру] до розуміння характеру героя). Складіть схему використання прийомів для створення інтер'єру.

Завдання 3 групі – «Портрет»:

1. Навіщо потрібен у творі портрет? Визначте прийоми опису героя. Складіть схему використання прийомів до створення портрета.

2. Художнє оповідання (опис зовнішності головного героя).

Визначте враження, зроблене Бірюком на оповідача художньої виразностімови, які сприяють створенню портрета «рідкісного молодця».

3. Що ми дізналися про Бірюка завдяки цьому портрету? Як портрет допомагає зрозуміти характер героя?

4. Чому лісник, людина, близька до природи, що тонко відчуває її, удостоїлася такої прізвиська - Бірюк?

5. Що означає слово «бірюк» (за словником В.І. Даля)? Чи відповідає це прізвисько правді про лісника? Що зробило героя нелюдимим і похмурим?

6. Як портрет мужика-злодія допомагає читачеві зрозуміти його вчинок?

    Первинне закріплення.

1. ВиступIгрупи - «Пейзаж»:

    Тургенєв – майстер пейзажу. Ми чуємо звуки природи, відчуваємо запахи, бачимо фарби. Цей фрагмент тексту – опис грози – налаштовує нас те, що попереду нас чекає конфлікт.

    Вже на початку оповідання намічається паралель між людиною і природою. У цьому епізоді велика кількість дієслів: «насувалася», «піднімалася», «мчали», «ворушилися», «густіли», «загудів», «забушували», «застукали» тощо.

    Зміни у природі підкреслюють і посилюють прикметники, дієприкметники, прислівники, складні речення.

    Поява кожного з героїв пов'язана із блискавкою, дощем, грозою. Дощ у цьому оповіданні допомагає зрозуміти те, що відбувається, особливо конфлікт, що розгортається між мужиком і лісником, і позицію оповідача.

    Гроза і дощ показують як явище природи, а й внутрішній стан героїв. Гроза – символ конфлікту. Пейзаж допомагає зрозуміти нам характери героїв, проблеми взаємин людей.

Висновок: Пейзаж виконує різні функції у творі: він може передавати або відтіняти настрій героїв, а може виражати ставлення автора до того, що відбувається. Пейзаж у оповіданні «Бірюк» передає ставлення автора до того, що відбувається. Конфлікт вирішується на тлі дощу. Автор одушевлює, олюднює природу. У розповіді природа плаче – йде дощ. Гроза – символ, це явище природи; Бірюк – гроза злодіїв; гроза – психологічний стан мужика, його страх, розпач, що у гнів. (Група представляє складену схему.)

    Виступ 2 групи – «Інтер'єр»:

    Хата лісника була низькою і порожньою, закоптілою і убогою. У центрі хати висіла люлька, поруч стояла крихітна лава, в кутку лежала купа ганчір'я, на лаві - рушниця. Навіть скіпка на столі горіла сумно. Серце у оповідача-мисливця защеміло від невеселої картини.

    Убожество хати підкреслюють іменники і прикметники: «видертий кожух», «груду ганчір'я», «два горщики», «лучина», «люлька», «ліхтар».

    Інтер'єр показує злидні лісника. Завдяки цьому опису ми глибше розуміємо характер Бірюка, його похмурість, замкнутість, самотність. За свою ретельну службу він нічого не має. Він служить не за страх, а за совість. (Група представляє складену схему.)

    Виступ 3 групи – «Портрет»:(Група представляє складену схему).

Робота з таблицею «Портрет у російській літературі»:

    Метод портретної властивості головного героя – «портрет-враження». Оповідачеві Бірюк є людиною сильною, мужньою. Він багато чув про лісника, тому дивиться на нього з «подвоєною цікавістю» і «вишукує» у його портреті те, що підкреслювало б у герої «рідкісного молодця».

    Бірюк високий, фізично міцний чоловік. Вираз обличчя його суворе та непривітне. Чорна борода затуляла половину його обличчя, очі сяяли сміливістю та мужністю.

    Бірюк був небагатослівний. Він чесно виконує свої обов'язки щодо охорони лісу. Почуття обов'язку йому понад усе. Лісник сам жебрак, він розуміє причину крадіжки. Почуття совісті та співчуття борються у ньому. Це наклало відбиток з його характер.

    За словником Даля слово «бірюк» має кілька значень: 1) звір, вовк; 2) нелюдна, похмура людина. Російський народ на прізвисько майстер. Наш герой справді нелюдимий і замкнутий. Його зробило таким життя: становище лісничого, ненависть мужиків, самотність. Дружина його покинула, залишила йому двох дітей. Тому Бірюк і озлобився. Але людина, близька до природи, що любить і береже кожне деревце і кущик, не може бути поганою.

    Мокрий, у лахмітті, з довгою розпатланою бородою, з поганою конячкою, мужик-злодій викликає у нас жалість. Тургенєв показує його «виховане, зморшкувате обличчя», «неспокійні очі». Спочатку він був страшенно наляканий, намагався виправдатися, волав до жалю Бірюка. "Відпусти ... з голоду ... відпусти ...", Кричав "жалібно, по-заячому". Бачачи, що не пробитися до серця Бірюка і не дочекатися співчуття, чоловік змінив свою поведінку.

    Чоловік увійшов у гнів, проклинаючи лісника: «Душегубець ти, звіре, смерті на тебе нема…» Змінився і портрет мужика: «Очі в нього загорілися», «на обличчі виступила фарба», каже він, «примруживши очі», «лютим голосом ».

    У душі Бірюка перемогло співчуття до чоловіка. Хоча він сам незадоволений цим. Характер у цієї людини складний та суперечливий. «Я теж людина підневільна: з мене стягнуть. Вас балувати теж не доводиться» – так пояснює свою позицію.

Висновок:Вираз обличчя героя, мова та поведінка допомагають зрозуміти характер. Портрет – один із засобів створення образу героя, частина його характеристики. Завдяки портрету ми уявляємо героєм, глибше розуміємо авторську думку.

Вчитель:Усі художні описи у оповіданні тісно взаємопов'язані, переплетені між собою. Вони допомагають зрозуміти зміст твору. Що хотів сказати нам автор оповідання «Бірюк»? У чому головний зміст твору, проведений через всеєдність образів?

    Тургенєв показав, як важке селянське життя, який відбиток накладає на людей, їх характери, відносини кріпосне право. Від опису селянського побуту Тургенєв йшов показу душі та характеру російського мужика.

    Тургенєва хвилювала доля Росії, турбували її проблеми. Він співчуває селянам і намагається пробудити ці почуття у своїх читачах-сучасниках.

    Інформація про домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

1. Підготувати усну розповідь про роль художніх описів (пейзаж та портрет) у оповіданні «Бірюк» (на вибір) з використанням складених схем.

2. Складіть цитатний план оповідання.

    Рефлексія«Продовжте пропозицію»

1. Цей урок пробудив у мене почуття.

2. Найяскравіший художній прийом…

3. Портрет головного героя відбиває…

Переверзєва Наталія Петрівна

Додаток №2

Методична розробка уроку літератури у 9 класі

Тема урока«Печорін та інші персонажі у романі М. Ю. Лермонтова «Герой нашого часу»

Мета уроку:

навчальна: навчити

    використовувати навчальний матеріал, пов'язаний із термінологічним поняттям «Портрет у літературному творі»;

    застосовувати одержану схему при комплексному літературознавчому аналізі тексту;

розвиваюча:розвивати вміння та навички

    систематизувати матеріал (складання схеми);

    виділяти головне (робота з художнім текстом);

    порівнювати отримані результати (порівняння портретів різних героїв);

    усного мовлення (монолог та діалог);

    вести бесіду та дискусію;

виховує: виховувати спільної діяльності(Робота в групах і в парах); об'єктивно оцінювати свою діяльність на уроці.

Тип уроку:урок отримання нових знань

Форма організації навчальної діяльності:фронтальна; індивідуальна; парна; групова.

Методи навчання:словесний; наочний; проблемно-пошуковий, .

Прийоми діяльності вчителя:фронтальна бесіда; робота зі словниками; робота з текстом; робота з термінами та поняттями; використання мультимедійних засобів.

Обладнання:мультимедіапроектор,словники, робочий зошитучня.

Хід уроку

    Організаційний момент

Вчитель демонструє склянку, наповнену камінчиками.

Скажіть, будь ласка, склянка повна? (Учні відповідають ствердно. Вчитель бере ємність з піском і починає заповнювати склянку. Пісок пересипається в склянку.)

Значить, склянка була неповна? (Учні погоджуються з цим.)

А тепер склянка повна? (Деякі відповідають ствердно, інші, відчуваючи інтригу того, що відбувається, мовчать, а хтось каже «Ні». Вчитель бере посудину з водою і виливає її в склянку. Вода заповнює ємність.)

Невеликий експеримент має безпосереднє відношення до предмета нашої розмови, художнього образу. Дуже часто ми робимо висновки, знайомлячись лише з формою художнього творувідкриваючи сенс, що лежить на поверхні, не осягаючи глибини. Пам'ятаючи про наш досвід, станемо на стежку дослідників та увійдемо до творчої майстерні письменника.

    Постановка мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

Розгляньте портрети М.Ю. Лермонтова, виберіть той, що найбільше сподобався і обґрунтуйте свій вибір. (Слайд №1)

(Учні зосереджують увагу на автопортреті, підкреслюючи талант молодої людини у живопису, а й у літературі.)

    Актуалізація знань

Сформулюйте тему уроку.

Визначте цілі уроку. (Вивчити, що таке літературний портрет, визначити художню роль літературного портрета, Прийоми його створення).

    Первинне засвоєння нових знань

Слайд презентації представляє завдання у парах. (Слайд №2)

Вивчіть статтю «Портрет» у літературознавчому словнику;

Подайте матеріал у вигляді схеми або таблиці та підготуйте усне повідомлення;

Позначте нове вам у прочитаній статті.

1. Подання матеріалу у формі схеми:

Прийоми створення художнього образу людини

2. Розмова про зміст назви, вибір епіграфа.

У якому значенні вживає слово «герой» М. Ю. Лермонтов? (Герой втілює в собі характерні рисиепохи, середовища. Використання словника С.А. Ожегова).

Хто з героїв перших розділів міг би претендувати на звання «героя свого часу»?

V. Первинна перевірка розуміння

3. Робота у групі.

Група 1

Завдання:

Знайдіть портрет Максима Максимовича у тексті роману. («Бела»)

План відповіді:

- "Напиши портрет". Охарактеризуйте створений портрет за схемою, записаною зошити.

Група 2

Завдання:

Знайдіть портрет Печоріна в тексті роману. («Бела»)

Зробіть висновок, використовуючи раніше теоретичний матеріал. (Який портрет дано у цьому уривку?)

План відповіді:

Прочитайте знайдений уривок у тексті.

Група 3

Завдання:

Знайдіть портрет Печоріна в тексті роману. («Максим Максимович»)

Зробіть висновок, використовуючи раніше теоретичний матеріал. (Який портрет дано у цьому уривку?)

План відповіді:

Прочитайте знайдений уривок у тексті. (Зачитайте головне.)

Охарактеризуйте створений портрет за схемою, записаною зошити.

    Первинне закріплення

1. Розмова за результатами роботи.

Хто дає портрет Печоріна?

Який його соціальний статус?

Що можна сказати про його інтелектуально-культурний рівень?

Якими є моральні якості цієї людини?

Чи зміг Максим Максимович зрозуміти душевні переживання (суперечності) Печоріна?

Чи допомагає портрет відповісти на запитання, хто є «героєм свого часу»?

Висновок:

Портрет у літературі один із засобів художньої характеристики, що полягає в тому, що письменник розкриває типовий характер своїх героїв і висловлює своє ідейне ставлення до них через зображення зовнішності героїв: їх фігури, обличчя, одягу, рухів, жестів та манер.

    Інформація про домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

1. Вибіркове читання уривків із роману, що містять портретні характеристики.

2. Письмовий відгук про портрет персонажа (на вибір учнів). твори... формування та розвитоккомунікативно-мовленнєвийкомпетенціїучнів. Робота...

  • Основна освітня програма початкової загальної освіти (26)

    Виразно забезпечують формування та розвитоккомунікативно-мовленнєвийкомпетенціїучнів. Робота над текстом... визначенняїх значення в художньоїпромови (за допомогою вчителя). Літературніпоняття: художнєтвір, автор...

  • Основна освітня програма початкової загальної освіти (29)

    Основна освітня програма

    за ролямлітературнетвір; створювати текст на основі інтерпретації художньоготвори, репродукцій... виразно забезпечують формування та розвитоккомунікативно-мовленнєвийкомпетенціїучнів. Робота над текстом передбачає...

  • Основна освітня програма початкової загальної освіти г серпухів

    Основна освітня програма

    ... за допомогоюнакопичувальної системи оцінки (наприклад, у формі портфеля досягнень) та враховувати при визначенні... і розвитоккомунікативно-мовленнєвийкомпетенціїучнів. Робота... літературнихтворів(Народних, класичних, сучасних). Художні ...

  • Основна освітня програма

    Забезпечують формування та розвитоккомунікативно-мовленнєвийкомпетенціїучнів. Робота над текстом... літературнихпоняттях: художнєтвір, художнійобраз, епізод, автор (оповідач), сюжет, тема; герой твори: його портрет ...

  • Важливе завдання такого уроку є свідоме оволодіння учнями системою наукових понять, законів чи інші форми знань, способами виконання дій. Основними критеріями засвоєння знань є сформованість сви результатляду, вміння формулювати різні визначення, пояснювати їх, наводити приклади, перекладати матеріал своїми словами, застосовувати знання на практиці (за зразком або зміненими умовами). Урок засвоєння нових знань має таку структуру:

    1. Перевірка домашнього завдання, актуалізація та корекція опорних знань

    2. Повідомлення теми, мети, завдань уроку та мотивація навчальної діяльності

    3. Сприйняття та первинне усвідомлення нового матеріалу, осмислення зв'язків та відносин в об'єктах вивчення

    4. Узагальнення та систематизація знань, застосування у різних ситуаціях

    5. Підбиття підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання

    Урок засвоєння нових знань спрямовано вивчення нового матеріалу, має великий обсяг інформації, потребує значних витрат часу обробку. Тому всі інші етапи скорочені в часі, а то й звідси качки, наприклад, перевірка домашнього завдання. Під час проведення такого уроку основний акцент ставиться на самостійному засвоєнні знань учнями під керівництвом вчителя.

    Урок формування та вдосконалення умінь та навичок

    Використання цього уроку передбачає формування в учнів навчальних умінь і навиків, їх удосконалення і закріплення з урахуванням виконання системи вправ. Загальна структураУрок включає такі компоненти. НТІ:

    1. Перевірка виконання домашнього завдання, актуалізація та корекція опорних знань та досвіду учнів

    2. Повідомлення теми, мети та завдань уроку, мотивація вчення учнів

    3. Вивчення правил та способів дій (вступні вправи)

    4 первісного застосування набутих знань (пробні вправи)

    5. Застосування учнями знань і дій у стандартних умовах розробки навичок (тренувальні вправи)

    6 творчих перенесення знань та навичок у нові або змінені умови для формування умінь (творчі вправи)

    7. Підбиття підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання

    Даний тип уроку спрямований на закріплення та осмислення вивченого у формі відповідних умінь та навичок, використання знань у нестандартних ситуаціях. Структура такого уроку передбачає ускладнення видів у вправ від вступних пробних, які учні виконують під безпосереднім контролем і за допомогою вчителя, творчих, школярі вирішують самостійно.

    Урок узагальнення та систематизації знань

    Уроки цього проводять після вивчення важливих розділів програми їх основним завданням є впорядкування засвоєних на попередніх урокахтеоретичних положень у систему

    Структура уроку має відповідати логіці процесу систематизації знань: від узагальнення окремих фактів до формування понять, їх систем та від них – до засвоєння основних ідей та теорій науки. Урок узагальнення і систематизації має такі структурні етапи:

    1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку та мотивація навчальної діяльності учнів

    2. Відтворення та корекція опорних знань

    3 повторення та аналіз основних фактів, явищ, подій

    4. Узагальнення та систематизація понять, засвоєння системи знань та їх застосування для пояснення нових фактів та виконання практичних завдань

    б. Засвоєння провідних ідей та основних теорій на основі широкої систематизації знань

    6. Підбиття підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання

    Урок цього спрямований на систематизацію найбільш істотних питань пройденого матеріалу, подолання прогалин у знаннях учнів. Під час такого уроку узагальнення та систематизацію можна реалізовувати методами, які використовують у інших типах уроків. При цьому важливо добиватися відображення фактичного матеріалу у свідомості учнів у формі ідей та теорії.