Конспект уроку з хімії "металевий зв'язок". Урок з використанням електронного підручника "прості речовини – метали" Лабораторна робота «Фізичні властивості металів»

Таймирське муніципальне казенне освітня установа«Караульська середня школа-інтернат»

Бугрим Лариса Валеріївна, учитель хімії.

Технологічна мапа уроку хімії.

Тема уроку «Прості речовини – метали»

Мета уроку:вивчити фізичні властивості та галузі застосування простих речовин - металів на основі їх будови.

Заплановані освітні результати:

1. Особистісні: формування пізнавального інтересу до вивчення хімії; мотивація учнів отримання нових знань, формування наукового світогляду.

Пізнавальні: встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, проводити спостереження.

Регулятивні: формулювати мету уроку; працювати за планом; оформляти звіт, до складу якого опис спостереження, його результатів, висновків.

Комунікативні: будувати мовні висловлювання в усній та письмовій формах; аргументувати свою думку.

3. Предметні : описувати положення елементів-металів у ПСХЕ Д.І.Менделєєва, класифікувати прості речовинина метали та неметали, характеризувати загальні фізичні властивості металів, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між будовою атома та хімічним зв'язком у простих речовинах-металах.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Засоби навчання:підручник, робочі зошити, презентація, картки із завданнями, колекції металів.

Обладнання: ложка, кухоль, скріпка, термос, шкільний дзвіночок, точила для олівця, склянки з гарячою водою, дріт алюмінієвий, мідний.

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

1) Організаційний етап.

Вітає учнів, визначає готовність до уроку

Вітають учителі, перевіряють свої робочі місця.

Комунікативні: навчаються культурі спілкування.

2) Постановка мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльностіучнів.

Вчитель: на партах кожної групи знаходиться завдання. Вам необхідно їх виконати та визначити тему нашого уроку.

Вчитель організовує роботу з формулювання мети навчальної діяльності, з оволодіння узагальненими способами набуття нових знань

Працюють у групах, виконують завдання та визначають тему уроку.

1 група: розглядає предмети, визначає загальне: всі предмети виготовлені із металів.

2 група: розгадує ребуси

3 група: електронною формулою визначає хімічні елементи.

Визначають тему уроку: "Метали".

Відповідають на запитання, висловлюють свої припущення.

Формулюють конкретну мету своїх майбутніх навчальних дій, що усувають причину труднощів (тобто формулюють, які знання їм потрібні, і чому їм треба навчитися).

Пропонують та узгоджують із учителем тему (головне питання) уроку. Усвідомлюють мету майбутньої діяльності.

Особистісні: особистісне самовизначення. Комунікативні: вчаться висловлювати свої думки, культуру спілкування.

Пізнавальні: вчаться будувати висловлювання; вчаться аналізувати, порівнювати

3) Актуалізація знань.

Вчитель: що ми вже знаємо про метали пригадаємо, виконавши завдання «Вірно-невірно».

Вчитель організовує роботу з виконання завдання картках.

Виконують завдання на картках, використовуючи свої відповіді, заповнюють перепустки у тексті.

Виконують взаємоперевірку

Регулятивні: контроль, оцінка, корекція.

Пізнавальні: загальнонавчальні - вміння структурувати знання, вибір найбільш ефективних способіврішення завдання, вміння усвідомлено та довільно будувати мовленнєвий вислів.

Комунікативні: створення письмової відповіді – контроль, корекція

4) Первинне засвоєннянових знань.

1. Пропонує у групі попрацювати з колекцією металів по інструктивній карті та відповісти на запитання: чи зустрічаємо ми у повсякденному житті ці метали; яке їх положення в ПСХЕ, чи можна провести паралель між будовою атомів-металів та особливостями фізичних властивостей.

2. Організує самостійну роботуз підручником, заповнення таблиці

1. У групі (3-4 особи) працюють із колекціями металів, виконують лабораторну роботу, відповідають на запитання. Спостерігають, аналізують, роблять висновки про фізичні властивості металів.

2. Індивідуально працюють із підручником (смислове читання), виділяють головне, записують у зошит (заповнюють таблицю).

3. Спільно з учителем відповідають питання, роблять узагальнення.

Пізнавальні: вчаться орієнтуватися у підручнику, знаходити та використовувати потрібну інформацію (смислове читання), вчаться будувати висловлювання; навчаються аналізувати, порівнювати, узагальнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки. Комунікативні: вчаться слухати та розуміти мову іншої людини, вчаться самостійно організовувати навчальна взаємодіяпід час роботи у парі, формування вміння висловлювати свої думки. Регулятивні: вчаться здійснювати самоконтроль та корекцію;

Особистісні: формування життєвого самовизначення.

5) Первинна перевірка розуміння

6) Первинне закріплення.

Організовує роботу із заповнення тексту в робочого зошита;самоперевірку.

Заповнюють у робочому зошиті текст із пропущеними словами, здійснюють самоперевірку.

Пізнавальні: вчаться будувати висловлювання; аналізувати, порівнювати, узагальнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки. Комунікативні: вчаться слухати та розуміти мову іншої людини, формують вміння висловлювати свої думки. Регулятивні: вчаться здійснювати самоконтроль та корекцію

7) Інформація про домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

завдання на стор.53-55 на вибір 3-5 завдань.

Творче завдання: скласти ребуси, загадки, кросворд чи синквейн на тему

Записують домашнє завдання, запитують, осмислюють завдання

8) Рефлексія (підбиття підсумків заняття)

Вчитель організує самооцінку учнями своєї навчальної діяльності під час уроку, міру свого просування до мети.

Виберіть 1-2 пропозиції та закінчіть їх у зошиті:

      сьогодні я дізнався...

      було тяжко…

      Я зрозумів, що…

      я навчився…

    • було цікаво дізнатися, що…

      мене здивувало…

Визначають ступінь відповідності поставленої мети та результатів діяльності. Визначають рівень свого просування до мети, висловлюють оціночні судження. Формулюють та записують те, що дізналися на уроці.

Пізнавальні: навчаються орієнтуватися в робочому зошиті, знаходити і використовувати потрібну інформацію, навчаються будувати висловлювання; навчаються аналізувати, порівнювати, узагальнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки. Комунікативні: вчаться слухати та розуміти мову іншої людини, вчаться висловлювати свої думки.

Регулятивні: вчаться здійснювати самоконтроль та корекцію.

Особистісні: формування особистісного самовизначення.

Робота у групах.

1 група.

Завдання:у вас на робочому столі знаходяться предмети: ложка, кухоль, скріпка, термос, шкільний дзвіночок, точилка для олівця. Визначте, що у всіх цих предметів загальне.

2 група.

Завдання:вирішіть ребуси. Як, одним словом, можна назвати ці елементи?

3 група.

Завдання:За електронною формулою визначте хімічні елементи. Одним словом можна охарактеризувати їх.

б) 1s 2 2s 2 2p 6 3s 1

в) 1s 2 2s 2 2p 6 3s 2

г) 1s 2 2s 2 2p 6 3s 2 3p 6 4s 1

Завдання. «Вірно – неправильно»

Твердження

"Не знаю"

1.Атоми металів мають велику кількість електронів на зовнішньому шарі (від 4 до 8)

2.Атоми металів мають невелику кількість електронів на зовнішньому шарі (від 1 до 3)

3.Радіус атома металу більший за радіус атома неметалу

4.Радіус атома металу менший за радіус атома неметалу

5.Атоми металів прагнуть прийняти недостатні електрони до завершення рівня

6. Атоми металів прагнуть віддати зовнішні електрони

7.Атоми металів при віддачі електронів перетворюються на катіони

8.Атоми металів при прийнятті електронів перетворюються на аніони

9. Іони металів зумовлюють два види хімічного зв'язку: металеву та ковалентну

10. Іони металів зумовлюють два види хімічного зв'язку: іонну та металеву

Використовуючи свої вірні відповіді, заповніть текст на тему «Метали» - завдання №2-3 стор.52 у робочому зошиті.

Лабораторна робота « Фізичні властивостіметалів».

Ціль:познайомитись з фізичними властивостями металів

Устаткування: колекція металів (або набір металів: алюмінієвий дріт, дріт мідний), склянки з гарячою водою.

Правила ТБ:

Завдання:ознайомтеся з колекцією металів. Запишіть хімічні знаки виданих металів, вивчіть фізичні властивості. Результати занесіть до таблиці.

1.Розгляньте зразки та встановіть, в якому агрегатному стані знаходяться видані метали.

2. Розгляньте зразки металів та визначте їх колір.

3.Розгляньте зразки металів і визначте чи є у них блиск.

4.Кілька разів перегніть дріт із металів і визначте, чи пластичні вони.

5.Опустіть дріт у склянку з гарячою водою і визначте, чи проводять метали тепло.

6. Згадайте з життєвого досвіду, курсу фізики, чи проводять метали електричний струм.

7. Зробіть висновок.

Агрегатний стан

Пластичність

Теплопровідність

Електропровідність

Висновок: метали мають загальні фізичні властивості:

Заповніть таблицю, використовуючи матеріали підручника на стор.

Фізична властивість

Чим обумовлено

Приклади металів, у яких ця властивість найбільш виражена

Частина I

1. Положення металів (М) у Періодичною системоюД. І. Менделєєва.

Умовна діагональ від В до At через елементи груп А: IVVVI.надіагоналіінаднійрозташованінеметали, апідній- метали.
ТількизМскладаютьсяУгрупи. Усьогоз 110 елементівдометаліввідносять 88 елементів.
IA
група- целужніметали.
IIA
група- целужноземельніметали.

2. Особливості будови атомів М:

1) число е у зовнішньому шарі атома 1-3;
2) R атома – великі розміри.

3. Відносність поділу елементів на М та НМ (наведіть приклади):

1) сіре олово – НМ, біле олово – М.
2) графіт – НМ, але електропровідний.
3) Cr, Zn, Al – М, але амфотерні.

4. Металева хімічний зв'язок- це зв'язок у металах і сплавах між атом-іонами за допомогою узагальнених е.

Загальна схема утворення металевого зв'язку:

5. Заповніть таблицю «Будова та властивості металів».

6. Запишіть ознаки, якими можна розрізнити пластини, виготовлені:

а) з алюмінію та міді - колір, щільність, електро- та теплопровідність
б) зі свинцю та алюмінію - колір, щільність, температура плавлення
в) зі срібла та графіту - колір, форма, електропровідність.

7. Використовуючи малюнки, заповніть перепустки, щоб вийшла послідовність: назва металу (ів), властивості (о), область (і) застосування.

а) чавунна батарея – чавун, теплопровідність, міцність, зносостійкість. У господарстві, побуті, металургії.
б) алюмінієва фольга - алюміній, легко розкочується, пластичність, висока електро- та теплопровідність, корозійна стійкість. У харчовій промисловості виробництво сплавів.
в) сталеві кнопки та скріпки – сталь, «м'яка» сталь, еластична, легко гнеться, не іржавіє, міцна та тверда. В усіх галузях народного господарства.
г) металева опора – залізо (сталь), міцні, тверді, не піддаються дії середовища. В усіх галузях народного господарства.
д) бані - золото, інертне, зовнішній вигляд. Використовується у будівництві – прокатка, в ювелірній справі.
е) термометр - ртуть (рідкий метал), що розширюється при нагріванні, в медичних термометрах. Одержання сплавів для видобутку золота. Лампи.

8. Заповніть таблицю "Класифікація металів".

9. Сплав – це - це однорідний металевий матеріал, що складається із суміші двох або більшого числа хімічних елементівз перевагою металевих компонентів.

10. Чорні сплави:

1) чавун, вміст вуглецю >2%
2) сталь, вміст вуглецю<2%.

11. Заповніть таблицю "Сплави та їх компоненти".

12. Підпишіть назви сплавів, у тому числі можуть бути зроблені зображені на малюнках предмети.

а) сталь
б) мельхіор
в) дюралюміній
г) бронза
д) бронза
е) чавун

Частина II

1. Атоми металів, що мають у зовнішньому шарі:

а) 5е - Sb (сурма), Bi (вісмут)
б) 6е - Po (полоній)

Чому?
Вони розташовані в 5 та 6 групах відповідно

2. Атом металу, що має у зовнішньому шарі 3е , - Бір.
Чому?
Він розташований у 3 групі.

3. Заповніть таблицю «Будова атома та хімічний зв'язок».

4. Вимкніть "зайвий елемент".
4) Si

5. Яка з таких груп елементів містить тільки метали?
Немає правильної відповіді

6. Яка фізична властивість не є загальною для всіх металів?
3) твердий агрегатний стан за стандартних умов

7. Яке твердження вірне?
4) атоми металів і метали - прості речовини виявляють лише відновлювальні властивості.

8. Усі елементи головних підгруп є металами, якщо вони розташовані в Періодичній системі нижче діагоналі:
3) бір – астат

9. Число електронів на зовнішньому електронному рівні атома металу, що знаходиться в головній підгрупі Періодичної системи, не може бути рівним:
4) 7

Конспект уроку хімії на тему "Металевий зв'язок" 8 клас

вчитель хімії та біології МБОУ КСОШ

Бабешко О.В.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Вид заняття: Комбінований урок.

Мета уроку: Сформувати уявлення про металевий зв'язок.

Завдання уроку:

1) з'ясувати, як взаємодіють між собою атоми елементів-металів; дізнатися, як впливає металевий зв'язок на властивості утворених нею речовин; узагальнити знання про хімічний зв'язок.

2) формування наукового світогляду.

3) розвиток інтересу до предмета, у вигляді ігрових моментів.

Обладнання:

Комп'ютер, проектор, презентації.

    Організаційний момент.

2.Актуалізація знань, перевірка домашнього завдання.

На попередніх уроках ви дізналися, як взаємодіють між собою атоми елементів-металів та елементів-неметалів, а також атоми елементів-неметалів між собою. Я сподіваюся, що ви добре засвоїли ці теми і легко відповісте на такі питання.

Запитання:

Які типи хімічного зв'язку ви знаєте?

Що таке іонний зв'язок?

Що таке ковалентний зв'язок?

Які види ковалентного зв'язку ви знаєте? Як їх можна розрізнити?

Тепер давайте виконаємо наступні вправи.

Вправа 1

Запишіть схеми утворення іонного зв'язку у наступних речовинах:

а) CaS

б) MgCl2

в) Na3N

Вправа 2

Запишіть схеми утворення ковалентного зв'язку у наступних речовинах:

а) N2

б) CH4

в) HF

3. Вивчення нового матеріалу:

Сьогодні ми познайомимося з тим, як взаємодіють між собою атоми елементів-металів.

Отже, яка тема сьогоднішнього уроку? (Учні називають тему уроку). Металевий хімічний зв'язок.

Метали зазвичай існують у вигляді ізольованих атомів, а формі шматка, зливка чи металевого вироби. Давайте з'ясуємо, що утримує атоми металу у єдиному обсязі.

Атоми більшості металів на зовнішньому рівні містять невелику кількість електронів – 1,2,3. Ці електрони легко відриваються, і атоми металів перетворюються на іони.

Ме 0 – nMe + n + атоми-іони металу

Електрони, що відірвалися, переміщаються від одного іона до іншого, зв'язуючи їх в єдине ціле. Розібратися, який електрон належить якомусь атому неможливо. Тому всі електрони, що відірвалися, стають загальними.

Електрони можуть з'єднатися з катіонами, тоді тимчасово утворюються атоми, яких знову відриваються електрони. Цей процес відбувається нескінченно. Таким чином, в обсязі металу атоми безперервно перетворюються на іони і навпаки.

Електрони, що відірвалися при зближенні атомів, вільно рухаються від одного іона до іншого. При цьому невелика кількість загальних електронів пов'язує велику кількість атомів та іонів металу. число електронів у металі дорівнює загальному заряду позитивних іонів, то в цілому метал залишається електронейтральним.

Можна припустити, що іони металу перебувають у хмарі з електронів. Таку електронну хмару називають «електронним газом».

Запишемо визначення: Зв'язок у металах між атомами та іонами, утворений за рахунок усуспільнення електронів, називається металевим.

Тепер давайте подумаємо, на який вид зв'язку схожий металевий зв'язок.

Відповіді учнів:

Іонний зв'язок (відбувається утворення катіонів, зв'язують іони Ме за рахунок електростатичного тяжіння).

Ковалентний зв'язок заснований на усуспільненні ē. Тільки за ковалентного зв'язку об'єднуються електрони сусідніх атомів, а за металевої електрони належать усім атомам.

Металевий зв'язок характерний як для чистих металів, так і для сумішей різних металів – сплавів, що знаходяться у твердому та рідкому стані.

Пари металів складаються з окремих молекул (одноатомних та двоатомних). Атоми металів пов'язані між собою ковалентним зв'язком.

Наприклад:

Na. + .Na → Na: Na → Na – Na

Металевим зв'язком обумовлені основні властивості металів

- електропровідність та теплопровідність

Електрони рухаються обсягом металу безладно. Але навіть невеликої різниці потенціалів достатньо, щоб електрони почали рухатися впорядковано. Найкращими провідниками струму є Ag, Cu, Au, Al.

- пластичність

Електрони пом'якшують рух іонів під зовнішнім впливом. Найбільш пластичними є Au, Ag, Cu.

- металевий блиск

Світло поглинається металом, і електрони починають випромінювати свої хвилі випромінювання. Найкраще відбивають світло Ag, Cu, Al, Pd, Hg .

Метали розрізняються за твердістю . М'які -лужні, наприклад, або свинець, а тверді - хром, титан, молібден.

Уявлення протемпературах плавлення та щільності деяких металів можна отримати, якщо уважно розглянете малюнок 45 на стор.83.

4.Рефлексія.

1.Лабораторний досвід .

Ознайомлення із колекцією металів.

Ознайомтеся із колекцією металів. Запишіть хімічні знаки виданих вам металів, розташуйте їх у порядку зростання:

1)щільності;

2) пластичності;

3) твердість;

4) металевого блиску;

5) електропровідності;

6) теплопровідність.

Для виконання завдання використовуйте додатки 1 та 2 підручника, додаткові джерела інформації.

2.А зараз давайте заповнимо узагальнюючу таблицю «Типи хімічних зв'язків»

Між якими атомами виникає

Різниця ЕО 2-х сусідніх атомів

Приклади

ковалентна

полярна

ні(1) + ні(2)

< 1,7

H 2 O

неполярна

НЕМі(1) + НЕМІ(1)

Cl 2

іонна

Ме + НіМе

> 1,7

CaCl 2

металева

Ме + Ме

    Виконання наступної вправи.

Вправа

Знайдіть зайве:

а)CuCl 2 , Al, MgS

б) N 2 , HCl, O 2 в) Ca, CO 2 , Feг) MgCl 2 , NH 3 , H 2

Відповідь:

а)CuCl 2 , Al , MgS

б)N 2 , HCl , O 2

в) Ca,CO 2 , Fe

г) MgCl 2 , NH 3 , H 2

Спочатку учні самостійно виконують вправи у зошити, окремі учні коментують виконання вправ,а потімна екран проектуються правильні відповіді ці запитання.

Перевірка цієї роботи покаже якість засвоєння вивченого матеріалу, дозволить наступному уроці відкоригувати моменти нерозуміння, здійснити диференційовану допомогу учням.

5. Домашнє завдання

    §13,

    Вправи 1-4.