Креслення практична робота 18 читання складальних креслень. Конспект уроку креслення на тему "читання складальних креслень". компетенція. знання. знання типових з'єднань: болтове, гвинтове, шпилькове, шпонкове, штифтове, зварювальне, заклепувальне і т. д. розум

Урок розроблено вчителем

Горлівської загальноосвітньої

школи І – ІІ № 35

Душкіної І. А.
Урок №19(Урок № 5 у темі № 13 «Читання та деталування складальних креслень»)

Дата ………..

Клас 9

Тема: Детування складальних креслень. Призначення та зміст

процесу деталування складальних креслень.

Цілі уроку:


  • Освітня:ознайомити учнів із поняттям, призначенням та змістом процесу деталування за складальними кресленнями, закріплення умінь учнів у читанні складального креслення та написання креслярського шрифту, орієнтування на інженерні професії

  • Виховна:сприяти вихованню працьовитості, акуратності, культури праці та дбайливого ставленнядо креслярських інструментів.

  • Розвиваюча:сприяти подальшому розвитку пам'яті, уваги, окоміру; сприяти розвитку логічного, аналітичного та просторового мислення; сприяти розвитку інтересу до технічних дисциплін та конструювання.
Навчальні посібники, креслярські інструменти, приладдя та матеріали.

Для вчителя:


  • підручник «Креслення.8 – 9кл.» за ред. В.К. Сидоренко

  • ребус «Детування»

  • навчальні таблиці, що містять: 1) зображення складального креслення виробу; 2) зображення креслень деталей, отриманих у процесі деталування цього складального креслення

  • електронний варіант таблиць, завдань для гри, карток (за наявності необхідного обладнання)

  • відеофільми з деталізації різних виробів: https://www.youtube.com/watch?v=7EGiOTD1awI&list=PLElpKZ5QlQVjbn4gsXkK_8frV4PyaFA_C

  • крейда для роботи на дошці.
Для учнів:підручник, учнівський зошит у клітку, креслярські

приладдя та інструменти.

Тип уроку:комбінований.

Хід уроку


  1. Організаційний етап:
- Привітання

Організація робочого місця учнів, видача відсутніх навчальних посібників, креслярських інструментів, приладдя та матеріалів із фонду кабінету для роботи на даному занятті. Перевірити готовність до уроку.

Перевірка явки учнів.

Заповнення вчителем класного журналу

Оголошення теми уроку та запис креслярським шрифтом у зошит.
3.Актуалізація опорних знань
Повторення та закріплення вивченого матеріалу на попередніх урокахпроведемо в ігровій формі "Так / ні".Вам буде запропоновано запитання, які вимагають відповіді «Так» або «Ні». Відповідь «Так» ми вітаємо бавовною (оплески), відповідь «Ні» відзначаємо тишею. Починаємо. Будьте уважні!

1.Складальний креслення– це

а) зображення деталі, що містить необхідну інформацію для її виготовлення - НІ

б) ескізи окремих деталей, що входять до збірної одиниці - НІ

в) наочне зображення складальної одиниці - НІ

г) креслення, що містить зображення виробів з декількох деталей, що виконують одну або кілька функцій, а також дані для її збирання та контролю – ТАК

2. З'єднання деталей бувають:

а) симетричні – НІ

б) несиметричні- НІ

в) рознімні - ТАК

г) нероз'ємні - ТАК

д) комбіновані – НІ
3. Роз'ємні з'єднання– це
а) з'єднання, які можна розібрати, зруйнувавши 1 - 2 деталі, що входять до їх складу - НІ

б) з'єднання, які можна розібрати, не руйнуючи деталей, що входять до їх складу ТАК

в) з'єднання, які можна розібрати, зруйнувавши всі деталі, а потім з'єднати, використовуючи різні ремонтні роботи (склейування, пайку тощо) – НІ

4. До роз'ємних сполук відносять:

а) болтове - ТАК

б) заклепувальне - НІ

в) шпилькове - ТАК

г) зварене - НІ

д) шпонкове - ТАК

е) клейове - НІ

ж) гвинтове - ТАК

з) штифтове - ТАК
5. Читання креслень має такі етапи роботи:
а) вивчається основний напис - ТАК

б) визначаються зображення, якими представлений виріб – ТАК

в) виконується наочне зображення складальної одиниці – НІ

г) вивчається специфікація та визначається форма окремих деталей – ТАК

д) виконується креслення складальної одиниці – НІ

е) визначається, як з'єднані деталі між собою ТАК

ж) вивчаються додаткові відомості, написи, розміри - ТАК

Гра закінчена. Чи є хлопці, які не помилилися жодного разу? Молодці!

Завжди слід пам'ятати, що у навчанні найголовніше – це встановлення істини. Якщо ви помилилися, то ви запам'ятали вірні відповіді.
3. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні ми поглибимо та систематизуємо свої знання про складальні креслення, що дозволить нам на наступних уроках успішно виконати практичну роботу з деталювання складального креслення.

Оголошення цілей та завдань уроку:

Сьогодні на уроці ми маємо:


  • Ознайомитися з поняттям деталування за складальним кресленням, його призначенням та змістом процесу деталування

  • Як завжди, ми повинні бути уважні, мислити, аналізувати, представляти і не марнувати час.
4. Пояснення нового матеріалу.

  • Запишемо у зошитах число та тему уроку. Пишемо акуратно креслярським шрифтом «Деталювання складальних креслень».
Вироби, що складаються з кількох деталей, збирають за складальними кресленнями. Але щоб зібрати виріб за складальним кресленням, потрібно попередньо виготовити деталі, а значить, потрібно виконати креслення, за якими на виробництві ці деталі виготовлять.

Процес складання креслень деталей за кресленнями виробів, що складаються з кількох деталей, називаютьдеталізацією.

Перед початком деталування слід прочитати складальне креслення. Це дає можливість визначити будову виробу, взаємодію його складових частинта їх призначення. Цей процес передбачає умовне розчленування виробу на окремі деталі та виконання креслень кожної з них (це виконується в конструкторських бюро). За цими кресленнями на виробництві виготовляють деталі робітники різних профілів (наприклад, токарі), і лише потім у складальному цеху з деталей по складальному кресленню збирають виріб збирачі.

Розглянемо суть процесу деталування з прикладу складальної одиниці «Упор». Вона стане зрозумілою, якщо ми порівняємо 2 креслення.

На першому кресленні ми бачимо складальний креслення та наочне зображення виробу, на другому – цей виріб розчленований на окремі деталі та виконані робочі креслення двох деталей. Давайте уважно вивчимо ці зображення. (Учні розглядають креслення)

Проблемна ситуація.

За специфікацією бачимо, що складальна одиниця складається з 5 деталей. Назвіть їх (корпус, сухар, гвинт, шпилька, гайка) Чому ж креслення складено лише на 2 деталі?

Хвилина на обмірковування. Ваші версії!

(Діти повинні визначити, що на зображенні не складені креслення на елементи кріпильних з'єднань - гвинт, шпилька і гайка, а їх креслення та інші дані, як ми знаємо з попередніх уроків, знаходяться в спеціальних машинобудівних довідниках, тому що це стандартні деталі)

Висновок:на стандартні деталі робочі креслення не складаються.

Щоб полегшити роботу зі складання креслень, рекомендується це виконувати у такому порядку:


  1. Прочитати креслення виробу у вивченій раніше послідовності, звернувши особливу увагу на форму деталей, їх призначення та взаємодію.

  2. Подумки розібрати виріб на окремі деталі.

  3. Виділити стандартизовані деталі, куди складають креслення.

  4. Визначити кількість зображень, необхідних під час креслення кожної деталі. При цьому не можна копіювати його з креслення, що підлягає деталі.
Проблемне питання:чому не можна копіювати кількість зображень зі складального креслення на робоче креслення?

(Діти самі повинні відповісти, що кількість видів на кресленні повинна бути мінімальною, але достатньою для виготовлення деталі. Для скорочення кількості зображень є різні умовності, знаки, ще можна застосувати розрізи, перерізи. Наприклад, циліндричні поверхні можна зобразити 1 видом у поєднанні з розрізом , а складальний креслення містить 2 або 3 види і на всіх видах є цей елемент. Якщо учням важко зробити такий висновок, вчитель допомагає)


  1. Знайти сполучені поверхні деталей, тобто. поверхні, що взаємодіють з поверхнями інших деталей (наприклад у шпонкових з'єднаннях шпонка і шпонковий паз на валу). Необхідно обов'язково користуватися довідниками, особливо якщо деталь зустрілася вам вперше, або щось забулося. Це допомагає розвантажити пам'ять від великої кількості інформації, прискорює виконання роботи, або, навпаки, дасть вам більше відомостей.
Подивіться на таке креслення. Під час вивчення сполук ми не стикалися з такими деталями. Саме в довіднику ви знайдете її зображення, розміри, інші необхідні дані. Деталь називається «Шплінт»

Наприклад, у специфікації складального креслення зустрілося позначення: "Шплінт 1,5 х 15 ГОСТ 397-79". Ви не знаєте, яку форму має деталь і що означають цифри цього запису. З довідника дізнаємось, що деталь має таку форму, Позначення треба розуміти так: шплінт для отворів діаметра d = 1,5 мм, довжина шплінта 15 мм.


  • Виконувати деталі кожної деталі необхідно на окремих листах. Їхній формат залежить від масштабу.

  • Основний напис необхідно заповнювати, використовуючи дані специфікації.
Тепер давайте спробуємо виконати усне деталування виробу «Кривошип»

5. Практична робота (разом з учителем)

На малюнку дано наочне зображення кривошипу. Кривошип передає рух від шатуна до валу, перетворюючи поступальний рух поршня на обертальний рух валу.

Схема роботи кривошипу

На малюнку нижче наведено креслення кривошипу. Він є ексцентрично розташований палець (дет. 2), з'єднаний за допомогою плеча (дет. 1) з валом (дет. 3), якому повідомляє обертальний рух. З пальцем кривошипа шарнірно з'єднується шатун, що йде від поршня.

Читання креслення

Прочитавши креслення, встановлюємо за специфікацією, що у ньому зображено кривошип. Дано головний вид і розріз. Головний вид містить місцевий розріз. Зображення деталі 3 містить місцевий розріз.


  • Деталь 6 – болт має головку у вигляді шестикутної призми. Основні розміри болта: різьблення Мб, довжина стрижня 25 мм. Це ми дізнаємось зі специфікації. Знаючи номер стандарту, можна визначити розмір під ключ (він дорівнює 10 мм), висоту головки (4 мм) та інші розміри.

  • Деталь 5 – гайка з різьбленням Мб має форму шестикутної призми.

  • Деталь 2 називається "палець". Він складається з трьох циліндрів та усіченого конуса. Конічний кінець деталі 2 розклепаний, що забезпечує нерухомість з'єднання з деталлю 1.

  • Шпонка (дет. 4) призматична. Висота та ширина шпонки по 6 мм, довжина 14 мм. Це ми також дізнаємось зі специфікації.

  • У деталі «плечо» чотири отвори: один конічний, другий циліндричний під вал діаметром 21 мм і два також циліндричні під болт Мб. Болт та гайка служать для стягування лапок плеча, яке затискає вал. Деталі / та 3 з'єднуються призматичною шпонкою.

  • Розміри діаметр 16 та 24 є приєднувальними, розмір 160 габаритний.

  • На деталі 4, 5 а 6 складати креслення не треба, оскільки вони стандартизовані.
Таким чином, креслення прочитано. Виріб подумки розібрано на окремі деталі. Виділено ті з них, на які потрібно скласти креслення, визначивши необхідну кількість зображень, положення для головного вигляду, відзначивши поверхні, що сполучаються і вибравши масштаб.
Виконання креслень

Деталь «Палець» виконаний в одному вигляді, тому що форма його повністю виявляється, хоча на складальному кресленні він зображений на 2 проекціях.

Наступна деталь "Плечо". Креслення наведено нижче. Зверніть увагу.На ньому з'явилися розміри, які не були вказані на складальному кресленні. Вони визначені за допомогою кутового масштабу. Як це виконується, ми вивчимо на наступних уроках.

Деталь «Вал» не виконується, оскільки форма її загальновідома, а розміри паза шпонки 6 і 2,8 мм, який є в ньому взяті з довідкової таблиці
Розміри поверхонь, що сполучаються (для діаметрів 16 і 21) взаємно узгоджені.


Детування виконано.

6. Домашнє завдання:


  • Прочитати матеріал підручника на стор.195-198

  • Розібрати усно деталування на рис. 237, 238

  • Творче завдання за бажанням та вибором учнів скласти кросворд або ребус із ключовим словом «Детування»
7. Підбиття підсумків уроку.

  • Вчитель дає загальну характеристикунавчальної діяльності на уроці; при цьому повідомляє їм про досягнення цілей уроку, виявлені недоліки та шляхи їх усунення;

  • об'єктивно оцінює результати колективної та індивідуальної праці, відзначає найкращих.

Рефлексія:

Сьогодні я пропоную вам оцінити свій стан після уроку за графіком.


8. У вільну хвилину – перегляд відео(посилання в устаткуванні уроку) за наявності необхідного обладнання

додаток

1 Складальний креслення та наочне зображення «Упор»

№ 2. Окремі деталі «Упору» та креслення деталей

№ 3. Шплінт

№ 4 Кривошип

№5. Складальний креслення кривошипу

№6 Схема роботи кривошипу

№ 8 Креслення деталі 2 кривошипи

МБОУ «Тагнінська ЗОШ»

Заларинського району

Іркутської області

Вчитель креслення та технології

Третьякова Олена Миколаївна

Урок креслення 9 клас

Тема урока:Практична робота № 18 «Читання складальних креслень»

Тип уроку:Узагальнення та закріплення знань на тему: «Складальні креслення»

Цілі та завдання уроку:

Обладнання уроку:мультимедійний комплекс, презентація, створена у програмі МS Power Point, підручник О. Д. Ботвінніков, В.М. Виноградов, І.С. Вишнепольський *АСТ*Астрель* Москва*2009 р. Таблиці 16, 17, 18, 19, геометричні фігури, картки - завдання, зразок виконаної роботи.

Базові знання учнів:-креслення, -складальний креслення, -складальна одиниця, -види розрізів, -правила нанесення розмірів, -правила нанесення розрізів, -правила креслення полиць виносок, -правила нанесення номерів позицій.

Поурочний контроль:виступ учнів біля дошки, читання креслень з плакатів, пояснення по екрану, самостійна робота з картками.

Міжпредметні зв'язки:

    Геометрія.

  • технологія

Методи та прийоми роботи:оповідання учнів, порівняння та читання креслень, бесіда, дискусія, робота з таблицями та плакатами, робота з підручником, індивідуальна (диференційована робота за картками).

Хід уроку.

1.Організаційний момент.

На уроці нам знадобиться фламастери або кольорові олівці, креслярський інструмент.

Приготуйте ваше робоче місце, залиште лише потрібне.

2. Мотивація навчальної діяльності. (слайд 1)

У вік розвитку науки і техніки будь-яка людина, що поважає себе, повинна вміти розібрати і зібрати не складний виріб, вміти описати його в розмові з співрозмовником, накидати ескіз цього виробу на аркуші паперу.

(слайд 2)

І щоб впоратися з практичною роботою та прочитати складальне креслення, нам потрібно знати основні правила читання складального креслення та відповісти на деякі питання.

3.Формування знань, умінь та навичок.

    Повторення та закріплення

    Яку форму мають ці геометричні постаті? (Слайд 3)

Вчитель показує геометричні тілана слайді, а учні повинні вибрати їх із представлених моделей, назвати та показати.

(слайд 4)

-відповіді учнів (Всі розміри на складальних кресленнях не показують. Показують габаритні, приєднувальні, осьові)

слайд 5)

-відповіді учнів (Фронтальний, горизонтальний, профільний. Повний, з'єднання частини виду та розрізу, з'єднання половини виду та розрізу)

4) Як у розрізі складального креслення показується штрихування різних деталей

(Гвинт, шпонка, болт, шайба, гайка, вал)? (слайд 6)

-відповіді учнів (Ці деталі в розрізі не штрихуються, якщо січна площина пройшла вздовж осі симетрії)

(слайд 7)

-відповіді учнів (Специфікація. Вписується Ф.І. креслення, що перевірив, дата виконання креслення, назва виробу, назви деталей у виробі за номерами позицій, матеріал, з якого виконані деталі, розміри стандартних деталей, наприклад гвинта, болта, гайки, масштаб зображення)

(Слайд 8)

-відповіді учнів (Полиці виноски. Строго вертикально по порядку та строго горизонтально)

7) Прочитаємо усно складальне креслення ( слайд 9), таблиці 16-19

За таблицями учні читають складальні креслення за планом запропонованим у підручнику на стор.185-186 параграф 35.

4. Практична робота №18

Зараз я вам нагадаю, як виконати завдання, яке вам буде надано для практичної роботи (показую картку) і (слайди 10-12)

Картки різні за складністю - найлегші, за успішного виконання, оцінюються на «4» і найскладніші будуть оцінюватися на «5»

У картці 4 завдання

План – схема на дошці (слайд 13)

    Завдати розмірні лінії.

    Правильно показати розріз (нанести штрихування).

    Правильно показати кількість деталей на кресленні за допомогою полиць – виносок та правильно розставити номери позицій.

Повторити завдання (Для осмислення виконуваної роботи)

А ось картки із виконаним завданням.

5) Практична робота учнів.

6) Перевірка та збір карток, самоперевірка.

ДЯКУЮ ЗА РОБОТУ! (Слайд 14)

Література: Підручник О. Д. Ботвінніков, В.М. Виноградов, І.С. Вишнепольський *АСТ*Астрель* Москва*2009 р.

Перегляд вмісту презентації
«Читання складальних креслень»

МБОУ «Тагнінська ЗОШ»

Заларинського району

Іркутської області

Вчитель креслення та технології

Третьякова Олена Миколаївна

Урок креслення у 9 класі Тема: Практична робота № 18 «Читання складальних креслень»


  • Цілі та завдання уроку:
  • Формувати знання про призначення, оформлення складальних креслень.
  • Вчити порівнювати та читати робочі та складальні креслення, читати специфікацію.
  • Розвивати просторове мислення та пам'ять, як умову підготовки до праці та творчої діяльності.
  • Виховувати прагнення сумлінно та раціонально виконувати навчальні завдання, розвивати пізнавальний інтерес та логічне мислення.
  • Ознайомити з найважливішими правилами, позначеннями, що застосовуються в технічному кресленні, та їх значенням у сучасній науціта виробництві.
  • Сприяти розвитку учнів культури праці, навичок правильної організації робочого місця, раціональних прийомів роботи креслярським інструментом акуратності та точності у роботі.











  • Розфарбуйте кожну деталь своїм кольором.
  • Нанести розмірні лінії
  • Правильно показати розріз (нанести штрихування)
  • Правильно показати кількість деталей на кресленні за допомогою полиць – виносок та правильно розставити номери позицій


Література

Підручник О. Д. Ботвінніков, В.М. Виноградов, І.С. Вишнепольський *АСТ*Астрель* Москва*2009 р.

Крайнє або проміжне положення деталі. На малюнку 232 зображення штовхача продовжено вгору штрихпунктирною з двома точками тонкою лінією. Що це означає?

Товкач рухається вгору і повертається у вихідне положення. На складальних кресленнях крайнє або проміжне положення деталі показують штрихпунктирною з двома точками тонкою лінією.

Зверніть увагу, що у вигляді А (див. мал. 232) ручка (дет. 2) не показана. Форма цієї деталі визначається за іншими зображеннями. На даному вигляді вона закривала б частину рукоятки, що має отвір з різьбленням. У разі деталь не показують, але в кресленні роблять напис: «Ручка (дет. 2) не показана».

Зображення прикордонних деталей. Іноді на складальному кресленні треба показати деталі, що не входять у цей виріб. Частина такої деталі показана малюнку 248. Її обводять тонкою лінією. Це дає можливість відрізнити її від деталей, що входять у виріб.

Зображення ущільнювальних пристроїв. Для запобігання просоченню рідини, пари або повітря між рухомими деталями різних кранів, вентилів та трубопроводів застосовують ущільнювальні пристрої.

Один з них - сальниковий пристрій (мал. 242). Для ущільнюючого набивання в ньому використана просолена пенька, що здавлена ​​за допомогою натискної втулки. Втулка (вона вказана стрілкою із цифрою 1) з'єднана з корпусом деталі різьбленням. Затягуючи втулку, можна стискати набивку, щоб вона щільно прилягала до циліндричної осі. На кресленні набивка (вона позначена стрілкою з цифрою 2) заштрихована у клітину як неметалевий матеріал (див. рис. 198).

Рис. 242. Сальниковий пристрій

При кресленні сальникових пристроїв натискну втулку завжди зображують у висунутому (початковому) положенні.

Скорочення кількості та розміру зображень. На складальних кресленнях, як і на кресленнях деталей, для скорочення кількості зображень можна поєднувати половину виду з половиною розрізу (рис. 242 та 243). Можна також з'єднувати частину виду із частиною розрізу.

Рис. 243. Умовне зображення повторюваних елементів

Щоб скоротити розмір зображення, не зменшуючи масштабу, застосовують урвище (див. мал. 242, вид зверху).

Зображення однакових елементів. Допускається замість кількох однакових елементів зображати на складальних кресленнях лише одне із них. Так, наприклад, на рисунку 243 зображено лише один болт із гайкою (дет. 3 та 4). Положення інших показано перетином центрових ліній. На малюнку 242 показано лише одне з чотирьох однакових отворів під болти.

  1. Якою лінією вказують на складальних кресленнях крайнє чи проміжне положення деталі? Коли застосовується таке зображення?
  2. Як розуміти напис на складальному кресленні: «Ручка (дет. 2) не показана»?
  3. Коли на складальному кресленні деталь обводять не основною, а тонкою лінією? Що це означає?
  4. Як скорочують кількість зображень на складальному кресленні, якщо треба показати і зовнішній вигляд, і внутрішній пристрій виробу?

Практична робота № 18. Читання складальних креслень

  1. На рисунках 244-248 наведено складальні креслення п'яти різних виробів, а на малюнку 249 - наочні зображення шести виробів. Деякі з них дано на малюнках 244-248, але не всі. Визначте, на яких наочних зображеннях, позначених літерами, представлені ті вироби, які містяться і на складальних кресленнях. Запишіть у робочого зошита, на якому з наочних зображень який виріб представлено. Форма запису: «На наочному зображенні А викреслено...» (назва виробу взяти зі складального креслення).

    Не забудьте, що не до всіх складальних креслень дані наочні зображення.

  2. Прочитайте складальні креслення, вказані вчителем на рисунках 244-248, дотримуючись послідовності, що наведена в 35. На запитання (у тому числі додаткові) дайте відповідь письмово.

Додаткові питання до складальних креслень

Рис. 244. Креслення для читання

До малюнку 244

  1. Чому не заштрихована деталь 37
  2. Чому деталь 2 заштрихована хрест-навхрест?

Рис. 245. Креслення для читання

До рисунку 245

  1. Зображення Б-Б є розрізом чи перетином?
  2. Навіщо воно дано?

Рис. 246. Креслення для читання

До малюнку 246

  1. Навіщо виконаний розріз А – А?
  2. Яка форма деталі 5?

Рис. 247. Креслення для читання

До малюнку 247

  1. Чому деталь 3 заштрихована хрест-навхрест?
  2. Чому штрихування деталей 1 і 2 має різний напрямок?

Рис. 248. Креслення для читання

До малюнку 248

  1. Якою лінією зображена оброблювана деталь?
  2. Чому спеціальний гвинт (дет. 3) на розрізі А-А не заштрихований, а на розрізі Б-Б заштрихований?
Виконайте технічні малюнки однієї-двох деталей, запропонованих учителем. Виконати роботу вам допоможе відповідне наочне зображення.

Рис. 249 Завдання для вправ

Призначення та влаштування складальних одиниць, що входять до практичної роботи № 19.

  1. До дверного полотна ручку (мал. 244) кріплять за допомогою шурупів, для яких на підставі (дет. 1) передбачені отвори. Складається ручка з основи та рукоятки, з'єднаних за допомогою гвинта (дет. 3).
  2. Знімач (рис. 245) - пристрій для зйомки шківів, підшипників та інших деталей з валів.

    Основні деталі зйомника: коромисло (дет. 1), на яке одягнені захоплення (дет. 3) та натискний гвинт (дет. 2). Запобігає зісковзування захоплення з коромисла обмежувач (дет. 4), закріплений гвинтами (дет. 5).

    Демонтований пристрій встановлюють на виступи захватів. Зйомка деталей здійснюється шляхом обертання гвинта, в отвір якого з цією метою вставляють стрижень (важіль).

  1. Пристосування (рис. 246) - кондуктор застосовується при свердлінні отворів на плитках, що в даному випадку мають прямокутний виступ.

    Основа (дет. 1) кондуктора з'єднана з плитою (дет. 2) штифтами (дет. 5) та гвинтами (дет. 6). Зверху в плиті знаходиться направляюча втулка (дет. 3), збоку вкручена рукоятка (дет. 4).

    При свердлінні отвору виступ оброблюваної деталі вставляють у прямокутний отвір основи, свердло прямує через втулку зверху.

  2. Ролик (рис. 247) є опорою для переміщення важких предметів. Його використовують наборами по кілька штук. Ролик (дет. 2) з гумовою шиною (дет. 3) кріплять до основи (дет. /) за допомогою болта (дет. 4) та гайки (дет. 5) з шайбою (дет. в).
  3. Кондуктор накладної (рис. 248) застосовують при свердлінні, в даному випадку двох отворів діаметром 4,2 оброблюваної деталі. Гвинт (дит. 3) кондуктора кріплять до столу свердлильного верстата. Після установки оброблюваної деталі її накладають плиту (дет. 1), яка закріплюється гаком (дет. 4). Гак забезпечує легке та швидке кріплення плити кондуктора.
  • У програмі 9 класу зображення з'єднань деталей безпосередньо передують переходу до вивчення складальних креслень.

  • Це тематичної близькістю цих розділів. Креслення з'єднання деталей можна як спрощену різновид складального креслення.

  • Проте загалом обидва види зображень є за змістом тотожними. Креслення роз'ємних і нероз'ємних з'єднань деталей можна розцінювати як фрагменти складальних креслень.

компетенція.ЗНАННЯ. Знання типових з'єднань: болтове, гвинтове, шпилькове, шпонкове, штифтове, зварювальне, заклепувальне і т. д. ВМІННЯ. Уміння розрізняти їх і пізнавати на кресленнях, як прикладів найпростіших складальних креслень.

  • Використовувати репродуктивний метод, у формі гри.

  • Демонстрація знань учнями, отриманих на попередніх уроках.

  • (Вчитель показує вибірково креслення типових з'єднань деталей при цьому припускаючи помилок, а учням необхідно підтвердити колірним жетоном: червоний - не вірно,

  • зелений – правильно.


Вивчення нового матеріалу

  • Ставимо проблему перед учнями. (Які б ви поставили питання на тему «Читання складального креслення?»

  • Запитання учнів.

  • Що ми розуміємо під читанням складального креслення?

  • Яка послідовність читання складального креслення?

  • Які виникають труднощі під час читання складальних креслень?

  • Аналіз подібних питань показує, що вони можуть бути розділені на три основні групи.

  • Питання геометричного та проекційного характеру;

  • Питання які стосуються спеціальних умовностей і спрощень, що застосовуються на складальних кресленнях;

  • Питання конструктивного характеру, що стосуються влаштування складальної одиниці, конструкції її деталей, призначення, дії, порядку розбирання та складання.


Ознайомити з поняттям складального креслення; умовностями та спрощеннями на складальних кресленнях; дати поняття "специфікація", "номери позицій".

  • Знання

  • Поняття та визначення «складального креслення», «деталь», «виріб», «специфікація».

  • Практичне застосування складальних креслень, використання в професійної діяльності.

  • Розташування видів на складальних кресленнях, додаткові та місцеві види; розрізи та перерізи, номери позицій, лінії винесення, полиці, нанесення розмірів.

  • Алгоритм читання складального креслення.


Складальний креслення, призначення складального креслення


Прочитати складальний креслення - це значить уявити форму та конструкцію виробу, зрозуміти його призначення, принцип роботи, порядок складання, а також виявити форму кожної деталі в даній складальній одиниці. (Метод репродуктивний, частково-пошуковий. Форма фронтальна, індивідуальна)

  • Алгоритм читання складального креслення

  • 1. Вивчити зміст основного напису, з'ясувавши назву складальної одиниці та масштаб її зображення.

  • 2. Розглянути на складальному кресленні види, розрізи, перерізи та подати форму та розміри зображеного на ньому виробу.

  • 3. Використовуючи специфікацію, визначити, з яких деталей складається виріб, з'ясувати назву кожної з них і матеріал, з якого вони виготовлені.

  • 4. Визначити форму кожної деталі, розглянувши їх зображення на складальному кресленні.

  • 5. Виявити види з'єднань деталей, використаних у виробі. Виділити стандартизовані деталі, на які не виконують креслення.

  • 6. Встановити принцип роботи та послідовність складання виробу.


Розміри, що наносяться на складальних кресленнях

  • До них відносяться:

  • 1. Габаритні розміри, тобто найбільші зовнішні розміри виробу за трьома вимірами (висота, довжина, ширина).

  • 2. Настановні розміри, тобто розміри, які необхідні для встановлення складальної одиниці за місцем використання.

  • Це розміри, що визначають правильність установки виробу під час монтажу: відстань між центрами отворів для встановлення болтів, гвинтів, шпильок тощо.

  • 3. Приєднувальні розміри, тобто розміри елементів деталі, вироби, що забезпечують можливість приєднання їх до іншого виробу

  • 4. Монтажні розміри, тобто розміри, необхідні для правильної установки деталей щодо один одного, наприклад, розміри між центровими та осьовими лініями.

  • 5. Довідкові розміри проставляються лише у разі, якщо це необхідно. Іноді на складальних креслення всі розміри можуть бути довідковими. Найчастіше на складальних кресленнях габаритні розміри є довідковими.


Специфікація складального креслення

  • Кожне складальне креслення супроводжується специфікацією.

  • Специфікація - це текстовий конструкторський документ, визначальний склад складальної одиниці, комплексу чи комплекту.

  • Опис специфікації дається у ГОСТ 2.108-68, ГОСТ 2.105-79 та ГОСТ 2.113-73. Вона виконується на аркуші формату А4, який оформляється внутрішньою рамкою та містить основний напис креслення. Над основним написом розміщуються графи специфікації.

  • Допускається специфікацію складальної одиниці поєднувати з кресленням, якщо він виконаний на аркуші формату А4.

  • На навчальних кресленнях складальних одиниць дозволяється зменшувати розміри основного напису та заповнювати специфікацію у скороченому вигляді.


Умовності та спрощення на складальних кресленнях


Формування умінь та навичок читання складального креслення.

  • ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ОТРИМАНИХ НА УРОКУ

  • Методи

  • За джерелом знань: практичний, наочний.

  • За характером пізнавальної діяльності: частково-пошуковий.

  • Читання креслення (проблема):

  • Уявіть, що в магазині купили виріб, який потрібно зібрати самостійно. Які ваші перші дії?

  • Форми

  • Робота у парі.

  • Індивідуальна.


Закріплення знань здобутих на уроці

  • ПРАКТИЧНА РОБОТА № 18 Читання складальних креслень

  • 1. На рисунках 244-248 наведено складальні креслення п'яти різних виробів, а на малюнку 249 - наочні зображення шести виробів. Деякі з них дано на малюнках 244-248, але не всі. Визначте, на яких наочних зображеннях, позначених літерами, представлені ті вироби, які містяться і на складальних кресленнях. Запишіть у робочому зошиті, на якому з наочних зображень який виріб представлений. Форма запису: «На наочному зображенні А викреслено...» (назва виробу взяти зі складального креслення).

  • Не забудьте, що не до всіх складальних креслень дані наочні зображення.

  • Подібного роду завдання розвивають увагу та логічне мислення


Читання креслення нескладної складальної одиниці Завдання містить метод "мозкового штурму" на логічне мислення. Вчить аналізувати форму виробу та його призначення.

  • На кресленні водопровідного крана припущено помилку.

  • представити форму та конструкцію виробу;

  • зрозуміти його призначення, принцип роботи;


Метод «вир проблем і рішень»

  • Для цього методу необхідно розділити групу учнів на підгрупи по 2-3 людина.

  • Кожній групі лунає завдання та кольорові маркери (що б кожна група мала свій індивідуальний колір)

  • Кожній групі по жеребу дістається складальне креслення, яке необхідно прочитати та відповіді зафіксувати письмово. (5 хв.)

  • За годинниковою стрілкою групи обмінюються складальними кресленнями і зазначає проти кожного пункту:

  • «+» - згодні з цією відповіддю;

  • «-» - не згодні з цією відповіддю;

  • «?» - ця відповідь вимагає пояснення авторів.

  • Таким чином, лист із відповідями групи проходить через усі групи у класі, і кожна група залишає коментарі. Завдяки тому, що кожна команда має свій колір маркерів, це полегшує ідентифікацію маркування. Після повного кола, лист повертається до групи. Команді пропонується ознайомитись з пропозиціями та доповненнями інших груп. Учні представляють свою позицію та відповідають на уточнюючі питання учасників. На виступ та відповіді кожній команді дається по -5 хвилин.

  • Виконання такого завдання можливе як індивідуально, так і в малих групах.


Урок розроблено вчителем

Горлівської загальноосвітньої

школиІ – ІІ № 35

Душкіної І. А.

Урок №18 (№ 4 у темі № 13 «Читання та деталування складальних креслень»)

Дата …………

Клас 9

Тема: практична роботана тему «Читання складальних креслень з

плану»

Цілі уроку:

    Освітня: перевірити знання, вміння та навички учнів у читанні складальних креслень за наведеним планом, закріпити навички читання складальних креслень та написання записів креслярським шрифтом.

    Виховна: сприяти вихованню працьовитості, акуратності, культури праці.

    Розвиваюча: сприяти подальшому розвитку пам'яті, уваги, окоміру; логічного, аналітичного та просторового мислення.

Навчальні посібники, креслярські інструменти, приладдя та матеріали.

Для вчителя:

    підручник «Креслення.8 – 9кл.» за ред. В.К. Сидоренко

    навчальні таблиці, що містять зображення складальних креслень нескладних складальних одиниць, написання креслярського шрифту

    дидактичні матеріали (картки – завдання) за редакцією Е.А. Василенка

    таблиця «Рефлексія»

    електронний варіант таблиць, карток (за наявності необхідного обладнання)

Для учнів: формат А4 у клітку, картки із завданнями, креслярські

приладдя та інструменти.

Тип уроку: контролю та корекції знань, умінь та навичок

Хід уроку

1. Організаційний етап:

Вітання

Організація робочого місця учнів, видача карток із завданнями, креслярських інструментів, приладдя та матеріалів із фонду кабінету для роботи на даному занятті. Перевірити готовність до уроку.

Перевірка явки учнів.

Заповнення вчителем класного журналу

Оголошення теми уроку.

2.Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання.

    Вчитель візуально перевіряє виконання домашнього завдання

3. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні ми перевіряємо ваші знання, вміння та навички у читанні складальних креслень з урахуванням вивчених умовностей та спрощень, які ви отримали на попередніх заняттях та при самопідготовці до практичної роботи. Я сподіваюся, що це дозволить успішно виконати сьогоднішню практичну роботу і на наступному уроці розпочати вивчення теми «Детування складальних креслень»

Оголошення цілей та завдань уроку:

Сьогодні на уроці:

    Учні самостійно повинні прочитати складальне креслення за наведеним планом

    Виконати технічний малюнок вказаної в картці-завданні деталі

    Виявити недоліки та прогалини у знаннях для їх корекції та поповнення у домашній підготовці до наступних уроків

    При цьому ми повинні бути уважними, мислити, аналізувати, представляти і не марнувати час.

    Успіху у роботі

4. Практична робота. Формування умінь та навичок.

4.1. Видача індивідуальних карток – завдань 10 варіантів (додаються)

4.2. Відповіді на запитання за завданням, якщо виникли.

4.3. Самостійна роботаякі навчаються під візуальним контролем вчителя.

5. Підбиття підсумків уроку.

    Вчитель дає загальну характеристику навчальної діяльності під час уроку;

    Збирає роботи

Рефлексія: продовж пропозицію:

    Я не думав(ла), що….

    Я обов'язково…….

    Мені здалося, що…….

    Мені не сподобалося………

    Думаю, що мені знадобиться………

6. Домашнє завдання:

    Повторити матеріал на тему «Читання складальних креслень»

    За бажанням учнів виконати творче завдання з вивченого розділу (підготувати електронну презентацію, скласти кросворд, ребус – на вибір)

додаток

Варіант №1

Завдання 1.

Завдання 2.

Варіант №2

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 1.

Варіант №3

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 1.

Варіант №4

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 1.

Варіант №5

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2 . Виконайте технічний рисунок деталі 3.

Варіант №6

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 1.

Варіант №7

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2.

Варіант №8

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 8.

Варіант №9

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 2.

Варіант №10

Завдання 1. Прочитайте складальне креслення за наведеним планом.

Завдання 2. Виконайте технічний рисунок деталі 1.