Практична робота 18 Читання складальних креслень. Конспект уроку креслення на тему "читання складальних креслень". Розглянути на складальному кресленні види, розрізи, перерізи та уявити форму та розміри зображеного на ньому виробу

Урок розроблено вчителем

Горлівської загальноосвітньої

школиІ – ІІ № 35

Душкіної І. А.

Урок №18 (№ 4 у темі № 13 «Читання та деталування складальних креслень»)

Дата …………

Клас 9

Тема: практична робота на тему «Читання складальних креслень з

плану»

Цілі уроку:

    Освітня: перевірити знання, вміння та навички учнів у читанні складальних креслень за наведеним планом, закріпити навички читання складальних креслень та написання записів креслярським шрифтом.

    Виховна: сприяти вихованню працьовитості, акуратності, культури праці.

    Розвиваюча: сприяти подальшому розвитку пам'яті, уваги, окоміру; логічного, аналітичного та просторового мислення.

Навчальні посібники, креслярські інструменти, приладдя та матеріали.

Для вчителя:

    підручник «Креслення.8 – 9кл.» за ред. В.К. Сидоренко

    навчальні таблиці, що містять зображення складальних креслень нескладних складальних одиниць, написання креслярського шрифту

    дидактичні матеріали (картки – завдання) за редакцією Е.А. Василенка

    таблиця «Рефлексія»

    електронний варіант таблиць, карток (за наявності необхідного обладнання)

Для учнів: формат А4 у клітку, картки із завданнями, креслярські

приладдя та інструменти.

Тип уроку: контролю та корекції знань, умінь та навичок

Хід уроку

1. Організаційний етап:

Вітання

Організація робочого місця учнів, видача карток із завданнями, креслярських інструментів, приладдя та матеріалів із фонду кабінету для роботи на даному занятті. Перевірити готовність до уроку.

Перевірка явки учнів.

Заповнення вчителем класного журналу

Оголошення теми уроку.

2.Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання.

    Вчитель візуально перевіряє виконання домашнього завдання

3. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні ми перевіряємо ваші знання, вміння та навички у читанні складальних креслень з урахуванням вивчених умовностей та спрощень, які ви отримали на попередніх заняттях та при самопідготовці до практичної роботи. Я сподіваюся, що це дозволить успішно виконати сьогоднішню практичну роботу і на наступному уроці розпочати вивчення теми «Детування складальних креслень»

Оголошення цілей та завдань уроку:

Сьогодні на уроці:

    Учні самостійно повинні прочитати складальне креслення за наведеним планом

    Виконати технічний малюнок вказаної в картці-завданні деталі

    Виявити недоліки та прогалини у знаннях для їх корекції та поповнення у домашній підготовці до наступних уроків

    При цьому ми повинні бути уважними, мислити, аналізувати, представляти і не марнувати час.

    Успіху у роботі

4. Практична робота. Формування умінь та навичок.

4.1. Видача індивідуальних карток – завдань 10 варіантів (додаються)

4.2. Відповіді на запитання за завданням, якщо виникли.

4.3. Самостійна роботаякі навчаються під візуальним контролем вчителя.

5. Підбиття підсумків уроку.

Рефлексія: продовж пропозицію:

    Я не думав(ла), що….

    Я обов'язково…….

    Мені здалося, що…….

    Мені не сподобалося………

    Думаю, що мені знадобиться………

6. Домашнє завдання:

    Повторити матеріал на тему «Читання складальних креслень»

    За бажанням учнів виконати творче завдання з вивченого розділу (підготувати електронну презентацію, скласти кросворд, ребус – на вибір)

додаток

Варіант №1

Завдання 1.

Завдання 2.

Варіант №2

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 1.

Варіант №3

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 1.

Варіант №4

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 1.

Варіант №5

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2 . Виконайте технічний рисунок деталі 3.

Варіант №6

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 1.

Варіант №7

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2.

Варіант №8

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 8.

Варіант №9

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 2.

Варіант №10

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 1.

  • У програмі 9 класу зображення з'єднань деталей безпосередньо передують переходу до вивчення складальних креслень.

  • Це тематичної близькістю цих розділів. Креслення з'єднання деталей можна як спрощену різновид складального креслення.

  • Проте загалом обидва види зображень є за змістом тотожними. Креслення роз'ємних і нероз'ємних з'єднань деталей можна розцінювати як фрагменти складальних креслень.

компетенція.ЗНАННЯ. Знання типових з'єднань: болтове, гвинтове, шпилькове, шпонкове, штифтове, зварювальне, заклепувальне і т. д. ВМІННЯ. Уміння розрізняти їх і пізнавати на кресленнях, як прикладів найпростіших складальних креслень.

  • Використовувати репродуктивний метод, у формі гри.

  • Демонстрація знань учнями, отриманих на попередніх уроках.

  • (Вчитель показує вибірково креслення типових з'єднань деталей при цьому припускаючи помилок, а учням необхідно підтвердити колірним жетоном: червоний - не вірно,

  • зелений – правильно.


Вивчення нового матеріалу

  • Ставимо проблему перед учнями. (Які б ви поставили питання на тему «Читання складального креслення?»

  • Запитання учнів.

  • Що ми розуміємо під читанням складального креслення?

  • Яка послідовність читання складального креслення?

  • Які виникають труднощі під час читання складальних креслень?

  • Аналіз подібних питань показує, що вони можуть бути розділені на три основні групи.

  • Питання геометричного та проекційного характеру;

  • Питання які стосуються спеціальних умовностей і спрощень, що застосовуються на складальних кресленнях;

  • Питання конструктивного характеру, що стосуються влаштування складальної одиниці, конструкції її деталей, призначення, дії, порядку розбирання та складання.


Ознайомити з поняттям складального креслення; умовностями та спрощеннями на складальних кресленнях; дати поняття "специфікація", "номери позицій".

  • Знання

  • Поняття та визначення «складального креслення», «деталь», «виріб», «специфікація».

  • Практичне застосування складальних креслень, використання в професійної діяльності.

  • Розташування видів на складальних кресленнях, додаткові та місцеві види; розрізи та перерізи, номери позицій, лінії винесення, полиці, нанесення розмірів.

  • Алгоритм читання складального креслення.


Складальний креслення, призначення складального креслення


Прочитати складальний креслення - це значить уявити форму та конструкцію виробу, зрозуміти його призначення, принцип роботи, порядок складання, а також виявити форму кожної деталі в даній складальній одиниці. (Метод репродуктивний, частково-пошуковий. Форма фронтальна, індивідуальна)

  • Алгоритм читання складального креслення

  • 1. Вивчити зміст основного напису, з'ясувавши назву складальної одиниці та масштаб її зображення.

  • 2. Розглянути на складальному кресленні види, розрізи, перерізи та подати форму та розміри зображеного на ньому виробу.

  • 3. Використовуючи специфікацію, визначити, з яких деталей складається виріб, з'ясувати назву кожної з них і матеріал, з якого вони виготовлені.

  • 4. Визначити форму кожної деталі, розглянувши їх зображення на складальному кресленні.

  • 5. Виявити види з'єднань деталей, використаних у виробі. Виділити стандартизовані деталі, на які не виконують креслення.

  • 6. Встановити принцип роботи та послідовність складання виробу.


Розміри, що наносяться на складальних кресленнях

  • До них відносяться:

  • 1. Габаритні розміри, тобто найбільші зовнішні розміри виробу за трьома вимірами (висота, довжина, ширина).

  • 2. Настановні розміри, тобто розміри, які необхідні для встановлення складальної одиниці за місцем використання.

  • Це розміри, що визначають правильність установки виробу під час монтажу: відстань між центрами отворів для встановлення болтів, гвинтів, шпильок тощо.

  • 3. Приєднувальні розміри, тобто розміри елементів деталі, вироби, що забезпечують можливість приєднання їх до іншого виробу

  • 4. Монтажні розміри, тобто розміри, необхідні для правильної установки деталей щодо один одного, наприклад, розміри між центровими та осьовими лініями.

  • 5. Довідкові розміри проставляються лише у разі, якщо це необхідно. Іноді на складальних креслення всі розміри можуть бути довідковими. Найчастіше на складальних кресленнях габаритні розміри є довідковими.


Специфікація складального креслення

  • Кожне складальне креслення супроводжується специфікацією.

  • Специфікація - це текстовий конструкторський документ, визначальний склад складальної одиниці, комплексу чи комплекту.

  • Опис специфікації дається у ГОСТ 2.108-68, ГОСТ 2.105-79 та ГОСТ 2.113-73. Вона виконується на аркуші формату А4, який оформляється внутрішньою рамкою та містить основний напис креслення. Над основним написом розміщуються графи специфікації.

  • Допускається специфікацію складальної одиниці поєднувати з кресленням, якщо він виконаний на аркуші формату А4.

  • На навчальних кресленнях складальних одиниць дозволяється зменшувати розміри основного напису та заповнювати специфікацію у скороченому вигляді.


Умовності та спрощення на складальних кресленнях


Формування умінь та навичок читання складального креслення.

  • ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ОТРИМАНИХ НА УРОКУ

  • Методи

  • За джерелом знань: практичний, наочний.

  • За характером пізнавальної діяльності: частково-пошуковий.

  • Читання креслення (проблема):

  • Уявіть, що в магазині купили виріб, який потрібно зібрати самостійно. Які ваші перші дії?

  • Форми

  • Робота у парі.

  • Індивідуальна.


Закріплення знань здобутих на уроці

  • ПРАКТИЧНА РОБОТА № 18 Читання складальних креслень

  • 1. На рисунках 244-248 наведено складальні креслення п'яти різних виробів, а на малюнку 249 - наочні зображення шести виробів. Деякі з них дано на малюнках 244-248, але не всі. Визначте, на яких наочних зображеннях, позначених літерами, представлені ті вироби, які містяться і на складальних кресленнях. Запишіть у робочого зошита, на якому з наочних зображень який виріб представлено. Форма запису: «На наочному зображенні А викреслено...» (назва виробу взяти зі складального креслення).

  • Не забудьте, що не до всіх складальних креслень дані наочні зображення.

  • Подібного роду завдання розвивають увагу та логічне мислення


Читання креслення нескладної складальної одиниці Завдання містить метод "мозкового штурму" на логічне мислення. Вчить аналізувати форму виробу та його призначення.

  • На кресленні водопровідного крана припущено помилку.

  • представити форму та конструкцію виробу;

  • зрозуміти його призначення, принцип роботи;


Метод «вир проблем і рішень»

  • Для цього методу необхідно розділити групу учнів на підгрупи по 2-3 людина.

  • Кожній групі лунає завдання та кольорові маркери (що б кожна група мала свій індивідуальний колір)

  • Кожній групі по жеребу дістається складальне креслення, яке необхідно прочитати та відповіді зафіксувати письмово. (5 хв.)

  • За годинниковою стрілкою групи обмінюються складальними кресленнями і зазначає проти кожного пункту:

  • «+» - згодні з цією відповіддю;

  • «-» - не згодні з цією відповіддю;

  • «?» - ця відповідь вимагає пояснення авторів.

  • Таким чином, лист із відповідями групи проходить через усі групи у класі, і кожна група залишає коментарі. Завдяки тому, що кожна команда має свій колір маркерів, це полегшує ідентифікацію маркування. Після повного кола, лист повертається до групи. Команді пропонується ознайомитись з пропозиціями та доповненнями інших груп. Учні представляють свою позицію та відповідають на уточнюючі питання учасників. На виступ та відповіді кожній команді дається по -5 хвилин.

  • Виконання такого завдання можливе як індивідуально, так і в малих групах.


Тип уроку:урок формування практичних навичок.

Обладнання:будь-який предмет побутової техніки з інструкцією щодо його експлуатації; таблиці: «Деталі та складальні одиниці», «Алгоритм читання складального креслення та наочного зображення складальної одиниці», «Складальний креслення іграшки “Собачка”», «Складальний креслення іграшки “Трактор”», «Підп'ятник», «Підшипник» (виконуються вчителем) ; роздавальні матеріали: роздруківки креслення «Трактор», листи кальки, листи роздавальних матеріалів із незакінченими зображеннями технічних малюнків деталей, листи роздавальних матеріалів з питаннями до тестової перевірочної роботи та варіантами відповідей на них, листи для вказівки відповідей на запитання тестової роботи; проектор "Пеленг" для демонстрації слайдів або комп'ютер, проектор та інтерактивна дошка; слайди на тему «Види з'єднань» або презентація Power Point, що включає всю інформацію, що міститься в дидактичних таблицях, слайдах та роздаткових матеріалах; інформаційний стенд із матеріалами на тему «Види з'єднань».

План уроку:

1. Організаційний момент- 1-2 хв.
2. Введення у тему уроку – 5-6 хв.
3. Повторення вивченого матеріалу – 8-10 хв.
4. Формування практичних навичок (практична робота з читання складальних креслень) – 18-20 хв.
5. Закріплення навчального матеріалу – 5-7 хв
6. Закінчення уроку – 3-4 хв.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Вчитель вітає учнів, перевіряє їхню готовність до уроку.

ІІ. Введення у тему уроку

Вчитель.Купивши якусь річ, ми часто знайомимося з правилами експлуатації придбаного виробу, перш ніж починаємо використовувати його за призначенням. Багато років тому я купила цю кавомолку і, як кожен власник нової речі, спочатку прочитала посібник з експлуатації. (Демонструється кавомолка, зачитується фрагмент інструкції з її експлуатації, в якому йдеться про спосіб регулювання ступеня помелу кавових зерен за допомогою гвинта, що має назву «Вінт – 7»). Де цей «важливий» гвинт – 7? Відповідь відразу ж було знайдено при погляді на складальний креслення, що супроводжує текст інструкції.
Звичайно, маючи справу з найпростішим механізмом або конструкцією, часто буває достатньо лише уважно подивитися на виріб, щоб розібратися в його пристрої, зробити налагодження або невеликий ремонт. А якщо йдеться про верстат, автомобіль, літак? Або, наприклад, про корпусні меблі, звичайну «стінку»? У цих випадках необхідно вміти працювати зі складальним кресленням, треба вміти читати.
У ході бесіди вчитель підводить дев'ятикласників до думки, що практичні вміння, пов'язані з читанням складального креслення, не тільки розвивають просторове мислення, але й допомагають людині в її повсякденному житті.
Повідомляється тема уроку та його основне завдання: навчитися читати найпростіші складальні креслення.

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу

А) Опитування на теми попередніх уроків

Вчитель.Працюючи з кресленням ми повинні чітко уявляти, що у ньому зображено. На машинобудівних кресленнях зображують різноманітні вироби.

- Згадайте, що означає термін "виріб"? (Виробом називається будь-який предмет чи набір предметів виробництва, виготовлений цьому підприємстві.)

– Креслення якого виробу: деталі чи складальної одиниці, ми називаємо складальним? (Складальним називають креслення складальної одиниці, що складається з декількох деталей.)

Б) Виконання усної вправи щодо визначення належності зображеного на таблиці «Деталі та складальні одиниці» (або на слайді презентації Power Point) предмета до групи деталей або складальних одиниць.<Рисунок 1 >.

На запитання вчителя:«Це деталь чи складальна одиниця?», – діти дають односкладові відповіді на кшталт: «Деталь», «Складальна одиниця».

В) Продовження опитування

- Хлопці, тепер кожен з вас більш усвідомлено може дати відповідь на запитання: "Що ж ми називаємо деталлю?" (Деталь – це виріб, виготовлений з однорідного матеріалу без застосування складальних операцій.)

– А що таке збірна одиниця? (Складальна одиниця – це виріб, складові частини якого підлягають з'єднанню між собою на підприємстві-виробнику за допомогою складальних операцій: звинчування, клепки, зварювання, паяння, склеювання тощо)

Г) Визначення назв видів з'єднань деталей і кріпильних деталей, що входять до них, за кресленнями. (Показ слайдів на тему «Види з'єднань» за допомогою проектора «Пеленг» або демонстрація презентації Power Point, що включає слайди із зображеннями креслень болтового, шпилькового, штифтового та інших типових з'єднань за допомогою комп'ютера та мультимедіа-проектора).

Бачачи той чи інший креслення, учні вимовляють назву зображеного у ньому виду з'єднання і кріпильних деталей, які у нього.

Вчитель.Отже, ми знаємо як назви складальних операцій (клепка, зварювання тощо. буд.), а й те, як виглядають на кресленнях різні види з'єднань деталей, які у результаті виконання цих операцій. Найчастіше ми легко визначаємо вид з'єднання оскільки знаємо, як у кресленні зображуються різноманітні кріпильні деталі. Розширити уявлення про різноманітність кріпильних деталей та видів з'єднань вам допоможе інформація, розміщена на стенді.

Звернути увагу учнів на стенд, де до уроку слід помістити інформацію про види з'єднань, у тому числі і слайдів, що не розглядаються в ході показу. Цю інформацію слід взяти з робочого зошита «Креслення типових з'єднань деталей» Т. В. Кучукової за редакцією професора Н. Г. Преображенської. Особливу увагу звернути на гвинтове з'єднаннята пояснити значення терміна «шуруп». Недоцільно замінювати роботу з матеріалами стенду переглядом слайдів, що містять аналогічну інформацію, тому що стенд у кабінеті функціонує постійно, і дидактичний матеріал на тему «Види з'єднань» протягом декількох тижнів може перебувати в полі зору учнів. Це дозволить їм без особливих зусиль візуально запам'ятати зображення необхідної кількості видів з'єднань деталей, що полегшить подальшу роботу зі складальними кресленнями.

IV. Формування практичних навичок

А) Ознайомлення учнів з алгоритмом читання складального креслення та наочного зображення складальної одиниці (за таблицею, виконаною на папері, або слайдом презентації).

Б) Формування практичних навичок читання найпростіших складальних креслень з прикладу креслень іграшок: «Собачка» і «Трактор».<Рисунок 2 >, <Рисунок 3 >.

Почергове усне читання креслень за алгоритмом (див. нижче) у вигляді дидактичної розмови вчителя з учнями. Робота виконується з використанням паперових таблиць або сладів презентації із зображеннями креслень іграшок. При недостатньо високому темпі уроку слід обмежитися читанням лише складального креслення іграшки. "Трактор".

(Робота за етапами «А» та «В» виконується одночасно).

Алгоритм читання складального креслення та наочного зображення складальної одиниці:

  1. Визначити назву виробу.
  2. Встановити кількість найменувань деталей та їх кількість.
  3. Визначити масштаб зображення.
  4. Проаналізувати кількість та характер зображень на кресленні або наочному зображенні складальної одиниці.
  5. Визначити контур кожної деталі складальної одиниці на всіх зображеннях креслення.
  6. Проаналізувати геометричну форму кожної деталі.
  7. Визначити види з'єднання деталей у даній складальній одиниці.
  8. Проаналізувати та встановити тип розмірів.
  9. Виявити умовності та спрощення, використані на складальному кресленні або наочному зображенні складальної одиниці.
  10. Встановити послідовність збирання виробу.

При роботі над 5 і 6 пунктами плану читання креслень слід докладно зупинитися на визначенні контурів та аналізі геометричної форми 1-2 деталей (наприклад, деталей поз. 3 і поз. 4 в кресленні трактора). Виділити зображення цих деталей на інтерактивній дошці за допомогою стилуса, застосовуючи для обведення проекцій кожної деталі певний хроматичний колірний тон. При цьому слід креслити контури проекцій деталей у тих місцях, де вони закриті зображеннями інших деталей іграшки. Під час роботи з паперовою таблицею контури проекцій деталей вчитель показує за допомогою вказівки. Потім учням слід виконати технічні малюнки деталей поз.3 та поз.4 іграшки «Трактор» за варіантами. Працювати на аркушах кальки, переводячи на них незакінчені зображення технічних малюнків деталей з роздаткових матеріалів (<Рисунок 4 >, <Рисунок 5 >) і завершуючи ці зображення. Після закінчення роботи, кальки з технічними малюнками вклеюються учнями у робочі зошити. За відсутності інтерактивної дошки попереднє виділення в складальному кресленні проекцій однієї деталі кожен учень, що зіткнувся із труднощами під час роботи над завданням, може виконати також з допомогою кальки та роздруківки креслення «Трактор», отриманих від вчителя.
Зміст завдання вчитель чітко говорить або, працюючи з комп'ютерною презентацією, виводить текст із завданням на екран.

Вчитель.Перевести на кальку зображення незакінченого технічного малюнка деталі з аркуша матеріалу. Спираючись на зображення ортогональних проекцій даної деталі, закінчити її технічний рисунок.
За наявності інтерактивної дошки для перевірки правильності виконання графічної вправи учнями класу технічні малюнки виконуються на ній по черзі двома найбільш учнями теми «Технічний малюнок», що швидко виконали дане завдання, учнями. Для цього на екран по черзі виводяться малюнки 4 та 5.
Опис форми інших деталей виробу швидко проводить сам учитель, залучаючи до цієї роботи учнів за бажанням.
Далі робота ведеться за алгоритмом у формі бесіди. При визначенні видів сполук достатньо розглянути 2-3 приклади.

V. Закріплення та визначення ступеня засвоєння учнями навчального матеріалу

Учні за варіантами виконують тестову роботу, пов'язану з питаннями читання складального креслення та зіставлення аксонометричного та ортогонального креслення виробу. Робота виконується за картками, отриманими від вчителя.<Рисунок 6 >. (На ньому показані картки з технічними малюнками для виконання і І, і ІІ варіанти роботи). Також діти отримують картки з питаннями та варіантами відповідей на запитання тестової роботи. (<Рисунок 7 >- Картка I варіанта роботи;<Рисунок 8 >- Картка II варіанти роботи). Відзначаючи зірочками правильні варіанти відповідей у ​​таблицях, отриманих від вчителя, учні демонструють рівень засвоєння навчального матеріалу на теми: «Розрізи», «Аналіз геометричної форми предмета», «Розміри на складальних кресленнях» та інших.

Демонструються слайди презентації або роздаткові матеріали, за допомогою яких учитель уточнює зміст перевірочної роботи.<Рисунок 6 >.
Вчитель. Аксонометричний креслення підп'ятника прочитають хлопці, які виконують завдання першого варіанту. Відповідно, читання креслення підшипника – завдання другого варіанта. Уважно розгляньте креслення вашого варіанту. Прочитайте його усно за алгоритмом читання складального креслення (демонстрація дидактичної таблиці або слайда презентації з алгоритмом). Працюйте з роздатковими матеріалами, на яких містяться наочні зображення підп'ятника та підшипника.
Потім демонструються карти (другі аркуші роздаткових матеріалів) з питаннями до складальних аксонометричних та ортогональних креслень підп'ятника та підшипника та варіантами відповідей на ці питання (можна продемонструвати і слайд презентації). I варіант –<Рисунок 7>; ІІ варіант –<Рисунок 8 >.

Вчитель.Кожному учневі слід виконати завдання, зазначені в карті (другий аркуш із роздатковими матеріалами). Правильні відповіді відзначити зірочкою у третьому аркуші роздаткових матеріалів. (Див. нижче)

(І варіант)

Третій лист роздавальних матеріалів(II варіант)

Відповіді до завдань

I варіант

(Під час роботи над 1 питанням (завдання №3) нагадати уч-ся у тому, що йдеться лише про зовнішньої формі предмета).

II варіант

(Під час роботи над II завданням звернути увагу учнів на вибір доцільного розрізу, що підкреслює особливості форми предмета, якщо вибір упав на зображення з розрізом).

Г) Збір карток із виконаними завданнями.

VI. Закінчення уроку

1) Підбиття підсумків уроку. Проставляє учням оцінок роботи на уроці.
2) Пояснення домашнього завдання: § 35 – вивчати, завдання №69 (з. 188) виконати усно, §34 – повторити.

Література:

  1. А. Д. Ботвінніков, В. Н. Виноградов, І. С. Вишнепольський. Креслення. М., "Астрель", 2008.
  2. Н.Г. Преображенська, І.Ю. Преображенська. Креслення. Читання та деталування складальних креслень. М., "Вентана-Граф", 2000.
  3. Т.В. Кучукова.Креслення. Креслення типових з'єднань деталей. М., "Вентана-Граф", 2001.
  1. На рисунках 244-248 наведено складальні креслення п'яти різних виробів, а на малюнку 249 - наочні зображення шести виробів. Деякі з них дано на малюнках 244-248, але не всі. Визначте, на яких наочних зображеннях, позначених літерами, представлені ті вироби, які містяться і на складальних кресленнях. Запишіть у робочому зошиті, на якому з наочних зображень який виріб представлений. Форма запису: «На наочному зображенні А викреслено...» (назва виробу взяти зі складального креслення).

Не забудьте, що не до всіх складальних креслень дані наочні зображення.

  1. Прочитайте складальні креслення, вказані вчителем на рисунках 244-248, дотримуючись послідовності, що наведена в 35. На запитання (у тому числі додаткові) дайте відповідь письмово.

Додаткові питання до складальних креслень

Рис. 244. Креслення для читання

До малюнку 244

  1. Чому не заштрихована деталь 37
  2. Чому деталь 2 заштрихована хрест-навхрест?

Рис. 245. Креслення для читання

До рисунку 245

  1. Зображення Б-Б є розрізом чи перетином?
  2. Навіщо воно дано?

Рис. 246. Креслення для читання

До малюнку 246

  1. Навіщо виконаний розріз А – А?
  2. Яка форма деталі 5?

Рис. 247. Креслення для читання

До малюнку 247

  1. Чому деталь 3 заштрихована хрест-навхрест?
  2. Чому штрихування деталей 1 і 2 має різний напрямок?

Рис. 248. Креслення для читання

До малюнку 248

  1. Якою лінією зображена оброблювана деталь?
  2. Чому спеціальний гвинт (дет. 3) на розрізі А-А не заштрихований, а на розрізі Б-Б заштрихований?

Виконайте технічні малюнки однієї-двох деталей, запропонованих учителем. Виконати роботу вам допоможе відповідне наочне зображення.

Рис. 249 Завдання для вправ

Призначення та влаштування складальних одиниць, що входять до практичної роботи № 19.

  1. До дверного полотна ручку (мал. 244) кріплять за допомогою шурупів, для яких на підставі (дет. 1) передбачені отвори. Складається ручка з основи та рукоятки, з'єднаних за допомогою гвинта (дет. 3).
  2. Знімач (рис. 245) - пристрій для зйомки шківів, підшипників та інших деталей з валів.

Основні деталі зйомника: коромисло (дет. 1), на яке одягнені захоплення (дет. 3) та натискний гвинт (дет. 2). Запобігає зісковзування захоплення з коромисла обмежувач (дет. 4), закріплений гвинтами (дет. 5).



Демонтований пристрій встановлюють на виступи захватів. Зйомка деталей здійснюється шляхом обертання гвинта, в отвір якого з цією метою вставляють стрижень (важіль).

  1. Пристосування (рис. 246) - кондуктор застосовується при свердлінні отворів на плитках, що в даному випадку мають прямокутний виступ.

Основа (дет. 1) кондуктора з'єднана з плитою (дет. 2) штифтами (дет. 5) та гвинтами (дет. 6). Зверху в плиті знаходиться направляюча втулка (дет. 3), збоку вкручена рукоятка (дет. 4).

При свердлінні отвору виступ оброблюваної деталі вставляють у прямокутний отвір основи, свердло прямує через втулку зверху.

  1. Ролик (рис. 247) є опорою для переміщення важких предметів. Його використовують наборами по кілька штук. Ролик (дет. 2) з гумовою шиною (дет. 3) кріплять до основи (дет. /) за допомогою болта (дет. 4) та гайки (дет. 5) з шайбою (дет. в).
  2. Кондуктор накладної (рис. 248) застосовують при свердлінні, в даному випадку двох отворів діаметром 4,2 оброблюваної деталі. Гвинт (дит. 3) кондуктора кріплять до столу свердлильного верстата. Після установки оброблюваної деталі її накладають плиту (дет. 1), яка закріплюється гаком (дет. 4). Гак забезпечує легке та швидке кріплення плити кондуктора.

§ 37. Поняття про деталі

Вироби, що складаються з кількох деталей, збирають за складальними кресленнями. Але спочатку виготовляють деталі, а для цього потрібно забезпечити виробництво їх кресленнями. Процес складання креслень деталей за кресленнями виробів, які з кількох деталей, називають деталированием.

Рис. 250. Складальний креслення та наочне зображення упору

Суть процесу деталування буде зрозуміла зі зіставлення малюнків 250 і 251. Упор, креслення і наочне зображення якого наведені малюнку 250, подумки розчленований деякі деталі (рис. 251, а). На малюнку 251 б дано креслення двох деталей, як правило, вони містять різні вказівки, у тому числі пов'язані з технологією виготовлення деталі. Тут ці позначення не наведено. Їх вивчають на заняттях практикуму з машинобудівного креслення.

Рис. 251. Деталі упору: а - наочне зображення; 6 – креслення літали «корпус»; в - креслення деталі «сухар»

  1. Прочитати креслення виробу в послідовності, наведеній у § 35, звернувши особливу увагу на форму деталей, їх призначення та взаємодію.
  2. Подумки розібрати виріб на окремі деталі.
  3. Виділити стандартизовані деталі, куди складають креслення.
  4. Визначити кількість зображень, необхідних під час креслення кожної деталі. Не можна копіювати його з креслення, що підлягає деталуванню. Гвинт (дет. 3), наприклад, малюнку 250 представлений трьома видами. На кресленні цієї деталі достатньо одного виду. І навпаки, стійка (дет. 1) на малюнку 232 показана трьома видами та перетином, хоча креслення цієї деталі має містити не менше п'яти зображень.
  5. Знайти поверхні деталей, що сполучаються, тобто поверхні, що взаємодіють з поверхнями інших деталей. До таких відносяться, наприклад, поверхні штифта та отвори для нього (рис. 246).

Для поверхонь, що сполучаються, треба узгодити розміри. Це означає, що однаковими за величиною повинні бути, наприклад, зовнішні діаметри втулки та отвори, куди вона запресовується (рис. 248).

При деталюванні, особливо при нанесенні розмірів, треба скористатися довідниками. Так. розміри пазів для шпонок повинні бути обрані та нанесені відповідно до рекомендацій, наведених у розділі 33.1; розміри різьбових виробів відповідно до рекомендацій, наведених у розділах 31.3 та 32.2. Нарешті, довідником доцільно скористатися, коли щось забуте чи зустрілося вперше. Наприклад, у специфікації складального креслення зустрілося позначення: "Шплінт 1,5 х15 ГОСТ 397-79". Ви не знаєте, яку форму має деталь і що означають цифри цього запису. З довідника дізнаємося, що деталь має форму, показану на малюнку 252. Позначення слід розуміти так: шплінт для отворів діаметра d=1,5 мм, довжина шплінта 15 мм.

Рис. 252. Шплінт

Використання довідників при читанні та складанні креслень, у тому числі і під час контрольних робіт, Розвантажує пам'ять, дозволяє отримати більше нових відомостей, прискорює виконання роботи.

Виконуючи деталування, кожну деталь треба викреслювати на окремому аркуші, формат якого залежить від обраного масштабу. Більшість даних для основного напису беруть зі специфікації складального креслення.

Розглянемо приклад деталування. На малюнку 253 дано наочне зображення кривошипу. На малюнку 254 наведено його креслення. Кривошип передає рух від шатуна до валу, перетворюючи поступальний рух поршня на обертальний рух валу (див. схему на рис. 255). Він є ексцентрично розташований палець (дет. 2), з'єднаний за допомогою плеча (дет. 1) з валом (дет. 3), якому повідомляє обертальний рух. З пальцем кривошипа шарнірно з'єднується шатун, що йде від поршня.

Рис. 253. Кривошип

Прочитавши креслення (рис. 254), встановлюємо за специфікацією, що у ньому зображено кривошип. Дано головний вид і розріз. Головний вид містить місцевий розріз. Зображення деталі 3 містить місцевий розріз.

Рис 254. Складальний креслення кривошипу

Деталь 6 – болт має головку у вигляді шестикутної призми. Основні розміри болта: різьблення Мб, довжина стрижня 25 мм. Це ми дізнаємось зі специфікації. Знаючи номер стандарту, можна визначити розмір під ключ (він дорівнює 10 мм), висоту головки (4 мм) та інші розміри.

Рис. 255. Схема роботи кривошипу

Деталь 5 - гайка з різьбленням М6 має форму шестикутної призми.

Деталь 2 називається "палець". Він складається з трьох циліндрів та усіченого конуса. Конічний кінець деталі 2 розклепаний, що забезпечує нерухомість з'єднання з деталлю 1.

Шпонка (дет. 4) призматична. Висота та ширина шпонки по 6 мм, довжина 14 мм. Це ми також дізнаємось зі специфікації.

У деталі «плечо» чотири отвори: один конічний, другий циліндричний під вал діаметром 21 мм і два також циліндричні під болт Мб. Болт та гайка служать для стягування лапок плеча, яке затискає вал. Деталі 1 та 3 з'єднуються призматичною шпонкою.

Розміри діаметр 16 та 24 є приєднувальними, розмір 160 габаритний.

На деталі 4,5 та 6 складати креслення не треба, оскільки вони стандартизовані.

Таким чином, креслення прочитано. Виріб подумки розібрано на окремі деталі. Виділено ті з них, на які потрібно скласти креслення, визначивши необхідну кількість зображень, положення для головного вигляду, відзначивши поверхні, що сполучаються і вибравши масштаб.

На малюнку 256 дано креслення деталі 2 – пальця. На кресленні, де він представлений у поєднанні з іншими деталями, палець показаний на двох зображеннях, а тут на одному, так як форма його повністю виявляється одним видом.

Рис. 256. Креслення деталі 2 кривошипа

На малюнку 257 дано креслення плеча. Розміри, яких не було на рисунку 254. визначено за допомогою кутового масштабу (див. вказівку до роботи № 20). Розміри шпонкового паза 6 і 2,8 мм взяті з довідкової таблиці (див. § 33).

Рис. 257. Креслення деталі 1 кривошипа

Розміри поверхонь, що сполучаються (для діаметрів 16 і 21) взаємно узгоджені.

Креслення. Урок 28 (другий рік навчання, 9 клас). 1.Тема «Читання складальних креслень. Практична робота 8» 2.Гордова Надія Семенівна, вчитель креслення Видрінської середньої загальноосвітньої школи Кабанського району, республіки Бурятія 3.Предмет: креслення. 4.Презентація Microsoft PowerPoint 5.Microsoft PowerPoint, Internet Explorer, власні розробки, дидактичний матеріал, Підручник І.А.Ройтмана, Я.В.Владімірова, демонстраційні моделі, таблиці. 6.На уроках креслення 7.Для учнів 9 класів 8.Об'єм: 14 слайдів, 515 Кб.


Експрес-опитування 1. Що вказується на складальних кресленнях: зображення деталі чи складальної одиниці? 2. Для чого призначені складальні креслення? Для складання складальної одиниці з окремих деталей 3. Чи застосовують розрізи і перерізи при виконанні складальних креслень? 4.Де на кресленнях вказують назви деталей, що входять у виріб? У таблиці - специфікації 5. Чи потрібно на складальних кресленнях наносити всі розміри деталей, що входять у виріб? Ні. 6. Що означають цифри, що стоять на полицях ліній-виносок? Номери деталей на кресленні 7. Як штрихувати на складальних кресленнях три деталі? У різні боки, зі зміною відстані між лініями штрихування 8. Яким чином у розрізі показати вузькі площі перерізу, ширина яких на кресленні дорівнює 2 мм і менше? Показують зачорненими 9. Згадайте, що означає «прочитати робоче креслення деталі»? Уявити її об'ємну форму, розміри, розташування всіх її елементів. Оцінювання результатів: (9, 8 правильних відповідей – «5», 6.7 правильних відповідей – «4», 4.5 правильних відповідей – «3»)









Порівняльно-порівняльна характеристика: Робочий кресленняСкладальний креслення Виконуються за стандартами ЕСКД (формати, основний напис, лінії, шрифти і т.д.) Використовуються зображення (види, перерізи, розрізи), умовності та спрощення Служить для складання виробу з деталей Проставлено всі розміриГабаритні, приєднувальні, установочні


Прочитати креслення деталі означає: за плоскими зображеннями на кресленні деталі уявити її об'ємну форму, конструкцію, розміри, розташування всіх її елементів. Прочитати складальне креслення означає: за плоскими зображеннями складальної одиниці представити її об'ємну конструкцію, форму та габарити її окремих деталей, їх розташування та з'єднання, а також принцип дії виробу.




Порядок читання складальних креслень. Знайти назву виробу. Встановити, які зображення (види, перерізи, розрізи) дано на кресленні. Користуючись специфікацією, розглянути зображення кожної деталі, визначити їхню геометричну форму. Визначити, як поєднуються між собою деталі. Знайти інші дані, наведені на кресленні (розміри, технічні вимоги, тощо).


Висновок: По складальним кресленням збирають вироби, крім того, по складальним кресленням знайомляться з конструкцією виробів, їх принципом дії, а також, по складальним кресленням, вироби регулюють у процесі роботи, встановлюють (монтують) на робочому місці, ремонтують виріб.