Didaktička igra "konstrukcija od geometrijskih oblika" na temu "prijevoz" za stariju skupinu dows. Didaktička igra "dizajniranje od geometrijskih oblika" na temu "prijevoz" za stariju skupinu dows Jedrilica od geometrijskih oblika

, Natjecanje "Prezentacija za lekciju"

Prezentacija za lekciju
















Natrag naprijed

Pažnja! Pregledi slajdova služe samo u informativne svrhe i možda neće predstavljati sve značajke prezentacije. Ako ste zainteresirani za ovaj rad, preuzmite punu verziju.

Cilj:

  • naučiti kako se prijaviti;
  • razvijati percepciju predmeta prema boji, obliku, veličini, materijalu, kakvoći;
  • njegovati urednost, točnost izvedbe, estetski ukus;

Vrsta lekcije: konsolidacija lekcije

Metode i tehnike: verbalno (razgovor, pitanja i odgovori), nastava (u tijeku), praktična metoda

Oprema: šablone, tehnički crtež, štapić za ljepilo, listovi albuma, salvete, ploča za nanošenje ljepila.

Rad na rječniku: krma, jedro, okno, trokut, krug, pravokutnik.

Tijekom nastave

Tema: Aplikacija "Brod".

Uzorak gotovog proizvoda

I. Uvodni dio

1. Organiziranje vremena, priprema za lekciju.

Bok dečki. Sada imamo lekciju rada. Provjerimo vašu spremnost za lekciju. Na vašem stolu su šablone, štapić s ljepilom, salveta i daska za nanošenje ljepila. (slajd 2)

1. Uvodni razgovor.

Ljudi, volite li putovati? (Da)

Pođimo na izlet morem brodom u daleke zemlje. Ja ću biti vaš kapetan, a vi ćete biti mornari. (Stavio sam sebi kapetansku, a djeci kape) (slajd 3.4)

Ali da bismo išli na izlet potreban nam je brod i napravit ćemo ga od kartona u boji (pokaži) i ljepila (pokaži).

2. Demonstracija uzorka.

Brod je jedna od vrsta vodenog prijevoza. Prvi brodovi počeli su se graditi pod carem Petrom I. (slajd 5)

Sada pogledajmo naš brod. Od čega je napravljeno? (iz geometrijski oblici)

Koje geometrijske oblike vidite? (krug, trokut, pravokutnik)

Pravokutnik, ovo je stražnji dio, koje boje? (plave boje)

Trokuti, ovo su jedra, koje boje? (crvena, zelena)

Sada ću vam pokazati kako ćemo zalijepiti naš brod u skladu sa sigurnosnim mjerama opreza pri radu s ljepilom.

Prvo uzmite plavi pravokutnik, ovo je naš stražnji dio, nanesite ljepilo na bijelu stranu obratka i zalijepite ga na dno lista, uklonite višak ljepila salvetom.

Uzmite jedan od malih trokuta i zalijepite ga na stranu pravokutnika, zatim drugi na drugu stranu.

Zatim uzmemo veliki zeleni trokut, ovo je naše jedro, i zalijepimo ga na vrh pravokutnika, pored njega zalijepimo manji crveni trokut. Ne zaboravite ukloniti višak ljepila salvetom. (slajd 7)

Ako imate vremena, zalijepite zastavu na sebe.

Gimnastika za prste

Vježba "Prsten"

  1. Savjet palac desna ruka naizmjenično dodiruje vrhove kažiprsta, srednjeg, prstenjaka i malog prsta.
  2. Izvedite istu vježbu s prstima lijeve ruke.
  3. Izvedite iste pokrete istovremeno s prstima desne i lijeve ruke. (slajd 8)

3. Praktični rad učenicima.

Sada uzmimo praznine i napravimo brod na stolu. Gledamo uzorak i pokušavamo ispravno postaviti dijelove. Dobro napravljeno. (slajd 9)

Prije nego što se zalijepimo, protegnemo prste.

Gimnastika za oči

IP - sjedi za stolom

Zatvori oči. Odmor 10-15 s. Otvorenih očiju. Ponoviti 2-3 puta.

Pokreti očnih jabučica.

Oči udesno - gore

Oči lijevo - gore

Oči desno - dolje

Oči lijevo - dolje.

Zatvori oči. Odmor 10-15 s.

Samomasaža.

Protrljajte dlanove. Zatvorite oči, stavite dlanove na oči, spojite prste. Držite 1 s. Dlanovi na stolu. Otvorenih očiju. (slajd 10)

4. Samostalni rad studenata.

Pomaknemo presavijeni čamac u stranu, uzmemo pejzažni list i, kao što smo ga složili na stolu, pokušat ćemo ga zalijepiti. (Objavljujem tehničku kartu sa zalijepljenim pravokutnikom)

Dečki, pokažite mi na koji dio broda ćete se zalijepiti?

Ksyusha, Dasha, Ilnar zalijepite na nacrtani obris. (Pokazujem tehničku karticu: pravokutnik, jedan od malih trokuta sa strane)

Pokaži mi, koji ćeš dio onda zalijepiti? (Pokazujem tehničku karticu: pravokutnik, jedan od malih trokutića sa strane, mali trokutić s druge strane) (slajd 11)

Fizmunutka

Savlada nas pospanost,
Nerado se kreće
Hajde, učini to sa mnom
Vježba je ovakva:
Istegnite se gore-dolje
Razbudi se potpuno.
Zajedno su ustali iza svojih stolova
I hodali su na mjestu,
Protegnuli su se na prstima,
A sada smo se nagnuli naprijed,
Kao opruge, sjeli smo,
A onda su tiho sjeli. (slajd 12)

(Pokazujem tehničku karticu: pravokutnik, jedan od malih trokuta sa strane, mali trokut s druge strane, veliki crveni trokut na vrhu pravokutnika)

Zalijepili smo krmeni dio broda, pokažite mi koji dio broda ćemo sljedeći lijepiti? (Pokazujem tehničku karticu: pravokutnik, jedan od malih trokuta sa strane, mali trokut s druge strane, veliki crveni trokut na vrhu pravokutnika, zeleni trokut do njega)

5. Individualni rad sa studentima.

Tijekom samostalan rad studenti i Dasha rade "ruku pod ruku".

Dobro napravljeno. Sada dodajmo zastavu.

III. Sažetak lekcije

1. Ocjenjivanje rada učenika.

Radovi su nasumično izloženi na oslikanom moru.

2. Izložba učeničkih radova.

Na glazbu (šum vode) i pjesmu, imitacija jedrenjaka.

Brod.

Cerada,
Konop u ruci
vučem čamac
Uz brzu rijeku.
I žabe skaču
za petama,
I pitaju me:
- Provozajte se, kapetane! (slajd 13)

Tangram je drevna istočnjačka zagonetka sastavljena od figura dobivenih rezanjem kvadrata na 7 dijelova na poseban način: 2 velika trokuta, jedan srednji, 2 mala trokuta, kvadrat i paralelogram. Kao rezultat presavijanja ovih dijelova zajedno, dobivaju se ravne figure, čije konture podsjećaju na sve vrste predmeta, od ljudi, životinja do alata i kućanskih predmeta. Ove vrste slagalica često se nazivaju "geometrijske slagalice", "kartonske slagalice" ili "izrezane slagalice".

Uz tangram dijete će naučiti analizirati slike, prepoznavati geometrijske oblike na njima, naučiti vizualno rastaviti cijeli predmet na dijelove i obrnuto - sastaviti zadani model od elemenata, i što je najvažnije - logično razmišljati.

Kako napraviti tangram

Tangram se može napraviti od kartona ili papira ispisivanjem predloška i rezanjem po linijama. Možete preuzeti i ispisati kvadratni dijagram tangrama tako da kliknete na sliku i odaberete “ispis” ili “spremi sliku kao...”.

Moguće je i bez predloška. Na kvadratu nacrtamo dijagonalu - dobivamo 2 trokuta. Jednu od njih prepolovimo na 2 mala trokuta. Označite sa svake strane drugog veliki trokut sredini. Ovim oznakama smo odrezali srednji trokut i druge oblike. Postoje i druge mogućnosti kako nacrtati tangram, ali kada ga izrežete na komade, oni će biti potpuno isti.

Praktičniji i izdržljiviji tangram može se izrezati iz krute uredske mape ili plastične DVD kutije. Zadatak možete malo zakomplicirati izrezivanjem tangrama od komada različitog filca, šivanjem rubova ili čak od šperploče ili drveta.

Kako igrati tangram

Svaki dio igre mora se sastojati od sedam dijelova tangrama koji se ne smiju preklapati.

Najlakša opcija za djecu predškolske dobi od 4-5 godina je sastavljanje figura prema dijagramima (odgovorima) postavljenim u elemente, poput mozaika. Malo vježbe i dijete će naučiti izrađivati ​​figure prema konturi uzorka i čak smisliti vlastite figure prema istom principu.

Prva razina - preuzmite i ispišite tangram u boji, to će vam olakšati navigaciju dijagramom.

Sheme i figure igre tangram

Nedavno su dizajneri često koristili tangrame. Najuspješnija upotreba tangrama je možda kao namještaj. Tu su tangram stolovi, transformabilni tapecirani namještaj i namještaj od ormarića. Sav namještaj izgrađen na principu tangrama prilično je udoban i funkcionalan. Može se mijenjati ovisno o raspoloženju i želji vlasnika. Koliko se različitih opcija i kombinacija može napraviti od trokutastih, kvadratnih i četverokutnih polica. Prilikom kupnje takvog namještaja, uz upute, kupac dobiva nekoliko listova sa slikama na različite teme koje se mogu sklopiti s ovih polica.U dnevnoj sobi možete objesiti police u obliku ljudi, u dječjoj sobi možete staviti mačke, zečeve i ptice s istih polica, au blagovaonici ili knjižnici - crtež može biti na građevinsku temu - kuće, dvorci , hramovi.

Evo takvog višenamjenskog tangrama.

Zvono je već odzvonilo

Rekao nam je: “Lekcija!”

Svi tiho sjednite

Baci se na posao.

Ljudi, pogledajte se i nasmijte se. Poklonite osmijeh sebi, jedno drugome, meni. I dajem ti osmijeh. I radost će nam pomoći u našem radu! Pogledajte sve na svom radnom mjestu? Je li papir u boji na mjestu? Jesu li ljepilo i četkica za ljepilo na mjestu? Škare, jednostavna olovka na mjestu? Dobro napravljeno!

Danas idemo s vama u bajkovitu zemlju, a zove se "Figured", i upoznat ćemo se s njezinim stanovnicima.

Želite li upoznati ljude ove zemlje? Pogodite zagonetke:

1) Nemam uglova

I izgledam kao tanjurić.

Na tanjuru i na poklopcu,

Na prstenu, na kolu.

Tko sam ja, prijatelji? (krug)

Koji predmeti imaju oblik kruga?

Navedite vlastite primjere.

2) Poznaje me dugo,

Svaki kut u njemu je pravi.

Sve četiri strane

Ista duljina.

Drago mi je da vam ga mogu predstaviti,

I njegovo ime je ……… (kvadrat)

Koji predmeti imaju oblik kvadrata?

Navedite vlastite primjere.

3) Tri ugla,

Tri strane

Mogu biti različitih duljina. (trokut)

Koji predmeti imaju oblik trokuta?

Ali prije nego što počnemo, napravimo neke vježbe za naše prste.

Koje geometrijske oblike poznaješ?

Pogledaj, od kojih se dijelova sastoji čamac?

Dečki, svi imaju šablone geometrijskih oblika na svojim stolovima.

Predložak je oznaka za naše dijelove. S njima ćete raditi na nastavi. Sjetimo se kako raditi s predloškom?

  • Prilikom crtanja šablone pazite da se ne pomakne u stranu.
  • Jednom rukom čvrsto držite predložak, a drugom rukom olovkom ga crtajte duž obrisa.
  • Na bijeloj strani papira pravimo oznake.

naranča

(Ruka stisnuta u šaku)Podijelili smo naranču.

(Okreni šaku lijevo-desno)Ima nas puno, a on je sam!

(Drugom rukom ispružimo prste skupljene u šaku, počevši od palca)Ova kriška je za ježa,

(Ispružite kažiprst)Ova kriška je za siskin,

(Ispruži srednji prst)Ova kriška je za pačiće

(Savijamo domali prst)Ova kriška je za mačiće

(Savijamo mali prst)Ovaj komad je za dabra,

(Okrenuti otvoreni dlan lijevo i desno)Pa za vuka - kora.

(Pokazujemo rascjep nepca s obje ruke)Ljut je na nas - nevolja!

(Sklopimo ruke)Skrivamo se u kući - ovdje!

Dečki, ali svaki je slučaj izgrađen prema planu. Pogledaj ploču. Ovo je plan po kojem ćemo raditi:

  • Trag (promatrati boju);
  • Izrežite (ne zaboravite na količinu);
  • Provjerite (koristeći predloške);
  • Prikupiti;
  • Zalijepite ga (pogledajte proizvod).

Dečki, prisjetimo se pravila rada sa škarama.

1. Ne ostavljajte škare otvorene.

2. Radite s njima samo na svom radnom mjestu.

3. Pazite da ne ozlijedite prste lijeve ruke.

4.Kada izrezujete dijelove, okrećite papir.

5. Režite središnjim dijelom oštrica, otvarajući i zatvarajući škare.

Pratiti rad svakog učenika. Pomaganje učenicima kada se pojave poteškoće.

Dečki, pogledajmo naš rad.

(Obratite pažnju na točnost i ispravnost izvedenih radova)

Čiji vam se rad najviše svidio i zašto?

Dečki, molim vas ustanite, oni kojima se svidjela lekcija?

Sto volis?

Što smo radili na satu?

U ovoj majstorskoj klasi pokazat ću vam kako napraviti aplikaciju - brod od papira vlastitim rukama s fotografijama korak po korak. Ovaj brod se može koristiti za izradu čestitki ili kao poklon za tatu i djeda.

Što bi želio biti kad odrasteš? Na ovo pitanje vrlo često dječaci odgovaraju da žele postati pilot, vozač ili pomorski kapetan. Nažalost, život ne ide uvijek onako kako želite. Ali bez obzira kako se sudbina okrene, uvijek trebate težiti svom snu.

Ako je vaš sin još mali, ali već sanja o morskim putovanjima, onda ga možete podržati u tome. Možete započeti s izradom malog brodića od papira, što može biti prvi korak ka ostvarenju sna vašeg djeteta. Proces proizvodnje - kako ga napraviti u obliku aplikacije prikazan je u ovoj majstorskoj klasi.

Kako napraviti aplikaciju broda od papira vlastitim rukama

Da bismo stvorili takav zanat, pripremili smo:

  • kvadratni list jednostranog papira u boji;
  • crni flomaster.

Prvo, naš obradak treba savijati duž dijagonalnih linija.

Sada savijamo jedan od uglova (radi praktičnosti, uzeli smo gornji) prema samom središtu izratka.

Isti savijeni kut mora biti savijen prema gore.

Na kraju, napravimo još jedan nabor istog kuta, ali ovaj put ga savijamo prema dolje.

Presavijemo prazninu budućeg broda na pola po dužini.

Sve što trebamo učiniti je oblikovati bok našeg broda. Da biste to učinili, trebate saviti donji dio prema gore pod blagim kutom. Širina ovog nabora odredit će visinu stranice.

Sada treba ispraviti pregib tako da papir u boji bude s vanjske strane.

Po potrebi se unutarnje strane aplikacije mogu malo učvrstiti ljepilom.

Završna faza našeg zanata bit će crtanje prozora. Nanosimo ih crnim flomasterom.

Zinaida Jusupova

Dragi kolege! Predstavljam vam našu pozornost aplikacija.

Cilj: Stvaranje aplikacijama« plovci, čamac plovi» .

Zadaci:

Nastavite učiti djecu obavljanju jednostavnih zadataka aplikacije pomoću geometrijskih oblika;

Razviti maštu, sposobnost stvaranja pretpostavki;

Razvijati samostalnost, točnost i dosljednost u obavljanju posla.

Materijali i oprema: predložak spreman za brod, rese, muljenke, stalci za rese prema broju djece; geometrijske figure, valovi, prema broju osoba, listovi albuma za podlogu, škare prema broju osoba.

Metode i tehnike: zanimljiv trenutak, književna riječ (zagonetka ili kratka pjesma, tehnika igre (napravimo brod za to tako da gusari plove do otoka s blagom, istraživanje čamac, verbalne metode i tehnike.

Publikacije na temu:

— Rijekom plovi čamac. Dizajnirajte od papira tehnikom origami. Majstorska klasa korak po korak. Cilj: upoznati djecu s umjetnošću origamija.

Dobro veče, dragi kolege! Predstavljam vašoj pozornosti aplikaciju krugova i polukrugova koju su zajedno napravila djeca. Cilj.

Sažetak GCD-a "Čamac pluta, pluta" Integrirani kontinuirani obrazovne aktivnosti“Aplikacija od vunenih niti” na temu: “Čamac plovi, plovi...” Program.

Sažetak GCD-a o dizajnu za djecu starije predškolske dobi "Mali brod plovi na valovima" Ciljevi programa: Poticati interes za dizajn, poticati djecu na stvaranje predmetne kompozicije, nadopuniti je obogaćujućim detaljima.

Sažetak lekcije o društvenom svijetu u drugoj mlađoj skupini "Čamac plovi rijekom" Sadržaj programa: nastaviti poticati dijalog s odraslima, zaključivanje, proaktivno govorenje i sudjelovanje u igri.

Sažetak GCD-a o umjetničkoj kreativnosti u drugoj mlađoj skupini. Primjena geometrijskih oblika "Gzhel cvijet" Sažetak GCD-a o umjetničkoj kreativnosti (primjena) Tema: „Gzhel Flower” 2 juniorska grupa Odgojitelj: Sermabrina L.F.

ECD na temu crtanja za djecu s teškoćama u razvoju u kompenzacijskoj skupini "Čamac plovi"

GCD na temu crtanja za djecu s teškoćama u razvoju u grupi s kompenzacijskim fokusom "Čamac plovi" Ciljevi: Obrazovni: Naučite djecu stvarati sliku broda imitacijom korak po korak. Uvesti pojmove "trup", "jarbol", "jedro". Navedite.